Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Azerbaycan Devlet Komisyonu TANAP’ı Ziyaret Etti

Güncelleme :25.06.2014

Azerbaycan Devlet Komisyonu, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine çözüm olmayı hedefleyen TANAP Projesi’nde sürece ilişkin bilgi almak amacıyla Ankara’ya bir günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Azerbaycan Devlet Komisyonu, Şah Deniz – 2 Sahası’ndan çıkarılacak doğal gazı Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) ilişkin çalışmaları yerinde görmek amacıyla Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Azerbaycan Cumhuriyeti’nden Başbakan Birinci Yardımcısı ve Komisyon Başkanı Yakup Eyyübov, Enerji Bakanı Natık Aliyev, Sanayi ve Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Güney Gaz Koridoru Şirketi Yönetici Direktörü Afgan İsayev, Azerbaycan Devlet Petrol Fonu (SOFAZ) Başkanı Şahmar Mövsümöv, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev ile SOCAR’dan Yatırımlar ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Elşad Nasirov, Ekonomik İlişkiler Başkan Yardımcısı Süleyman Kasımov, Yatırımlar Bölümü Başkanı Vagif Aliyev ile Bölüm Müdürleri Alekper Abbaslı ve Namig Amiraslanov, TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol’dan yatırıma ilişkin süreç ve yakın zamanda yapılacaklara ilişkin bilgi alışverişinde bulundular. 

Ziyaretin ardından TANAP tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan Devlet Komsiyonu’nun Şah Deniz – 2 Sahası’ndan çıkarılarak Avrupa’ya ulaştırılacak olan gazın Türkiye üzerinden geçecek olmasından, iki ülke arasında köklü bir geçmişe sahip dostluk dolayısıyla büyük mutluluk duydukları belirtilerek çalışmaların, hedeflenen plan dahilinde ilerlediği ve bu doğrultuda da 2018 yılında ilk gaz akışının gerçekleştirilebileceği belirtildi. 

Türkiye’yi boydan boya 1810 km kat edecek

26 Aralık 2011’de mutabakat zaptı imzalanan, 26 Haziran 2012’de de Hükümetlerarası imzaların atıldığı TANAP, Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arzına, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan doğal gaz tedarikiyle büyük katkı sağlayacak. Giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgözü girişi olan 56 inçlik hattın, Avrupa’ya çıkış noktası Yunanistan sınırı, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak. TANAP projesinde ilk gaz akışı 2018 yılında gerçekleşecek olup, 16 milyar metre küp olacak kapasitenin daha sonraki aşamalarda Azerbaycan ve Türkiye çevresindeki diğer kaynaklarla, 31 milyar metre küp seviyesine ulaşması hedeflenmektedir.

Bu haber 2035 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
ZF Aftermarket, ZF Oto Sanayi Günleri’nde Ustalarla Buluştu... 11.11.2019
TTS Lojistik, Intermodal’de Tırsan Dedi... 11.11.2019
Pirelli, Beşinci P Zero World Amiral Mağazasını Melbourne’da açarak küresel kapsamını büyütüyor ... 11.11.2019
Karsan, Industria Italiana Autobus için ihraç ettiği araçlarda Continental’in ContiPressureCheck teknolojisini kullanıyor... 11.11.2019
Ford Otosan, ticari araç ailesinin en yeni üyeleri ve ITOY ödüllü F-MAX ile SANTEK Fuarı’ndaydı... 11.11.2019
İran'da 53 milyar varil petrol rezervi keşfedildi... 11.11.2019
Mercedes-Benz Türk, 25 adetlik Mercedes-Benz Actros teslimatı gerçekleştirdi ... 11.11.2019
TANAP'tan Türkiye'ye gelen gaz 3 milyar metreküpü geçti... 11.11.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.