Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Yıldız: “Kuraklığa rağmen enerjide arz sıkıntımız yok”

Güncelleme :06.08.2014

Türkiye’de enerji sektöründe şu anda bir arz fazlası bulunduğunu dile getiren Yıldız, “2014 yılı itibari ile suların az olmasına rağmen, belli bölgelerde kuraklık riskinin temmuz ve ağustos aylarında yaşanıyor olmasına rağmen, şükürler olsun, arzla alakalı (enerji arzı) herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “2014 yılı itibari ile suların az olmasına rağmen, belli bölgelerde kuraklık riskinin temmuz ve ağustos aylarında yaşanıyor olmasına rağmen, şükürler olsun, arzla alakalı (enerji arzı) herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır” dedi.

Bakan Yıldız, Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde iş adamları ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Kütahya’da bakanlık olarak, önemli bir yer altı kaynağı olan kömürün işletilmesi, bunun elektriğe dönüştürülmesi ve Türkiye’ye istihdam olarak kazandırılması yönünde ciddi çalışmalar bulunduğunu ifade etti.

Kütahya’da özelleşen ve özelleştirilecek yapılar olduğunu anlatan Yıldız, bunların her birisinin Türkiye’deki hem kamu bütçesi açısından hem de özel sektör teşebbüsü açısından, son derece önemli gelişmeler olacağını söyledi.

Türkiye’de enerji sektöründe şu anda bir arz fazlası bulunduğunu dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

“2014 yılı itibari ile suların az olmasına rağmen, belli bölgelerde kuraklık riskinin temmuz ve ağustos aylarında yaşanıyor olmasına rağmen, şükürler olsun, arzla alakalı (enerji arzı) herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır. Temmuzun 23′ünde Türkiye, 813 milyon kilovatsaatlik bir üretime ev sahipliği yapmıştır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Şu ana kadar en büyük rakam 23 Temmuz itibari ile gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı aylarına oranla hem üretim hem iletim hem tüketimde yaklaşık yüzde 2.5 kat bir büyüme ile karşı karşıya kaldık. Bu da en fazla klimalardan etkilenen bir yapı ile sağlanıyor. Büyüme rakamı aslında daha fazladır. Ama enerji tasarrufu ve verimliliği ile alakalı yapılan çalışmalar, sonuçlarını göstermektedir. Diyelim ki yüzde 5′lik, 6′lık bir büyümenin belki de yüzde 2.5-3′lük kısmı enerji tasarrufu ile tekrar geri döndürülmektedir. Bu da Türkiye adına sevindirici bir durumdur.”

Bakan Yıldız, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Tunçbilek Termik Santrali’nin özelleştirilmesi konusuna ilişkin sorusu üzerine Yıldız, Tunçbilek Termik Santrali’nin 365 megavatlık bir santral olduğunu hatırlattı.

Santralin özelleştirme kapsamına alındığını bildiren Yıldız, “ÖYK’ya da sunuldu. ÖYK kararı ile beraber, inşallah o da bu kapsam içerisinde değerlendirilmiş olacak. Şu anda Çan Termik Santrali’nin haricinde bizim özelleştirme kapsamına almadığımız özellikle bu bölgede bir termik santral kalmayacak. Bununla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. Bursa’da, Türkiye’nin farklı bölgelerinde EÜAŞ’ın özelleşecek santrallerini bu çerçeve içerisinde devam ettireceğiz” diye konuştu.

“Doğalgazla ilgili herhangi bir fiyat artışı yapmaksızın maliyetlerimizi düşürmek istiyoruz”

İran’dan alınan doğalgaza ilişkin bir soruya da Yıldız, Kazakistan’daki yetkililerin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) tahkim süreci ile alakalı İksip’teki yürüttüğü çalışmalar için son derece karşılıklı anlayış içerisinde ve TPAO’yu tatmin edecek bir teklifte bulunduklarını belirtti.

“Şu ana kadar İranlı kardeşlerimizden komşu ve dost ülke İran’dan doğalgaz fiyatının indirimi ile alakalı henüz makul bir teklif bulunmamakta” açıklamasında bulunan Yıldız, şunları söyledi:

“Bu yıl sonuna kadar da tahkim sürecinin nihaileneceği kanaatindeyiz. Biz sonuçta da yine tahkim heyetinin objektif yaklaşımına duyduğumuz güven çerçevesinde, burada haklı olduğumuza inanıyoruz. Türkiye olarak, şu anda Türkiye, doğalgazını 5 ayrı ülkeden alıyor. Bunun 3′ü doğalgaz boru hatları ile 2′si enerji yapısı ile… Ama biz en pahalı aldığımız doğalgazın İran olduğunu görüyoruz. Elimizdeki rakamlar, tablolar bunu söylüyor. O yüzden İranlı kardeşlerimizin bu manada önemli bir yaklaşımda bulunmaları gerektiğini ve ciddi adımlar atmaları lazım geldiğini bir kez daha bu vesile ile söylemek isterim. Biz vatandaşımızın, sanayicimizin uygun şartlarda maliyeti daha uygun şartlarda doğalgaz almasını isteriz. Şu anda biz bu fiyat indirimini alsak dahi maliyetimizle alakalı artışları ancak tolere edebiliyoruz. Şu anda aldığımız fiyatın daha altında doğalgaz satan bir yapıya geldik, bu çok sağlıklı bir şey değil. O yüzden sanayicimize, tüccarımıza, mesken sahiplerine doğalgazla ilgili herhangi bir fiyat artışı yapmaksızın maliyetlerimizi düşürmek istiyoruz. Yaptığımız çabalar, gayretler bunun üzerinedir. O yüzden İran doğalgazının fiyatının ister tahkim yoluyla, isterse görüşme yoluyla fiyatlarının düşürülecek olması bizim temel hedeflerimizden bir tanesidir. Gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Ama biz sanayicimizi ve mesken sahiplerimizi düşünmek durumundayız.”

Bu haber 19643 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Doğalgaz Kesintisi Reel Sektörde Tüm Dengeleri Bozacak”... 20.01.2022
Günlük doğal gaz tüketiminde yeni rekor... 20.01.2022
İran gazı kesti, Botaş kısıtlamaya gitti... 20.01.2022
TotalEnergies Turkey Pazarlama, endüstriyel yağlar segmentinde Petrotech Mühendislik ile iş birliği yaptı... 20.01.2022
Yıldırım Turizm’in 13 adet Mercedes-Benz Sprinter Minibüs siparişi teslim edildi... 20.01.2022
Volkswagen Ticari Araç’ın California modeli Doğuş Otomotiv Plus’ta sergileniyor... 20.01.2022
Wilo Enerji Tasarruflu Ürünleriyle Dünya Kaynaklarını Koruyor... 20.01.2022
Adm Elektrik ve Gdz Elektrik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Katılımcı Üyesi Oldu... 20.01.2022
Alişan Lojistik Voleybolda da Kadını Desteklemeye Devam Ediyor... 20.01.2022
Anadolu Isuzu’da Organizasyon Değişikliği... 20.01.2022
İzocam, sürdürülebilir bir dünya için yelken açıyor ... 20.01.2022
BİM 4.Güneş Enerji Sistemini Denizli’ye Kurdu... 20.01.2022
WoodMac araştırmasına göre enerji geçişi, 2050 yılına kadar küresel GSYİH'den %2'lik bir pay alabilir... 20.01.2022
AB'nin enerji dönüşümüne yıllık 360 milyar avro yatırım gerekiyor... 20.01.2022
İmsan Group 8 Adet Tırsan Çiçek Taşıyı Frigo Teslim Aldı... 20.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.