Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP Türkiye, “Önde Koşanlar Programı” İle Engellerin Aşılmasına Katkı Sağlıyor

Güncelleme :23.03.2015

*İstanbul’da bulunan pek çok üniversitenin, sivil toplum kuruluşlarının desteği ve Ortak İdealler Derneği ile Köprü Sürdürülebilirlik Danışmanlığı’nın proje ortaklıkları ile hayata geçen Önde Koşanlar Programı başladı. BP Türkiye’nin de desteklediği proje kapsamında, engelli ve engelsiz öğrencilerden oluşan 35 genç, bilgi birikimlerini arttırarak profesyonel yaşama daha iyi hazırlanmalarını mümkün kılacak özel bir programdan geçmek üzere çalışmalara başladı. 2015 yılının Şubat ayında başlayan Mayıs sonuna kadar devam edecek program çerçevesinde 9 eğitim modülü yapılacak.
 

İstanbul’daki devlet ve vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin bilgi birikimlerini artırmayı, uzmanların deneyimlerini aktararak onların mezuniyetten sonra iş bulma şanslarını yükseltmeyi ve engelli ve engelsiz gençlerin birlikte çalışma alışkanlığını güçlendirmeyi amaçlayan “Önde Koşanlar” projesi başladı. BP Türkiye’nin de desteklediği proje kapsamında, uzmanlar, 35 üniversite gencine deneyimlerini aktaracakları dokuz modülden oluşan dört aylık özel çalışma programı düzenleyecek..
Programının başlangıç modülü Nasuh Mahruki ile 21 Şubat 2015 tarihinde yapıldı. Mahruki, cesaret, motivasyon, hedef belirleme, disiplinli çalışma, inisiyatif alma ve liderlik gibi konulardaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı, onları dinledi ve sorularını yanıtladı.
28 Şubat’ta BP Türkiye’nin merkez ofisinde düzenlenen ikinci modülün konukları ise Kemal İslamoğlu ve Yaşar Morpınar oldu. İslamoğlu, kendi hayatlarının direksiyonuna nasıl geçecekleri konusunda bir çalışma yaparak öğrencilere interaktif bir ortamda rehberlik ederek karar vermek, cesaretli olmak ve adım atmak gibi konularda yol gösterdi. Morpınar ise engelli gençlerle birlikte oluşturduğu kendi gönüllülük macerasını anlattı ve perküsyon aletleri koleksiyonundan programa getirdiği müzik aletleriyle katılımcılara bir ritim atölyesi deneyimi yaşattı.

Program yoğun bir şekilde devam ediyor


İlerleyen dönemlerde; Deniz Alnıtemiz, Hakan Elbir, İdil Türkmenoğlu, Kaan Sezyum, Mehmet Kızıltaş, Prof. Dr. Nezih Orhon, Serdar Kuzuloğlu, Simto Alev, Ufuk Tarhan ve de Uygar Özesmi konuşmacı olarak eğitim programına katılacaklar. Önce Koşanlar’ın ilk programı 23 Mayıs 2015’te katılımcıların mezuniyetiyle sona erecek.
Projeye BP Türkiye yanısıra, Boyner Grup, BASF, Birikim Danışmanlık, Borusan, Kalde, My Executive, Türkmall gibi önde gelen firmalar mekan, konuşmacı, mentör, danışmanlık, basın ilişkileri gibi konularda destek veriyorlar. Programa, aralarında Anadolu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi veYıldız Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerin olduğu 17 farklı üniversiteden 35 öğrenci katılıyor.
Kariyerlerine bir adım önde başlamaları için gençlere büyük fırsat
Programın sunduğu avantajlar gençlerin profesyonel kariyerlerine başlayarak ilerlemeleri için güçlü bir ivme sağlayacak. Kâr amacı gütmeyen program Ortak İdealler Derneği ve Köprü Sürdürülebilirlik Danışmanlık program ortaklığında yürütülüyor. Yılda iki kez uygulanması planlanan eğitimlerin ilki 23 Mayıs 2015’te tamamlanacak. Programa katılan üniversiteli gençler, program süresince ilham verici ve konularında uzman konuşmacılarla kendilerini daha iyi tanıma fırsatı bulurken, değişik kurumların yöneticilerinin mentörlük yaptığı bir ortamda yetkinliklerini geliştirecekler.
Programda gençlerin sahip oldukları özelliklere dikkat çekilirken, kendi güçlerini tanımaları ve bunlarla yaratabilecekleri olumlu değişimlere odaklanmaları sağlanıyor. Farklı eğitim modülleriyle gençlerin bilgi donanımı güçlendirilerek kalifiye staj ve istihdam şansları artırılıyor. Böylece bu gençler kariyerlerine bir adım önde başlamış olacaklar. Profesyonel yöneticiler de, program sayesinde firmalarını yeni mezunlarla tanıştıracak ve geleceğe yön verebilecek genç yetenekleri keşfetme fırsatı yakalayacak.

Geleceğin liderleri yetişecek!


Ancak programın tek hedefi gençlerin kariyerlerini desteklemek değil. Önde Koşanlar Programı aynı zamanda gelecek için etik, adil, şeffaf, çevre sorunlarına duyarlı, sosyal sorumluluk bilinci yüksek ve farklılıkların zenginlik anlamına geldiğinin bilincinde olan sorumlu liderler yetiştirmeyi hedefliyor. Buna benzer programlar farklı ülkelerde bulunmakla birlikte, engelli ve engelsiz gençlerin birlikte çalışmasını sağlayan Önde Koşanlar Programı bu şekliyle Türkiye’de fark yaratıyor. Bu sayede engelli ve engelsiz gençlerin gelecekteki iş hayatlarında birlikte çalışma alışkanlıkları da güçlendirilmiş oluyor.

Bu haber 2949 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı... 26.10.2021
Çoruh EDAŞ, TEDAŞ Genel Müdürü Yapıcı’yı Ağırladı... 26.10.2021
Üretilen Mercedes-Benz otobüslerin yüzde 83’ü ihraç edildi... 26.10.2021
AB ülkeleri enerji fiyatlarına karşı ortak tutum belirleyemiyor... 26.10.2021
Enerjisa çocuklar için enerji tasarrufu konulu öykü yarışması başlatıyor... 26.10.2021
Kremlin, Enerji Krizinin Yaşandığı Moldova İle Dogal Gaz Görüsmelerinin Süreceğini Açıkladı... 26.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.