Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

6. Türkiye Enerji Zirvesi Konya’da başladı

Güncelleme :13.10.2015

6. Türkiye Enerji Zirvesi, Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da başladı.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kamu ve özel sektör birlikteliğiyle düzenlediği 6. Türkiye Enerji Zirvesi, Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da başladı.
Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başlayan zirveye Konya Valisi Muammer Erol, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın ve enerji piyasası temsilcileri katıldı.
Zirve Başkanı Fatih Dönmez, programın açılış konuşmasında, Türkiye Enerji Zirvesi’ni her yıl Anadolu’nun farklı kentlerinde yaptıklarını ifade etti. Gerçekleştirilen anket sonucunda, zirvenin Konya’da yapılmasına karar verildiğini belirten Dönmez, elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG piyasaları ile tüketicilerin kendilerine sunmuş olduğu görüş ve önerileri aktardı.
Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak da yaptığı konuşmada, kurum olarak temel amaçlarının; tüketici refahını artırmak olduğunu söyledi. Rekabet kültürünün yaygınlaşması adına çalışmalara devam ettiklerini anlatan Prof. Dr. Torlak, “Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG sektörlerinin taleplerinden de anlaşılacağı üzere, piyasa aktörlerinin ekonomik ilişkilerinin rekabet esaslı, rekabet temelli gerçekleşmesine verebileceğimiz katkı ve bu katkıya ilişkin görev, sorumluluklarımızı yerine getirirken de anayasanın 167’inci maddesinde belirtilen para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alma yükümlülüğümüz bulunuyor. Piyasalarda fiili veya anlaşma sonucu oluşacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önleme sorumluluğunun bize yüklemiş olduğu görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
EPDK Başkanı Yılmaz ise zirvede, enerji piyasasının dünü, bugünü ve yarınının görüşüleceğini belirtti.
Türkiye’nin stratejik temellere dayanan enerji politikası ve temel ilkelerinin çok net olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Transit ülke rolümüzün güçlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarımızın en üst düzeyde değerlendirilmesi, yerli maden kaynaklarımızın maksimum ölçüde kullanılarak üretim kapasitemizin artırılması, kurulacak nükleer santraller ile enerji çeşitliliğinin sağlanması bu ilkelerden bazılarını oluşturmaktadır. Tabi bu ilkeler doğrultusunda hareket ederken çevreye rağmen değil, çevreyle uyumlu vizyon ortaya koymak öncelik teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından, 1. oturuma geçildi. Zirve, bugün yapılacak oturum ve panellerle sona erecek.
 

 

Bu haber 2324 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS’den yenilenebilir yakıt geliştirmek üzere dev iş birliği... 04.06.2020
Dizel Araçlara Rağbet Devam Edecek!... 04.06.2020
Otomotiv ihracatı mayısta 1 milyar 203 milyon dolar oldu... 04.06.2020
Çevreci otomotiv üreticisi Mercedes-Benz Türk Dünya Çevre Günü’nü kutluyor... 04.06.2020
OPET'ten 'iflas istemi' haberlerine ilişkin açıklama... 04.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.