Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Turcas Petrol A.Ş. 2014 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Güncelleme :13.05.2015

Turcas Petrol (BİST:TRCAS) 2014 Mali Yılına İlişkin Genel Kurul Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker ve Neslihan Tonbul’un katılımıyla 13 Mayıs Çarşamba günü Conrad Hotel’de gerçekleştirildi.

 

2014 yılı sonuçlarına ve 2015 yılı hedeflerine dönük bilgi veren Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy; Türkiye’de olumlu ve olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığı hareketli bir yılı geride bıraktıklarını belirterek; “Turcas olarak enerji alanındaki yatırımlarımızı çeşitlendirip riskleri minimize etme yolunda adımlar attık. Öte yandan akaryakıt piyasasındaki öncü konumumuzu korumayı başardık. Sektörlerinde öncü konumda olan iştiraklerimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. ile RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde yarattığımız değeri yukarıya taşırken, aynı zamanda yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretim portföyümüz içerisindeki payını artırmayı, bu sayede hissedarlarımız açısından çok daha dengeli bir yatırım portföyü ortaya koymayı hedefliyoruz.” dedi.
Aksoy: “83 yıllık kurum tarihimizde pek çok zorlu dönemi büyük başarı hikayelerine dönüştürmeyi başaran bir grup olarak, önümüzdeki dönemin getireceği risk ve fırsatların doğru okunmasıyla bu dönemden de güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Hızla küreselleşen, her geçen gün sınırların belirsizleştiği dünyamızda, Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip ülkelerin ivme kaybetmeksizin büyümeye devam etmesi gerekiyor. Ülkemizin büyümesinin enerjisini sağlayacak yatırımları hayata geçirmenin sorumluluğu da, Turcas gibi saygın, köklü, özgüveni yüksek ve azimli Türk şirketlerinin üzerinde. Bu görev bilinciyle ülkemiz için çalışmaya ve yenilikçi projeler üretmeye devam edeceğiz.”
Turcas Petrol A.Ş.’nin 2014 Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise; “ ‘Enerjide Küresel Vizyon, Bölgesel Deneyim’ sloganıyla yatırım portföyümüzü çeşitlendirdiğimiz bu dönemde, 84 yıllık kurum tarihimizde dünyanın en büyük enerji şirketleriyle gerçekleştirdiğimiz ortaklıklarda edindiğimiz deneyim, sağlam finansal yapımız ve yenilikçi yönetişim anlayışımızla tüm paydaşlarımıza değer yaratan projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi. Aksoy, 2014 yılında kurumsal yönetim çalışmalarında ulaşılan hedefler, petrol ve enerji alanlarında Turcas’ın sahip olduğu yatırımların yılsonu değerlendirmesi, yenilenebilir enerji alanındaki fizibilite ve yatırımlarda katedilen mesafe gibi konulara değinirken, finansal tablolara dönük özet bir analiz yaptı. Aksoy, 2014 yılında Turcas’ın faaliyet kârını bir önceki yıla oranla 6 kat arttırarak 14 milyon TL’ye çıkarttıklarını belirtti.

Türkiye’nin En Kurumsal Şirketleri Arasındaki Yerini Pekiştirdi


Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu altı yıldır düzenli bir şekilde arttıran Turcas, 2014 yılına ilişkin değerlendirme neticesinde notunu 10 üzerinden 9,08 seviyesinden 9,27’ye yükselterek Türkiye’nin en kurumsal şirketleri arasındaki yerini pekiştirmiştir. Ayrıca Turcas, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından gerçekleştirilen Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde üst üste ikinci yıl ödüle layık görüldü ve Borsa İstanbul’da işlem gören 422 şirket içerisinde “kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu enerji şirketi” pozisyonunu korudu.

Akaryakıt Sektörünün Öncü Kuruluşlarından: Shell & Turcas


Akaryakıt piyasasındaki Turcas iştirak olan Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), yoğun rekabetin yaşandığı piyasa koşullarına, tavan fiyat uygulaması başta olmak üzere bir dizi yasal düzenlemeye ve petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşe rağmen, benzin ve madeni yağ satışlarında pazar liderliğini korumuştur. “Akaryakıt İstasyonu Başına Düşen Beyaz Ürün Satış Hacmi”nde açık ara liderliğini sürdüren STAŞ, 2014 yılında gerçekleştirdiği 16 milyar TL net satış hasılatı ile bugün sadece akaryakıt sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı.
 

Elektrik Piyasasındaki Yükselen Değer: RWE & Turcas


RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesindeki Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, operasyonda ikinci yılına yaklaştı ve sergilediği kusursuz teknik performans ile ICCI 2014 Enerji Ödülleri’nde Termik Enerji Santralleri kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu. Bir yandan ılımlı ekonomik büyümenin etkisiyle elektrik talebinde yaşanan sınırlı artış, diğer yandan hem yenilenebilir hem de termik kaynaklara dayalı birçok yeni yatırımın devreye girmesiyle yaşanan arz fazlası, elektrik üretimi alanında rekabeti 2014 yılında çok daha yukarı noktalara taşımıştır. Son olarak RWE&Turcas Güney, Denizli Santrali ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dünya Bankası İşbirliği’nde yürütülen Sera Gazı Emisyonlarının Takibi projesinin gönüllü şirketlerinden biri olmuştur. Bu gelişme ile ‘pilot tesis’ unvanını alan RWE & Turcas Güney, çevre dostu enerji üretimi yolunda önemli adımlar atmaya devam edecektir.
 

Yenilenebilir Enerji Alanındaki Turcas Yatırımları


Turcas’ın jeotermal alanındaki genç iştiraki olan Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş., Aydın Pamukören’de gerçekleştirdiği sondajlarla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan 13,2 MW büyüklüğündeki kurulu güç için Ön Lisans almayı başardı. Aydın’da elde edilecek başarılı sonucun
Turcas’ın Denizli ve Manisa’da bulunan diğer jeotermal lisanslarında yapacağı yatırımları teşvik etmesi bekleniyor.

 

Bu haber 2436 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otogaza 19 kuruş zam yapıldı... 02.06.2020
Kare Lojistik İlk Defa Krone’yi Tercih Etti... 02.06.2020
Otopratik, Yolculukların Güvenle Başlayabilmesi için Ücretsiz Akü ve Lastik Bakımı Hizmeti Sunuyor... 02.06.2020
EPDK’dan akaryakıt şirketlerine fiyatları makul seviyeye çekin uyarısı... 02.06.2020
Elektrikte yüksek tedarik maliyetleri rekabetin önünü tıkıyor, YEKDEM’i ise tüketici ödüyor... 02.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.