Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

İsrail'e herhangi bir jet yakıtı satmadık

Güncelleme :14.07.2014

Taner Yıldız, İsrail’e jet yakıtı satıldığı iddialarını yalanladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak İsrail'e herhangi bir satışımız söz konusu değildir. Ne geçen ay, ne de ondan önceki ay biz İsrail'e herhangi bir jet yakıtı satmadık. Bu konudaki hassasiyetimizin, soranlardan daha az olmadığının bilinmesini isterim" dedi.

Yıldız, Bakanlık'taki Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Atılgan Sökmen ve yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

HER MADENDE YAŞAM ODASI ZORUNLU HALE GELECEK Mİ?

Bir gazetecinin "Torba tasarının komisyondaki görüşmelerinde CHP'nin yaşam odaları ile ilgili önergesi reddedilmişti. Yönetmelikle torba tasarı yasalaşmadan sağlanacağı söylendi. Böyle bir çalışma var mıdır? Yönetmelik her madende yaşam odasını zorunlu hale getirecek mi?" sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu son derece bilimsel bir konu. Dünyadaki uygulamalarına ilişkin Rusya, Almanya, Kanada, ABD gibi ülkelerdeki en son yapılan çalışmaları incelemek üzere bir heyet kurduk. Kömür ile metalik madenlerin uygulamaları farklı. Özellikle Avustralya bu işin en önemli merkezlerinden birisi ve Çalışma Bakanlığımızın yapacağı yönetmelik ile bunların düzenlemesi söz konusu ama Plan ve Bütçe Komisyonu'nda alınan kararda bunun yönetmeliğe bırakılması yönünde tavsiyede bulunuldu. Bilimsel olarak dünyadaki uygulamaları nedir ona bakıyoruz.”

SOMA'DA ŞU ANDA KÖMÜR ÜRETİMİ YOK 

Yıldız, Soma'daki maden ocağının açılması için ocakların iyileştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Havalandırma bacalarıyla ilgili, yaklaşık 140 metrelik bacanın açılması gerekiyor. Şu an 45-50 metrelerde. Bunun açılması için orada çalışmak gerekiyor. Işıklar'ın açılmasının yolu, oradaki işçilerin çalışmasından geçiyor. Şu anda Işıklar'da ve Soma AŞ'ye ait diğer ocaklarda kömür üretimi zaten yok" diye konuştu.

DOĞALGAZ KANUNU ÇALIŞMALARI

Doğalgaz Piyasası Kanunu Tasarısı ile alakalı Başbakanlıkta imzaların tamamlanmak üzere olduğunu belirten Yıldız, "Meclisin kapanmadan önce görüşülmesinin zor olduğunu görüyorum. Mevcut torba yasayla görüşülecek konular var. Mecliste görüşme imkanı olmayabilir. Tekrar Başbakanlıkta da bugün görüşmem olacak. Bu mevzuyu tekrar görüşeceğiz" diye konuştu.

"İSRAİL'E JET YAKITI SATMADIK"

İsrail’e jet yakıtı satıldığı iddialarını Taner Yıldız, şu sözlerle yalanladı:"Bizim Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak İsrail'e herhangi bir satışımız söz konusu değildir. Biz kamu olarak da böyle bir satış gerçekleştirmiş değiliz. Hele hele Gazze'deki ve Filistin üzerindeki İsrai'lin yaptıklarının bu soruyu daha önemli hale getirdiğini biliyorum. Ne geçen ay, ne de ondan önceki ay biz İsrail'e herhangi bir jet yakıtı satmadık. Bu konudaki hassasiyetimizin, (bunu) soranlardan daha az olmadığının bilinmesini isterim."

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR İŞ İÇİN GAYRET EDİYORUZ

Bakan Yıldız, "Barzani'nin 3 bakanıyla Türkiye'ye girişiyle Halk Bankası'nda biriken petrol parasından Kuzey Irak kısımına düşen miktarının tahsilatının gerçekleştiği söyleniyor. Bunu teyit edebilir misiniz? Merkezi yönetimin tahsilatı ne zaman gerçekleşecek?" şeklindeki soruyu yanıtlarken de şöyle konuştu:

"3 bakanın parayla alakalı tahsilat için geldiği yönünde bir haber duyuyorum. Bunun doğru olmadığını söylemem lazım. Geçici olan hesapların, kalıcı hesaplar haline gelmesi ve yetkililerle bu hesapların açılması için geliyorlar. Bunun sürdürülebilir bir iş olması için gayret ediyoruz. Hem Bağdat'ın hem de Erbil'in haklarıyla alakalı çalışma içinde bulunduğumuzu söylemem lazım."

Bu haber 2289 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.