Haber Ekonomi
 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

6. Türkiye Enerji Zirvesi Konya’da başladı

Güncelleme :13.10.2015

6. Türkiye Enerji Zirvesi, Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da başladı.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kamu ve özel sektör birlikteliğiyle düzenlediği 6. Türkiye Enerji Zirvesi, Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da başladı.
Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başlayan zirveye Konya Valisi Muammer Erol, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın ve enerji piyasası temsilcileri katıldı.
Zirve Başkanı Fatih Dönmez, programın açılış konuşmasında, Türkiye Enerji Zirvesi’ni her yıl Anadolu’nun farklı kentlerinde yaptıklarını ifade etti. Gerçekleştirilen anket sonucunda, zirvenin Konya’da yapılmasına karar verildiğini belirten Dönmez, elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasaları ile tüketicilerin kendilerine sunmuş olduğu görüş ve önerileri aktardı.
Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak da yaptığı konuşmada, kurum olarak temel amaçlarının; tüketici refahını artırmak olduğunu söyledi. Rekabet kültürünün yaygınlaşması adına çalışmalara devam ettiklerini anlatan Prof. Dr. Torlak, “Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG sektörlerinin taleplerinden de anlaşılacağı üzere, piyasa aktörlerinin ekonomik ilişkilerinin rekabet esaslı, rekabet temelli gerçekleşmesine verebileceğimiz katkı ve bu katkıya ilişkin görev, sorumluluklarımızı yerine getirirken de anayasanın 167’inci maddesinde belirtilen para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alma yükümlülüğümüz bulunuyor. Piyasalarda fiili veya anlaşma sonucu oluşacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önleme sorumluluğunun bize yüklemiş olduğu görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
EPDK Başkanı Yılmaz ise zirvede, enerji piyasasının dünü, bugünü ve yarınının görüşüleceğini belirtti.
Türkiye’nin stratejik temellere dayanan enerji politikası ve temel ilkelerinin çok net olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Transit ülke rolümüzün güçlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarımızın en üst düzeyde değerlendirilmesi, yerli maden kaynaklarımızın maksimum ölçüde kullanılarak üretim kapasitemizin artırılması, kurulacak nükleer santraller ile enerji çeşitliliğinin sağlanması bu ilkelerden bazılarını oluşturmaktadır. Tabi bu ilkeler doğrultusunda hareket ederken çevreye rağmen değil, çevreyle uyumlu vizyon ortaya koymak öncelik teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından, 1. oturuma geçildi. Zirve, bugün yapılacak oturum ve panellerle sona erecek.
 

 

Bu haber 2040 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
OPET’in yeni reklam ajansı Happy People Project oldu... 17.10.2019
Tırsan Ve Autamarocchı İş Birliği 100 Adetlik Dev Teslimatla Güçlendi ... 17.10.2019
Petrol Ofisi Sosyal Lig’e, bir ödül de MMA The Smarties’den... 17.10.2019
ENERJİSA ENERJİ’DE BAYRAK DEĞİŞİMİ... 16.10.2019
SOCAR Türkiye İK Başkanı Sibel Uğur etkin 50 İK üst yöneticisi arasında yer aldı... 16.10.2019
Petrol Ofisi TÜMKAF 2019’da mühendis ve mühendis adayları ile buluştu…... 16.10.2019
Türkiye’nin en büyük lisanslı güneş enerjisi santrali Cıngıllı GES üretime başladı... 16.10.2019
Shell & Turcas enerjisini güneşten alan istasyon sayısını 3’e çıkardı... 16.10.2019


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.