Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Büyümesini sürdüren Starpet’te yıl sonu hedefi 300 istasyon

Güncelleme :25.06.2014

Starpet’in 2014 yılı hedeflerine ilişkin bilgi veren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, halen 250’ye yaklaşan istasyon sayısını 300’ün üstüne yükseltmeyi ve toplam ciroyu 900 milyon TL’nin üstüne çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Adana’nın Yumurtalık ilçesinde kurulacak depolama tesisi için tüm hazırlıkların yapıldığını belirten Okalin, “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun tamamlanmasının ardından, üç yıl içinde 90 milyon Dolar tutarında yatırım yaparak tesisi faaliyete geçireceğiz” dedi.

Starpet’in 2014 hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Okalin, halen 242 olan istasyon sayısını yıl sonuna kadar 300’ün üstüne yükselteceklerini söyledi. Okalin, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi metropollerin yanı sıra Ege, İç Anadolu ve Marmara Bölgelerindeki istasyon yatırımlarına ağırlık vereceklerini belirtti.

Starpet’in cirosunu 2014 yılı sonunda 900 milyon TL’nin üzerine çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Okalin, “Mevcut bayilerimizin yanı sıra ülke genelinde yıl boyunca sürecek yeni açılışlarla hedeflediğimiz ciroya ulaşacağımıza inanıyoruz. Bayi sayısı bizim için belirleyici bir faktör değil. Her zaman önceliğimiz verimli ve kurum kültürüne uyum sağlamış bayilerle çalışmak oldu ve bu şekilde de devam edecek” dedi.

Depolama tesisi diğer firmalara da hizmet verecek 

Yatırımların istasyonlarla sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Okalin, “Depolamaya yönelik yatırımımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Adana’nın Yumurtalık ilçesinde hayata geçireceğimiz depolama tesisi projemizde ilk adımı atmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun tamamlanmasını bekliyoruz. Etap etap gerçekleşecek bu projede ilk yıl 30 milyon Dolarlık bir yatırım yapacağız. Sonraki 2 yılda da 60 milyon Dolarlık yatırım yaparak toplamda 90 milyon Dolar tutarında bir projeye imza atmış olacağız. Tesisimiz, Starpet’in yanı sıra diğer firmaların da akaryakıt ve LPG ihtiyaçlarını karşılayacak” diye konuştu.

“İlk çeyrekteki düşüş yıl içinde toparlanır”

2014’ün ilk çeyreğine ilişkin de bir değerlendirme yapan Okalin, “Geçtiğimiz yılın ilk çeyreği ile kıyasladığımızda bir düşüş gözlemlediğimizi söyleyebiliriz. Bu durumun EPDK’nın son dönemki tavan fiyat uygulamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Seçim sürecinin de etkili olduğu bu dönemin ardından, yılın kalan kısmında hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 2014 yılı itibariyle Türkiye’de ilk 20 akaryakıt dağıtıcı firma arasında yer alıyoruz. 2015 sonunda ilk 10 arasında yer almak da hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Starpet’in madeni yağ markası Staroil özelinde gerçekleşen ihracat faaliyetlerine de değinen Okalin, “Yapmış olduğumuz sözleşmeler doğrultusunda bu alanda da hedeflediğimiz büyüme rakamına ulaştık. İhracatımız 2013 yılında  yüzde 15 oranında artış kaydetti. Özellikle Mersin ve Körfez Bölgesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, ihracat oranımızın yükselmesinde önemli rol oynadı. Halen 19 milyon TL olan ihracat ciromuzda en büyük payı oluşturan ülkeler ise Irak, Gana, Azerbaycan, Angola, Demokratik Kongo, Nijerya, İsrail ve Gürcistan olarak sıralanıyor. Staroil’de madeni yağ üretimimizin yaklaşık yüzde 25’ini ihraç ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Bu haber 2651 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.