Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Bakü’de SOCAR Türkiye Rüzgarı

Güncelleme :03.06.2015

Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı’nın (Caspian Oil & Gas) 22’ncisi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Bakü’de başladı. Platin sponsorluğunu SOCAR'ın üstlendiği fuara Türkiye, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa gibi petrol sektörüne yön veren ülkelerden toplam 402 şirket katıldı. SOCAR Türkiye fuarda, toplam yatırım maliyeti 20 milyar doları bulan Petkim Value-Site Projesi ile TANAP'ı tanıttı.
 

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz fuarları arasında yer alan Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’nın 22’ncisi (Caspian Oil & Gas) SOCAR'in  sponsorluğunda Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başladı. Hazar Denizi’nin enerji potansiyelinin ele alındığı ve 2 Haziran’da başlayan fuara, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa gibi petrol sektörüne yön veren ülkelerden toplam 402 şirket katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açılışını yaptığı fuarda, petrol ve doğalgaz sektöründeki en yeni yatırımlar ve projeler sektörün devleri tarafından sunuldu.
SOCAR Türkiye’nin standında, toplam yatırım miktarı 10 milyar doları bulan Petkim Value-Site 2023 Projesi hazırlanan özel bir maketle tanıtıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, rafineri, petrokimya, enerji, lojistik ve dağıtım entegrasyonunu sağlayan Value-Site 2023 Projesi hakkında SOCAR Başkanı Rövnaq Abdullayev ve SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz’dan bilgi aldı.
 

‘2018’de Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biriyiz’


Value-Site 2023 Projesi kapsamında yatırımların hız kesmeden devam ettiğini belirten Kenan Yavuz, “Bu bizim için önemli bir seneydi. Güney Gaz koridorunun en önemli ayağı olan TANAP projesinin 17 Mart’ta Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarımız’ın katılımıyla temelini attık. TANAP projesini, rafineri projesini Petkim doğurdu. Petkim’in varlığı ve özelleştirilmesi, hem Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin hem bu projelerin tetikleyicisi ve hızlandırıcısı oldu. Türkiye’nin sanayileşme tarihi Petkim’in tarihiyle bire bir örtüşüyor. Nisan ayında Petkim’in 50’nci yılını kutlayarak kamuoyu karşısına gururla ve onurla çıktık. Biz şirketimizi Türkiye’nin en büyük yatırımlarının merkezine taşımayı başardık. Bununla gurur duyuyoruz. 2018’de Petkim yarımadası Avrupa’nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden biri olacak. Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimiz hakkındaki gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'e arz ettik ve talimatlarını aldık” dedi.

 ‘Petlim’i Eylül ayında açıyoruz’


Value-Site 2023 Projesi’nin önemli parçası olan ve inşaatı devam eden Petlim Konteyner Limanı için 400 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “28 yıllığına limanın işletmesini dünyanın en büyük konteyner elleçleme firması olan APM üstelenecek. Limanın en büyük özelliği Pire Limanı’nın alternatifi olacak. Dünyanın en büyük konteyner gemilerini limanımıza kabul edebileceğiz.  Entegre tesisiz. Burası her ihtiyacı görecek. Goldman Sachs, limanın yüzde 30'una 300 milyon dolar üzerinden ortak oldu. Limanımızı  Eylül ayında açmayı hedefliyoruz. Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev’i davet ettik. İnşallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte açılışını yapmak nasip olacak.”

 ‘20 milyar dolarlık yatırım portföyümüz var’


Yatırımların devam ettiğini vurgulayan Yavuz, “Ülkemizin enerji stratejisinin en başında gelen yenilenebilir enerjiye destek konusunda SOCAR Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yaklaşık 55 milyon euro yatırım bedeliyle ilk fazı 27 MW ve ikinci fazı da 24 MW olacak olan Petkim RES, Petkim Yarımadası’ndaki enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. 51 MW enerji üretecek rüzgar santralimizi 2016 ortasında devreye sokacağız. Petkim Yarımadası’nda ithal kömür teknolojisine dayalı bir enerji santrali kuracağız. 2018 yılında hem TANAP, hem rafineri ve hem de kömür santralini birlikte faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olmaktan büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.
Fuarda, petrol şirketleri arasında iş bağlantıları yapılırken uzmanlar tarafından petrol ve doğalgaz endüstrisi konusunda dünyadaki yeni gelişmelerle ilgili oturumlar düzenlendi.

 

 

Bu haber 2293 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.