Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Goldman Sachs ham brent petrol fiyatlarının 5 yıl içinde azalacağını bildirdi

Güncelleme :17.07.2014

GSG’nin raporuna göre geçtiğimiz ay enerji fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisi daha büyük olacak.

Kurum, bakır demir ve ham brent petrol fiyatlarının önümüzdeki 5 yılda arz fazlası nedeniyle azalacağını bildirdi.

Goldman Sachs, bu açıklamasına şu anda azalan petrol fiyatlarını örnek gösterdi.

Stratejist Alan Brooks da bir raporunda bazı metallerin ve enerji kaynaklarının fiyatlarında bir azalma olacağını belirtti. Geçtiğimiz gün yayınlanan bu raporda Brooks yıldan yıla fiyatı artan bu ürünlerdeki fiyat artışının sonuna gelindiğini yazdı.

Citigroup, AG ve Deutsche Bank gibi bankalarda bu sürekli artan fiyatların bitmesini 2010 yılında bu ürünlere yapılan arz kısıtlamalarının son bulmasıyla biteceğini yazmıştı..Fakat GSG’nin raporuna göre geçtiğimiz ay enerji fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisi daha büyük olacak.

Brooks ayrıca fiyatlarda çok ani bir düşüş değil yavaş bir azalma beklediğini belirtti. Bakırın tonunun 5 yıl içersinde 6600 dolara, Ham brent petrolün varilinin 100 dolara, demirin ise 80 dolara inmesi bekleniyor. Geçtiğimiz gün bu fiyatlar sırasıyla 7124 dolar, 106.35 dolar ve 98 dolardı.

”Emerging Market Forex and the End of the Commodity Market Super-Cycle” isimli raporunda Goldman Sachs, ”Daha gevşek bir arzla emtialar küresel büyümedeki değişikliklerden çok daha az etkilenecek” dedi.

Goldman ayrıca ocak ayında yayınladığı bir rapordada ABD’nin petrol üretimi yüzünden düşen enerji fiyatlarının ayı piyasasında yol alacağını yazmıştı. Fakat geçtiğimiz aylarda Irak ve Libya gibi ülkelerde yaşananlar petrol fiyatlarını etkiledi. Fakat Goldman Sachs’dan bir analist ABD’nin yüksek miktarda petrol çıkarmasının bu ülkelerde yaşanan jeopolitik krizlerin etkilerini azaltığını belirtti.

Demir madenciliğide Mart ayından beri ayı piyasasında yol alıyor. Dünyanın en büyük 2. madencilik şirketi Rio Tinto Group son 3 ayda demir üretimini %11 arttırdıklarını açıkladı.

Son olarak kurum, arzdaki bu fazlalığın uzun vadede fiyatları düşüreceğini belirtti.

Bu haber 2637 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.