Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Tasarım Ekonominin Artı Değeridir

Güncelleme :12.08.2014

Gelişen trendlerin fonksiyonel tasarım yönünde ilerlediğini belirten Kemal Yamankaradeniz, bu tür tasarımlar yapan firmaların daha kolay ürün sattığını düşünüyorum dedi.

   Destek Patent A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı  Kemal Yamankaradeniz, tasarımın bir ürünün satışına çok  büyük etki yaptığını belirterek, tasarımın yani mal ya da ürünün görünüşünün tüketicinin satın alma kararına olan etkisi öne çıkmaktadır diyerek konuyla ilgili açıklama yaptı:

Günümüz rekabet dünyası, teknolojiyi piyasaya sürmenin tek başına yeterli olmadığını kavramaya başladı. Özellikle yüksek bilgi aktarımı sayesinde tüm firmaların çalışmaları neredeyse aynı doğrultuda ilerliyor. Kullanım ve fayda açısından aynı işlevi gören ürünlerde ön plana çıkartılması gereken ise ürünü farklılaştırmak oluyor.

Ben özellikle tasarım konusuna vurgu yapmak istiyorum. Bugün geldiğimiz noktada dünya artık gerçekten de küresel bir pazar hâline geldi. Pek çok malın üretim tekniği, hammaddesi ve dolayısıyla da maliyeti dünyanın neresine giderseniz gidin birbirine çok yakın. Hal böyle olunca farklı fiyata satmak da gittikçe zorlaşıyor. Bu noktada genelde fikri mülkiyet; özelde de tasarımın yani mal ya da ürünün görünüşünün tüketicinin satın alma kararına olan etkisi öne çıkıyor. Özellikle de gelişen trendlerin fonksiyonel tasarım yönünde ilerlediğini, bu tür tasarımlar yapan firmaların daha kolay ürün sattığını düşünüyorum.

Bu noktada “yeni ürün” kavramı eskisine oranla hayatımızda daha fazla yer kaplayan bir olgu. Tasarım terminolojisi açısından baktığımızda, önceden hiç bilinmeyen ya da bilinen bir çözüm üzerinde çalışılarak, değişik yorumlar, yaklaşımlar ve detay çözümlemeleri ile farklı bir ürünün ortaya konulması yenilik olarak değerlendirilir. Yenilik değerlendirilmesinde, ortak özellikler öncelikle ele alınır ve küçük ayrıntılarda farklılık yenilik olarak değerlendirilemez. Yeniliğin belirlenmesinde, söz konusu tasarımın daha önce hak sahibi tarafından ya da başkaları tarafından kamuya sunulmuş olup olmadığına bakılır. Yenilik, mutlak anlamda ele alındığından, bir tasarımın benzeri daha önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmuşsa söz konusu tasarımın yenilik özelliği ortadan kalkıyor.

Sınaî mülkiyet hakları gibi tasarım konusunda da araştırma ciddi şekilde önem kazanıyor. Tasarım araştırmaları firma bazında yapılıyor ve Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılmış tasarımları içeriyor. Tasarım doğası gereği görsellik içerdiği için, tek tek ürün bazında araştırma oldukça uzun ve zahmetli bir süreç olup çoğu zaman da sonuç vermiyor. Bu yüzden TPE yayını olan “Tasarım Bültenleri”ne abone olmak büyük önem taşıyor. Düzenli olarak yapılan bülten taramaları hem sektörel anlamda hak sahibine bilgi sağlamakta hem de tasarım izlemesi konusunda yardımcı oluyor. Bütün bir sektörü hatta diğer sektörleri de takip edebilmek tasarım bültenleri ile mümkün. Böylece hangi firmanın hangi çalışmaları yaptığını ya da hangi tasarımcıların öne çıktığını görme şansı da doğuyor.

 

Bu haber 2417 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.