Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Ankonvansiyonel Kaynaklar, ASUR 14’de Tartışıldı

Güncelleme :19.12.2014

Enerji sektörü tarafından tüm dünyada yakından takip edilen, “Ankonvansiyonel Kaynaklar/Unconventional Resources” geçtiğimiz günlerde " Petrol Mühendisleri Birliği Derneği" (Society of Petroleum Engineers – Turkey Section) tarafından organize edilen ASUR 14 isimli sempozyumda tüm yönleriyle tartışıldı.

SPE Türkiye (Türkiye Petrol Mühendisleri Birliği Derneği) ankonvansiyonel enerji kaynakları hakkında ülkemizde şimdiye kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve teknik anlamda en üst düzeydeki organizasyona imza attı. ODTÜ’de gerçekleşen ve 2 gün süren “ Yıllık Sempozyum -  Ankonvansiyonel Kaynaklar 2014’te 180 sektör profesyoneli, 25 öğrenci katılımcı ile akademisyenler, özel sektör ve kamu sektörü biraraya geldi. Toplamda 21 şirket ve 7 üniversite temsil edilirken, 14 şirket etkinlik için destek verdi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı onursal destekçi, Perenco ve Kerui şirketleri elmas sponsor; Viking International, Shell, Halliburton, Bordrill, Genel Enerji ve Aladdin Middle East şirketleri altın sponsor ve Weatherford, Transatlantic, Schlumberger, Quadrum Enerji, Kell şirketleri gümüş sponsor olarak etkinliğin katılımcısı ve destekçisi oldular.  

SPE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Fatih Tuğan, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ve SPE International 2016 Başkanı Dr. Nathan Meehan’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği sempozyumda dünyaca ünlü bilimadamlarımızdan Prof. Dr. Mustafa Onur, Prof. Dr. Ergun Kuru ve Prof. Dr. Tayfun Babadağlı da ankonvansiyonel kaynaklar ile ilgili detaylı teknik bilgilerini katılımcılarla paylaştılar. 

Ankonvansiyonellere Genel Bakış, Saha Çalışmaları ve Projeler, Sondaj ve Kuyu Tamamlama, Rezervuar Tanımlaması ve Dinamikleri, Alternatif Ankonvansiyoneller konulu oturumlara, Türkiye’deki Petrol Mühendisliği eğitimi veren üç üniversitenin bölüm başkanları Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, Prof. Dr Abdurrahman Satman ve Prof. Dr. Salih Saner oturum başkanlığını yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı Enerji Eski Danışmanı Prof. Dr. Volkan Ediger’in ankonvansiyonel kaynakların ülkemiz için de oyun değiştirici olup olamayacağı, Enerji Uzmanı Necdet Pamir’in ise ülkemizdeki olası bir ankonvansiyonel üretiminin ne gibi stratejik sonuçlara ulaşabileceği konularında yaptıkları sunumlar, sempozyumun bu yılki temasının önemini vurguladı.

Sempozyuma üniversitelerden araştırmacılar ve petrol ve doğalgaz sondaj ve üretiminde aktif rol alan yerli ve yabancı şirketlerden uzmanlar, hem dinleyici, hem de konuşmacı olarak katıldı. SPE Türkiye’nin bu sempozyumu Petrol Endüstrisinde üniversitelerin ve sektörün biraraya gelmesine ve teknik bir platform oluşturulmasında önemli bir rol oynadı.

Bu haber 3553 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.