Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Doğan ve Aytemiz güçlerini birleştirdi: Hedef ilk 5

Güncelleme :11.03.2015

11 Mart 2015 tarihinde tamamlanan hisse devri ile Doğan Enerji 152 milyon TL ödeyerek Aytemiz Akaryakıt’ın yüzde 50 hissesinin sahibi oldu.
 

Doğan Holding’in iştiraki Doğan Enerji’nin Aytemiz Akaryakıt’la ortaklığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Rekabet Kurumu onaylarının ardından yapılan hisse devri ile gerçekleşti. 11 Mart 2015 tarihinde tamamlanan hisse devri ile Doğan Enerji 152 milyon TL ödeyerek Aytemiz Akaryakıt’ın yüzde 50 hissesinin sahibi oldu.
 
Hisse devrinin ardından Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.’nin 200 milyon TL olan ödenmiş sermayesi, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 454 milyon TL’ye çıkarılacak. Artırılan 254 milyon TL sermayeye Doğan Enerji, iştirak payına isabet eden 127 milyon TL tutarındaki yeni pay alma haklarının tamamını nakden ve peşin olarak kullanacak. Benzer şekilde diğer ortaklar da sermaye artırımına payları oranında nakden ve peşin olarak iştirak edecek.
 
Aytemiz Akaryakıt’la ortaklığın Doğan Grubu’nun enerji sektöründeki büyüme kararlılığının önemli bir göstergesi olduğunu vurgulayan Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen şunları ifade etti:
 
“Türkiye’nin büyüme dinamikleriyle uyumlu şekilde kaynak çeşitliliğine sahip bir enerji portföyü oluşturma stratejisiyle hareket ediyoruz. Akaryakıt sektörünün tamamen yerli sermayeli, köklü ve itibarlı oyuncularından Aytemiz’in bu stratejimize en uygun iş ortağı olduğuna inanıyoruz. Sermayesinin tamamı Doğan Holding’e ait Doğan Enerji, Aytemiz Akaryakıt’la ortaklık görüşmelerini başarıyla tamamlayarak şirketin yarısının sahibi oldu. Aytemiz’in yüzde 50 hissesinin satın alınması, Doğan Grubu’nun genelde enerji, özelde ise akaryakıt dağıtımı sektörlerinde var olma kararlılığını göstermektedir. Enerji ve dağıtım alanındaki birikimimiz ve finansal gücümüzün Aytemiz Ailesi’nin akaryakıt sektöründeki deneyim, yetkinlik, altyapı, sağlam lojistik ve dağıtım ağıyla birleşmesi ile büyük bir sinerji yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu sinerji hissedarlarımız, müşterilerimiz ve sektördeki tüm paydaşlarımıza katma değer sağlayacaktır. Bu noktadan sonra Aytemiz olarak hedefimiz akaryakıt sektöründe kısa vadede ilk beşe girmektir.   
 
Doğan Holding’in iştiraki Doğan Enerji’yle yaptıkları ortaklığın akaryakıt dağıtım sektöründe büyümek adına çok ciddi bir adım olduğunu belirten Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aytemiz ise şöyle konuştu:  
 
“Doğan Grubu, girdiği her sektörde lider konumunu elde etmiştir. Enerji sektöründe ise yatırımlarıyla bu alanın büyük oyuncularından birisidir. Biz de akaryakıt ana dağıtım sektöründe yarım asırlık bir tecrübeye sahibiz. Doğan Grubu’yla kurduğumuz bu ortaklıkla, daha güçlü bir konuma ulaşacağız ve birlikte emin adımlarla geleceğe doğru yürüyeceğiz. Ülkemiz için kritik önemdeki akaryakıt sektöründe son derece yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Doğan Grubu ile güçlerimizi birleştirmemiz şirketimizin daha verimli, daha hızlı ve daha kârlı bir büyüme olanağına kavuşmasını sağlayacaktır. Bu düşüncelerle Doğan Grubu’yla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu birliktelikten duyduğumuz memnuniyetimizi belirtirken, bu ortaklığın ülkemize, akaryakıt sektörüne, bayilerimize, tüketicilerimize ve her iki ortağa hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”
 
Doğan Enerji ile Aytemiz Akaryakıt arasındaki ortaklık görüşmeleri Aralık 2014’te başlamıştı. Ocak 2015’te imzalanan hisse devir sözleşmesinin ardından Rekabet Kurulu ve EPDK’nin verdiği onaylar çerçevesinde hisse devir işlemi 11 Mart 2015’te başarıyla tamamlandı.
 

 

Bu haber 1710 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Elektrikli otomobil tutkunları bir araya geldi ... 21.04.2019
Shell & Turcas´tan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nda ödüllü kampanya... 21.04.2019
Tüpraş’a, AB Horizon 2020’den Bir Teşvik Daha... 19.04.2019
SUNPET, ‘3 nokta güven testi’ile ürün ve hizmet kalitesini sürdürüyor... 19.04.2019
SOCAR Türkiye’ye ‘En Etkin 50 CFO’ ödülü... 19.04.2019
Mercedes-Benz Türk StartUP yarışması başvuruları için son hafta! ... 19.04.2019
Anadolu Isuzu Seyit aracının tanıtımını gerçekleştirecek... 19.04.2019
Turkish Cargo’dan Mars Hava ve Deniz Kargo’ya Ödül... 19.04.2019

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.