Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Irak Başbakanı İbadi: “Petrolümüzü Türkiye üzerinden dünyaya ihraç etmek istiyoruz”

Güncelleme :26.12.2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Irak Başbakanı İbadi, Irak petrollerini Türkiye’den dünyaya ihraç etmek istiyoruz dedi.

Irak Başbakanı İbadi Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya ihracına ilişkin ” Biz bu anlaşmayı daha da güçlendirerek Türkiye üzerinden bu ihracatı yapmak istiyoruz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Irak Başbakanı İbadi, Başbakanlık Merkez Bina’da ortak basın toplantısı düzenledi.

İbadi, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantılarını tekrar başlatmak üzere Türkiye’de bulunduklarını belirtti. Bu toplantıları Irak ve Türkiye’nin yanında, bölgenin çıkarını gözetecek şekilde tekrar hayata geçirmek istediklerini kaydeden İbadi, “Bu dönemde bütün alanlarda ikili ekonomi, enerji, güvenlik ve askeri işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz” dedi.

İbadi, Irak bütçesi ve petrolle ilgili konuların bugün Irak parlamentosunda görüşüldüğüne işaret ederek, “Irak petrolünün Türk topraklarından geçerek Ceyhan limanına gelerek oradan da dünya pazarına açılması konusu gündeme gelmiştir. Biz bu anlaşmayı daha da güçlendirerek Türkiye üzerinden bu ihracatı yapmak istiyoruz. Bu ekonomik yönden Türkiye ve Irak’ın çıkarınadır” dedi.

 

Bu haber 2250 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.