Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Çiftçiye Alternatif Kazanç ‘Aspir’

Güncelleme :20.05.2015

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Türkiye Petrolleri, Aspir Üretimi ve Satışı için İyi Niyet Protokolü İmzaladı.

 

Biyodizel üretimi için gerekli olan aspirin, biyodizel firmalarınca alım garantisi sağlanarak, çiftçilerin ekilebilir alanları ve nadas alanlarının değerlendirilerek, kooperatifler tarafından aspir üretiminin sağlanması amacıyla Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile TP Petrol Dağıtım AŞ arasında 13 Mayıs’ta aspir üretimi, alımı ve eğitimine ilişkin işbirliği ve iyi niyet protokolü imzalandı.

Protokol ile alım garantili sözleşmeli üretim yaptırılarak üretilecek aspire, biyodizel firmalarınca alım garantisi sağlanırken, çiftçilerin atıl durumdaki ekilebilir ve nadas alanlarının ekonomiye kazandırılması ve Türkiye’nin biyodizel ithalatına da son verilmesi hedefleniyor.

İmza töreninde söz alan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi; “Bu çalışma, nadasa bırakılan ve kurak alanların değerlendirileceği bir projedir. Üretimi kolayca yapılabilen ve pazarlanmasında sıkıntı olmayan aspirin üretimiyle hem çiftçilerimizin gelirlerinin artırılması hem de milli ekonomiye büyük katkılar sağlanması amaçlanmaktadır. Elde edilen ürün, yeni yakıt ve enerji için kullanılacak. Bu konu bence milli bir meseledir. Her kesimin kazanacağı, kaybedenin olmayacağı önemli bir ortaklıktır. Bu bağlamda, bu projenin sahada yaygınlaşması için uygulamanın arttırılması önemli ve bu görev bize düşüyor.” dedi.

Devletimizin enerji alanındaki dışa bağımlılığının azaltılması için çok boyutlu bir enerji politikası sürdürdüğüne dikkat çeken Güvendi; “Devletimizin enerji politikasına çiftçiler olarak katkı sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.  

TP Petrol Dağıtım AŞ. Genel Müdürü Mutlu Gül; “Öncelikle belirtmek isterim ki Türkiye Petrolleri olarak projenin ilerlemesi için yeterli ekibe sahibiz. Petrol gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının yerini almaya aday; yenilenebilir, alternatif enerji kaynaklarına yönelik projeleri Türkiye Petrolleri olarak destekliyoruz. Bugün imzaladığımız iyi niyet protokolünün sektördeki diğer şirketlere de örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

EPDK’nin projeye desteğinin öneminden bahseden Gül; ‘Ürünün, EPDK nezdinde harman olması, işin temel dinamiğini oluşturmaktadır.’ dedi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Ana Bilim Dalı Başkanı ve Proje Danışmanı Prof. Dr. Fikret Akın Erdem ise işin yürütülmesinde firmalara büyük görev düştüğünü, ham madde ihtiyacının olduğunu ve projeye karşı önyargıların silinmesi gerektiğini söyledi.

 

Bu haber 2490 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.