Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

PETDER, EPDK’nın maliyetleri düşürme yönündeki çalışmalarını tüm gücüyle desteklemekte

Güncelleme :21.05.2015

PETDER, EPDK tarafından 22 Nisan 2015 tarihinde “Akaryakıt Fiyatlarına İlişkin Taslak Karar” ‘la ilgili PÜİS’in yapmış olduğu açıklamayla ilgili değerlendirme yaptı.

PETDER, EPDK tarafından 22 Nisan 2015 tarihinde “Akaryakıt Fiyatlarına İlişkin Taslak Karar” ‘la ilgili PÜİS’in yapmış olduğu açıklamayla ilgili değerlendirmede bulundu.

PETDER tarafından yapılan açıklama aynen şöyle:

EPDK tarafından 22 Nisan 2015 tarihinde “Akaryakıt Fiyatlarına İlişkin Taslak Karar” kamuoyunun görüşlerine açılmış, çeşitli kuruluşlarca Taslak hakkında görüşler ifade edilmiştir. Bu çerçevede, PÜİS (Petrol Ürünleri İşveren Sendikası) tarafından basına yapılan açıklamalarda dile getirilen konularda PETDER olarak görüşlerimizi paylaşmak isteriz. 

PUİS tarafından talep edilen konulardan biri, elektronik ödeme sistemleri yoluyla müşterilere sağlanan indirimlere bayilerin katılımının yasaklanmasıdır. Teknolojinin ilerlemesi ve rekabet sayesinde uzun zaman içerisinde gelişmiş olan elektronik satış sistemleri, ülkemizin en büyük nakliye, dağıtım, ulaşım ve diğer sektörlerdeki şirketleri ile binlerce KOBİ’nin akaryakıt alımları için kullandığı sistemler olup, yaklaşık 2 milyon aracın sistemden faydalandığı tahmin edilmektedir.

Bu sistemler, taşımacılık maliyetlerine olumlu etkisinin yanı sıra yakıt alımlarının kontrol ve kayıt altına alınması açısından da çok büyük fayda sağlamaktadır. Söz konusu yasaklama uygulamaya konulursa;

Ülkemizde filo satışları yoluyla rekabetçi bir şekilde indirimlerden faydalanarak yolcu ve yük taşımacılığı yapan nakliye ve ulaşım hizmetlerinin akaryakıt maliyetlerinde artış olacak, bu durum çok geniş yelpazede mal ve hizmet fiyatlarına yansıyacak ve dolayısıyla enflasyon olumsuz yönde etkilenecektir. 

Akaryakıt sektörünün müşterisi olan ilgili tüm sektörlerde akaryakıt maliyetini azaltabilmek amacıyla kaçak/yasadışı ürün kullanımı ve/veya kayıt dışı işlemlerin artma ihtimali ortaya çıkacak ve sonuçta vergi kaybı da söz konusu olabilecektir.

Bayilerin filo müşterilerine yapılan indirimlere katkı vermemesi perakende akaryakıt fiyatlarına olumlu hiçbir etki yapmayacaktır.

PUİS tarafından tartışmaya açılan bir diğer konu da, dağıtım şirketleri ve bayiler arasında sözleşme şartlarına göre karşılıklı mutabakatla belirlenmiş ticari ilişkilere müdahale edilerek rafineri ve pompa fiyatı arasındaki brüt marjın %55’inin bayilere verilmesidir. 

Yürürlükte olan düzenlemeler, 2009 yılı rekabet kararları ve serbest ticaret prensipleri çerçevesinde anlaşma yapmış olan bayi ve dağıtım şirketleri önemli kayıplar yaşayacak, taraflar arasında çok sayıda mali ve hukuki sorun ortaya çıkacaktır.

Brüt marj dağılımına bayi lehine bir sınırlama getirilmesinin nihai pompa fiyatı üzerine etkisi olmayacaktır.

Brüt marj dağılımının mevcut düzenlemelere aykırı bir şekilde değiştirilebilecek olması sektörde öngörülebilirlik açısından problem yaratacaktır.

Bunlara ek olarak, PÜİS tarafından basına yapılan açıklamada birçok ülkede tüketicilere bir tercih olarak sunulan farklılaştırılmış ürünlerin satışının yasaklanması da tartışmaya açılmıştır. Ülkemizdeki resmi şekilde satılan tüm motorin ve benzin türleri AB normlarına ve EPDK teknik düzenlemelerine uygun olup, tüm araçlar tarafından kullanılabilecek niteliktedir. Tüketicilerin kalite ve performans beklentilerine cevap vermek üzere, Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirilen özel/katkılı farklılaştırılmış motorin ve benzin türleri de ilave seçenekler olarak yine rekabet ortamı içerisinde birçok akaryakıt şirketince tüketicilerin tercihine sunulmaktadır. Farklılaştırılmış ürünlerin Türkiye pazarında kalite ve performans açısından önemli bir rol oynadıkları göz önüne alınarak, Türk tüketicisinin tercihine seçenek olarak sunulan bu ürünlerin satışına yasak getirilmesinin doğru olmayacağı düşünülmektedir.

Sektörümüz ile bayi ve dağıtıcılar arasındaki ilişkilerin yanı sıra tüketicilerin ve ekonomimizin zarar görmemesi için EPDK’nın gerekli değerlendirmeleri yaparak karar alacağına inanıyoruz. 

PETDER olarak her zaman ifade ettiğimiz gibi, sektörde sürdürülebilir ve etkinlik sağlayacak uygulamaların yürürlüğe konulmasının ancak EPDK ve sektörün ortak çalışmalarıyla mümkün olabileceğini, bu çerçevede sektörümüzün maliyetlerinin düşürülmesi yönünde EPDK tarafından yürütülen çalışmaları tüm gücümüzle desteklediğimizi belirtmek isteriz.

Bu haber 2128 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.