Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Türkiye pazarından ayrılmak için başvuru yok'

Güncelleme :29.04.2015

EPDK Başkanı Yılmaz, herhangi bir akaryakıt şirketinin Türkiye pazarından ayrılmak için EPDK'ya resmi müracaatının bulunmadığını bildirdi.
 

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe yaşanan sorunları ve bazı yabancı şirketlerin Türkiye pazarından çıkacağına yönelik iddiaları değerlendirdi.
Söz konusu şirketlerin EPDK'nın düzenlemelerinden dolayı kar etmekte zorlandıkları iddialarının doğru olmadığını vurgulayan Yılmaz, akaryakıt sektöründe dağıtım şirketleri ile bayiler arasındaki sözleşmelerin piyasanın sağlıklı işlemesini engelleyecek şekilde yapıldığını anlattı.
Sözleşme yapılıncaya kadar bayinin dağıtım şirketinden alacağı intifa bedelinin 5-6 kat fazlasını talep ettiğini, sözleşmeden sonra dağıtım şirketinin bu finansal maliyeti faiziyle birlikte geri almak için kendi kar marjını yükselttiğini belirten Yılmaz, "Bu paralar Türkiye'de yatırıma gitmiyor, bu durum sonrasında hem bayiye hem de pompa fiyatına yansıyor, böyle bir piyasa yaşayamaz. Akaryakıt sektöründeki sağlıksız yapının tüketiciye zarar vermesine izin vermeyiz. Birbirlerini suistimal eden bir yapının en son aşamada tüketiciyi suistimal etmesine de izin vermeyeceğiz" dedi.
Herhangi bir akaryakıt şirketinin Türkiye'den ayrılacağına yönelik EPDK'ya resmi bir müracaatının olmadığını belirten Yılmaz, "Şirketlerin piyasadan EPDK'nın düzenlemelerinden dolayı çekileceğine de kesinlikle ihtimal vermiyorum" ifadesini kullandı.

Bu haber 2328 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.