Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

“ICCI 2014 Enerji Ödülleri Sahiplerini Buldu”

Güncelleme :16.12.2014

Yenilenebilir Enerji Santralleri, Termik Enerji Santralleri ve Verimlilik kategorilerinde 11 proje ödüle layık görüldü.

Bu yıl 4.sü düzenlenen “ICCI 2014 Enerji Ödülleri” gecesi, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil MAZICIOĞLU, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA, EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ’ ın katılımı ile 15 Aralık 2014 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleşti.

Bu yıl 3 kategori başlığı altında 50 projenin başvurduğu etkinlikte, tüm projeler sektörün saygın isimlerinin katılımı ile oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi.

Başvuruda bulunan santraller ve projeler, önceden belirlenen ölçülebilir kriterlere göre yapılan puanlama sistemi ile değerlendirilerek, her kategoride en yüksek puanı alan santral ve proje belirlendi.

Açılış Töreni, Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak’ın Hoşgeldiniz konuşması ile başladı.  Törende, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Selahattin Çimen, İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Beril Tuğrul, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu’nun konuşmaları yer aldı. 

Yenilenebilir Enerji Santralleri Kategorisi

Buna göre, Yenilenebilir Enerji Santralleri, Rüzgar dalında Büyük Ödül, Rotor Elektrik Üretim A.Ş.’nin “Zorlu Gökçedağ Rüzgar Enerji Santrali” projesinin oldu. Bu dalda Jüri Özel Ödülü ise Northel Enerji San. Tic.A. Ş.’nin  “Ser Metal Lisanssız Rüzgar Enerji Santrali” projesine verildi.

Yenilenebilir Enerji Santralleri, Hidroelektrik dalında büyük ödül, IC İçtaş Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.’nin “Niksar Hidroelektrik Enerji Santrali” projesine gitti. 

Yine aynı kategoride Jeotermal dalında büyük ödül, Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş’nin “Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali”nin oldu. Biyokütle ve Atık dalında büyük ödüle, Ak Gıda San. ve Tic.A.Ş., “Ak Gıda Anaerobik Arıtma Tesisi” projesine layık görüldü. Güneş dalında büyük ödülün sahibi, “Mercan Mermer Fabrikası” ile SEİSO Enerji Sistemleri Müh.San. ve Tic.A.Ş. oldu.

Termik Enerji Santralleri Kategorisi

Termik Enerji Santralleri kategorisi, Doğalgaz dalında büyük ödül, RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin “Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali”ne verildi. Kömür dalında İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San.A.Ş’nin “Değirmencik Termik Santrali” büyük ödüle layık görüldü.

Atık Isı dalında ise büyük ödül Nuh Çimento Sanayi A.Ş.’nin “Atık Isıdan Elektrik Üretim Tesisi/Hereke” projesinin oldu. Jüri özel ödülü ise SEAŞ’ın TSADE (Termik Santral Atık Isılarının Değerlendirilmesi)  projesine gitti.

Verimlilik Kategorisi

Verimlilik kategorisinde jüri özel ödülüne Arsan Dokuma Boya San. Tic.A.Ş.’nin “Kahramanmaraş Fabrikası” layık görüldü. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Türkiye'deki siyasi istikrara ve bunun sürdürülebilir oluşuna duyulan güven daha da arttı”

11 ayrı projenin ödüllendirildiği ICCI 2014 ödül törenine söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , "6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. 246 liraya dolan motorin de 207 liraya doluyor" dedi. Yıldız, Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Oscar Ödülleri için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'deki siyasi istikrara ve bunun sürdürülebilir oluşuna duyulan güvenin daha da arttığını söyledi.

Yatırımların devam edeceğini, rehavete kapılınmayacağını dile getiren Yıldız, "Şu anda enerji arz güvenliğimizle alakalı arz fazlamız olsa da yatırımları devam ettireceğiz. Türkiye büyümeye, ilerlemeye devam edecek. Hangi gerekçeyle ve sebeple olursa olsun Türkiye'nin istikrarını bozmaya dönük bütün çabalar sonuçsuz kalacak" diye konuştu. Sektörün büyüklüğünün 98 milyar lirası petrol ürünleri, 12,4 milyar lirası LPG, 1,2 milyar lirası siyah ürünler olmak üzere yaklaşık 112 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Yıldız, sektörün 60 milyar liralık bir vergi oluşturduğunu belirtti. 

Türkiye'de araç sayısının son 12 yılda 8,6 milyondan 18,6 milyona çıktığını dile getiren Yıldız, araç sayısının her yıl yaklaşık 1 milyon civarında arttığını söyledi. Yıldız, enerji kalemlerinin ithalatının yarıdan fazlasının ulaştırmada tüketildiğini kaydetti. Uluslararası siyaset ve ilişkilerden arındırılamayacak büyük enerji projelerinin hayata geçmesinin birçok dengeyi değiştireceğini vurgulayan Yıldız, bu süreçte Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları kullanacağını söyledi. Yıldız, "Mevcut ve yeni gelişecek projelerin, ister Karadeniz'de, ister Akdeniz'de olsun, bunların her birisinin getirisini tek tek kilometrekare, kilometrekare değerlendirmemiz lazım. Bunların yakinen takipçisi olacağız. Bunların her birisinin Türkiye'deki enerji yapılanması, tedariki, kaynakların çeşitlendirilmesiyle alakalı son derece faydası olacak" dedi.

“Depolar ucuza doluyor”

Ham petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye de değinen Yıldız, zaman zaman piyasada tartışılan veya algıyla gerçeği ayrı yerlere koymaya çalışan bir kısım gayretler gördüklerini söyledi. Yıldız, şunları kaydetti: "Algı şu; acaba bu indirimler gerçekten yansıtılıyor mu? Ham petrolün fiyatındaki düşüş oranıyla petrol ürünlerinin düşüş oranları aynı değil. Dünyada da bu böyle. Biz de Akdeniz Havzası'ndaki piyasada yer alan bir ülkeyiz. Son 6 ay içerisinde 115 dolardan başlayan ham petrol varil fiyatı bugün 60 dolarlara geldi. Bunun sürdürülebilir oluşu çok önemli. Biz 30 dolara inse de tüketici ülke olarak seviniriz ama üreticilerin bir kısımı belirli bir maliyetin altına indikten sonra üretimlerini durduruyorlar. O zaman arz düşüyor, arz düştüğü içinde fiyatlar yükseliyor." 

Petrolde sürdürülebilir fiyatın önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun nerede duracağı, nerede dalgalanacağıyla alakalı önümüzdeki sürecin son derece önemli olduğunu ifade etti. Akaryakıt ürünlerine yansıyan indirimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, şöyle konuştu: "Benzinde vergi hariç uluslararası fiyat yüzde 44,4 düştü, Türkiye'de yüzde 42,1 düştü. Dolardaki artış tabii ki bizim dolarla alıp lira ile sattığımız ürünün oranını etkiler. Aradaki fark buradan kaynaklanıyor. Ama bu İtalya'da da İspanya'da da böyle. Motorin ise yüzde 36,8 düştü. Bu, Türkiye'de 32,5 civarında düştü. Şuna bakmamız lazım, 55 litrelik depoyu 6 ay önce kaça dolduruyorduk, şimdi kaça dolduruyoruz? Kimse, dağıtıcı şirketler, üreticiler, rafineri sahipleri, bayiler bunu karşılıklı istismar etmeyecekler. Bu vatandaşımızın, sanayicimizin hakkı olan bir şeyse o zaten verilecek. Mekanizmada böyle işliyor. 6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. 246 lira dolan motorin de 207 liraya doluyor. 6 ay içerisinde 5,5 milyar dolarlık rakam vatandaşa otomatik fiyatlama mekanizmasıyla aktarıldı. Bu da dünya piyasalarından kaynaklandı."

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya da çevrenin kalkınmaya, kalkınmanın da çevre fetişizmine feda edilmemesi gerektiğini söyledi. Soma ve Ermenek'te yaşanan maden kazaları sonunda işletmelerin, "mevzuata uygun hareket ettikleri ve suçsuz oldukları" şeklinde kendilerini savunduklarını dile getiren Kaya, mevzuatta bilinenlerin ötesine geçmenin de bir ahlaki görev olduğunu belirtti.

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, konuşmasında, enerjinin, sürdürülebilir kalkınmada ve ülkelerin refah seviyelerinin artmasında çok önemli yeri olduğunu ifade etti.

Bir ülkenin büyümesinin ölçüsünün enerji tüketimiyle doğru orantılı olduğunu dile getiren Mazıcıoğlu, Türkiye'nin birincil elektrik tüketiminde birçok Avrupa ülkesinden daha iyi konumda olduğuna dikkati çekti. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'nin son yıllarda önemli atılımlar yaptığına değinen Mazıcıoğlu, bu alanda yapılan yasal düzenlemelerle özel sektör yatırımlarının arttığını kaydetti. Törene, çok sayıda kamu üst düzey yetkilisi, akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile enerji sektörünün önde gelen profesyonellerin katıldı.

Bu haber 2536 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.