Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji Bakanı Yıldız: 50 dolar civarında seyreden petrol fiyatı piyasaya yansıyacak

Güncelleme :05.08.2015

Enerji Bakanı Yıldız, "50 dolar civarlarında seyreden ve zaman zaman bunun altına düşen ham petrol varil fiyatlarının piyasaya yansıyacağını açıkça söylemem lazım" dedi
 

Enerji Ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir gazetecinin "Son dönemde düşen petrol fiyatlarının pompaya yansımadığı" yönündeki sorusuna karşılık, Türkiye'de petrol ile alakalı fiyatların, otomatik fiyatlama mekanizmasına tabi olduğunu anımsatarak, herhangi bir indirim veya maliyet artışı olması halinde bunun 3 gün içerisinde piyasaya yansıtıldığını söyledi.

Ham petrol varil fiyatları düştüğünde petrol ürünleri fiyatının da düşmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, Türkiye'nin AB üyesi bir ülke olmadığını, dolar ile alıp TL ile sattığını, parite artışının maliyet artışı manasına geldiğini belirtti.

Yıldız, "Şu anda 50 dolar civarlarında seyreden ve zaman zaman bunun altına düşen ham petrol varil fiyatlarının piyasaya yansıyacağını açıkça söylemem lazım. Çünkü dolarla alakalı paritede, yükseklerde olmasına rağmen şu anda sabit bir seviye var. Maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor olmasına rağmen böyle de bir durum söz konusu. Otomatik fiyatlama ve devletin denetleme mekanizmasıyla beraber fiyatlara tabii ki yansıyacaktır" ifadelerini kullandı.

  "İran'ın güçlenmesi Türkiye'nin yararına"

Yıldız, İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasına ilişkin bir soru üzerine de komşu, dost, kardeş ülke İran'ın güçlenmesinden mutluluk duyacaklarını söyledi.

Bu durumun Türkiye'nin yararına olacağını dile getiren Yıldız, "Güçlü bir Türkiye ve güçlü bir İran beraberce çok fazla iş yapabilecektir. İran'ın üretimini artıracak olması dünyadaki ham petrol varil fiyatlarına olumlu yansıyacak" dedi.

"İran'ın güçlenmesinin Türkiye ile Rusya arasındaki enerji anlaşmalarına etkisi"ne ilişkin soruyu cevaplandıran Yıldız, Türk Akımı Projesi'nin Rusya'nın talebiyle ortaya çıktığını anımsattı.

"Rusya'nın uygulayacağı doğal gaz indiriminin gecikmemesi taraftarıyım"


Türk Akımı Projesi'nin olgunlaşması için Rus mevkidaşları ile ciddi bir çaba sarf ettiklerini vurgulayan Yıldız, Rusya'nın Türkiye'ye verdiği doğal gazda uygulanacak indirimin gecikmemesi taraftarı olduğunu aktardı.

Yıldız, indirimin Türkiye'nin çıkarına olduğunu belirterek, "Türkiye ve Rusya kurumsal hafızalarıyla bir çok projeyi geçekleştirebilecek düzeydeler. Bir projeyi tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Bizim Rusya'yla, Azerbaycan'la, İran'la gerçekleştireceğimiz projelerin yanı sıra Irak, ABD, Japonya ve Fransa ile de yapacağımız projeler var" diye konuştu.

 

Bu haber 1440 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
OPET’in yeni reklam ajansı Happy People Project oldu... 17.10.2019
Tırsan Ve Autamarocchı İş Birliği 100 Adetlik Dev Teslimatla Güçlendi ... 17.10.2019
Petrol Ofisi Sosyal Lig’e, bir ödül de MMA The Smarties’den... 17.10.2019
ENERJİSA ENERJİ’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ... 16.10.2019
SOCAR Türkiye İK Başkanı Sibel Uğur etkin 50 İK üst yöneticisi arasında yer aldı... 16.10.2019
Petrol Ofisi TÜMKAF 2019’da mühendis ve mühendis adayları ile buluştu…... 16.10.2019
Türkiye’nin en büyük lisanslı güneş enerjisi santrali Cıngıllı GES üretime başladı... 16.10.2019
Shell & Turcas enerjisini güneşten alan istasyon sayısını 3’e çıkardı... 16.10.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.