Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Gazprom ve OMV uzun vadeli iş projeleri için anlaşma imzaladı

Güncelleme :04.09.2015

Gazprom ve OMV uzun vadeli iş projelerini geliştiriyor. Gazprom ve OMV, Rusya’daki Upstream projesi için ön protokol, Kuzey Akım 2 Projesi için ise hissedar anlaşması imzaladı.
 

Gazprom Başkanı Alexey Miller ve OMV CEO’su Rainer Seele bugün Vladivostock’ta bir çalışma toplantısı düzenlendiler. Öte yandan Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı için projenin hissedarları arasında anlaşma imzalandığı belirtildi.
Toplantıda OMV ve Gazprom, iki taraf arasında uzun dönemli projelere ilişkin bir Müzakere Dökümanı imzalandı. Her iki şirket varlık değişimi üzerine kurulmuş Rusya’daki Urengoy petrol, gaz ve kondensat alanın bulunan ve OMV’nin iştirakinin bulunduğu Alan IV ve V konusunda özel görüşmeler için zaman çizelgesi  yapılması ve prensipler konulmasın üzerine anlaştı. Anlaşmanın sonuçlanması ile beraber OMV,  varlıklarının katılımı karşılığında projede yüzde 24,98’lik bir pay hakkına sahip olacak.

“Yeni bir adım”


Ayrıca aynı Müzakere Dökümanı Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) projesinde çok taraflı Hissedar Sözleşmesi için de imzalandı. Bu anlaşmaların her iki şirket tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı’ndaki uzun dönemli iş projelerinin gerçekleşmesine yönelik önemli bir adım olduğu kaydedildi.
OMV CEO’su Reiner Seele, “Bu anlaşma Gazprom ile değer zinciri işbirliğine yönelik yeni bir adım oluyor. Avrupalı müşterilerimiz için Rusya’dan gaz ithal ediyoruz. Birlikte Kuzey Akım’ın genişletilmiş  projesin,m arz güvenliğinin hayata geçirilmesiyle şimdi Sibirya’da da doğal gaz üretimine yönelik  güvenilir bir ortalığa uzanan yatırımları yapıyoruz” dedi.
Yetkililer Müzakere Dökümanı’nın detaylarının gizliliğe tabi olduğunu kaydetti.

Kuzey Akımı’nın kapasitesinin genişletilmesi


Öte yandan yine bugün Vladivostock’ta yapılan toplantıda Gazprom ile Avrupalı ortakları arasında Kuzey Akımı doğalgaz nakil boru hattının genişletilmesini öngören anlaşma imzalandı. Gazprom, Alman E.ON, BASF'e bağlı Wihtershall, OMV, ENGIE ve Royal Dutch Shell şirketlerinin proje kapsamında konsorsiyum kurdukları açıklandı.
Gazprom CEO’su Alexey Miller yaptığı açıklamada Kuzey Akım 2’nin Baltık Denizi rotasından geçen doğrudan ve teknoloji harikası bir proje olduğunu söyledi ve doğal gaz tedarikinin iki katına çıkacağını kaydetti. Miller, “Bu gaz tedarikinde yeni gaz hacimleri olması önemlidir. Bu yeni gaz hacmi Avrupa’nın iç pazarlarında sürekli düşüş gösteren üretim yüzünden aranılan bir gaz hacmi. Küresel enerjinin önde gelen aktörlerinin bu projeye katılmış olması da Avrupalı tüketiciler için güvenilir gaz arzını korumak için önemli olacak” şeklinde konuştu.

“55 milyar metreküp doğalgaz”


E.ON Yönetim Kurulu üyesi Klaus Schäfer ise projenin yaklaşık 40 yıldan bu yana Gazprom ile sürdürülen ortaklıklarını güçlendireceğini ve Kuzey Akımı’nın genişletilmesinin Almanya ve diğer AB ülkeleri açısından güvenilir doğal gaz kaynaklarının daha fazla korunması anlamına geleceğini söyledi.
ENGIE İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pierre Chareyre, “Kuzey Akım 1’in başarısını takiben ENGIE Kuzey Akım 2’nin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor. Avrupa doğalgaz piyasasının bir unsuru olarak ENGİE,  Avrupa pazarı için daha iyi bir arz güvenliği ile kaynak yaratan yeni gaz altyapılarını her zaman destekliyor” ifadelerini kullandı.
Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı ile Avrupa'ya yılda 55 milyar metreküp doğalgaz gönderilmesi planlanıyor. 9,9 milyar avroya mal olacağı tahmin edilen projenin 2019'da tamamlanması bekleniyor.

 

 

Bu haber 2814 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.