Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora’dan Yanlış Dolum Kazalarına Etkili Çözüm

Güncelleme :16.11.2015

Yanlış dolum kazalarına etkili çözümler sunuyoruz diyen Uğur Çavdaro, sektörün öncü firmalarından Secu-Tech ile olan işbirliğimiz sayesinde burada bir kısmı yakıt taşıyan tankerlere, bir kısmı akaryakıt istasyonlarına ve bir kısmı da dolum tesislerine monte edilen üç bacaklı bir sistem mevcuttur dedi.
 

Tora Petrol ‘ün Secu-Tech ile olan işbirliği sayesinde akaryakıt istasyonlarında meydana gelen yanlış dolum problemlerine etkili çözüm sunduklarını belirten Tora Petrol Proje Müdürü Uğur Çavdaro, bu alanda sundukları çözümlerle ilgili  bilgi verdi:

Yanlış/çapraz dolumu açıklamak gerekirse;  akaryakıt istasyonlarında müşterilere satılan yakıt yer altındaki akaryakıt tanklarında depolanır. Satılan yakıt çeşitliliğine göre istasyonlarda birden fazla tank bulunur. Örneğin Kurşunsuz benzin için 1 yeraltı tankı, Motorin için 2 yeraltı tankı. Tankerden yeraltındaki tanka dolum yapılırken örneğin Motorin tankına Kurşunsuz benzin doldurulmasına çapraz ya da yanlış dolum denir. Çözümümüzü açıklamak gerekirse;
Sektörün öncü firmalarından Secu-Tech ile olan işbirliğimiz sayesinde bir kısmı yakıt taşıyan tankerlere, bir kısmı akaryakıt istasyonlarına, ve bir kısmı da dolum tesislerine monte edilen üç bacaklı bir sistem mevcut. Sistemin üçüncü bacağı olan dolum tesisi kısmı aslında sisteme sonradan dahil edilebilecek bir opsiyon.
Tankere monte edilen kontrol cihazı ve diğer sensörler aracılığı ile tankerin hangi gözüne hangi yakıtın doldurulduğu dolum tesisinde programlanıyor. Bu dolum tesisinde bulunan otomasyon sayesinde otomatik olarak yapılabileceği gibi, bir operatör sayesinde manuel olarak da yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil1: Tankere monte edilen sistem parçaları

Tankerin ilgili gözüne programlanan yakıt tipi, o gözdeki yakıt boşalana kadar değiştirilemiyor ve o gözün dolum mekanizmasını kilitliyor.
Akaryakıt istasyonunda ise yeraltı tanklarının dolum ağızlarına takılan P.I.D (Product Idendification Device) ler sayesinde her tanka bir ürün tanımlanıyor. Tanker istasyona gelip güvenli dolum ekipmanlarını bağladığı zaman (iletken dolum hortumu, dolum dirseği vb.) Tankerde bulunan kontrol ünitesi bağlanılan tankı tanıyarak ürün eşleştirmesi yapıyor. Eğer ürün doğru olarak eşleşmez ise doluma izin verilmiyor. Ve kilitlenen dolum mekanizması açılmıyor.
Ayrıca bütün bu ekipman ve yazılımlar EN 14116 ve EN 13616 standartlarına uygun olarak çalışıyor ve tabiki ATEX sertifiakasına haiz.
Tahmin edebileceğiniz gibi çözümün lojistik firmalarını ilgilendiren kısmı; bu tür yanlış operasyonları önleyen bir ürün olduğu için. Hem SEÇ (Sağlık Emniyet Çevre) açısından riskleri ortadan kaldırmaya yarıyor hemde yanlış/çapraz dolum sonrasında ortaya çıkacak büyük maliyetleri ortadan kaldırıyor. Hatta konuyla ilgili sigorta primlerinde bile büyük indirim sağlayacağı ön görülüyor.


 

Bu haber 4985 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.