Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

TSE, Shell’i “Müşteri Dostu Marka” olarak tescilledi

Güncelleme :20.11.2015

Akaryakıt sektörünün en beğenilen şirketi olan* Shell & Turcas Petrol A.Ş, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda Shell markası için “Müşteri Dostu Marka” belgesini aldı.
 
 

TSE’nin gerçekleştirdiği denetimler sonucu, Türkiye’de Petrol Piyasası akaryakıt dağıtım markaları arasında “Müşteri Dostu Marka” belgesini alan ilk marka Shell markası oldu. Ayrıca 169 Shell akaryakıt istasyonu da TSE’den “Müşteri Dostu Kuruluş” belgesini almaya hak kazandı.  

Müşteri Dostu Kuruluş Belgelendirme denetimleri TSE tarafından, Shell akaryakıt istasyonlarının bulunduğu; 51 ilde gerçekleştirildi. Denetimlerdeki kriterler arasında; müşteri memnuniyeti politikası, müşteri memnuniyeti ile ilgili hedefler, organizasyon yapısı, insan kaynakları uygulamaları, çalışma ortamı, eğitimler, çağrı merkezi uygulamaları, memnuniyet ölçümleri, sosyal sorumluluk projeleri, kurumsal kimlik, hukuki işlemler ve yasal şartlar, acil durum planları, bilgi teknolojileri uygulamaları, gizlilik ve ulaşılabilirlik gibi konular ile beraber;  ek olarak istasyon çalışanlarının müşterilerimize davranışlarından, genel görünüm ve eğitimlerine, sadakat kartları penetrasyonundan, market tasarımlarına  kadar Shell & Turcas’ın müşterilerine sunmuş olduğu tüm operasyonel hizmetler bulunuyordu.
Bunların yanında, Shell istasyonlarının TSE teknik standartlarıyla beraber global Shell kurulum ve işletme standartlarına uygunluğu, acil durum yönetimi, müşterilerine verdiği hizmetlerin devamlılığını sağlayan tüm teknik ekipmanların sorunsuz şekilde çalışırlılığı kontrol edildi.
Belge tesliminde gerçekleşen törene TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell & Turcas Petrol A.Ş CEO’su Felix Faber ile TSE ve Shell’den yöneticiler katıldı.

Avrupa ülkelerinde de uygulanan TSE’nin geliştirdiği ilk belgelendirme sistemi: MDK, MDM


Türk Standardları Enstitüsü’nün(TSE) ülkemizdeki hizmet ve ürün kalitesini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflediğini söyleyen TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Müşteri Dostu Kuruluş(MDK), Müşteri Dostu Marka(MDM) Belgelendirmesinin bu hedef çerçevesinde TSE tarafından geliştirilen bir belgelendirme sistemi olduğunu vurguladı. TSE Başkanı şöyle konuştu:  “Müşteri Dostu Kuruluş, Müşteri Dostu Marka belgelendirmesi hizmet sektörüne özgü, müşteri algısını ölçen, teknik kriter olarak Hizmet Yeri Belgelendirme (HYB) temelinde gerçekleştirilen bir belgelendirme sistemidir. Bu sistemde sadece müşterinin şikayet ve değerlendirmeleri değil, müşteriye karşı proaktif yaklaşım sergilenerek, müşterinin firmayı nasıl algıladığı ölçülmektedir. Başka bir deyişle bu belgelendirme ile kuruluşların müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik süreci nasıl yönetmeleri gerektiği ortaya konulmaktadır. Belgelendirme için değerlendirmeler sektörel bazda gerçekleştirilmekte ve hizmetin niteliğine uygun farklılıklar içermektedir.”
TSE Başkanı Korkmaz, Müşteri Dostu Kuruluş(MDK), Müşteri Dostu Marka(MDM) Belgelendirmesi ile Türkiye’nin ilk kez Avrupa ülkelerine kalite belgelendirme modeli ihraç ettiğine dikkat çekti: “Avrupa’nın kalite alanındaki lider kuruluşu Avrupa Kalite Teşkilatı(EOQ),  Aralık 2013’te İstanbul’da yapılan Yönetim Kurulu toplantısında bu belgelendirme modelini "EOQ Projesi" olarak kabul etti. Bu belgelendirme modelinin EOQ tarafından benimsenmesi ile ilk kez Türkiye’nin geliştirdiği bir kalite belgelendirme modeli Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanmış oldu. Hâlihazırda MDM-MDK belgelendirmesi, Teşkilata üye 35 Avrupa ve Akdeniz ülkesinde, TSE koordinasyon ve yönetiminde yürütülmektedir. TSE, bu belgelendirme modelini geliştiren kuruluş olarak, projeye katılmak isteyen EOQ üye ülkelerine know-how, eğitim, danışmanlık ve doküman desteği sağlamaktadır. Ayrıca bu ülkelerin yapacağı her belgelendirmeden TSE’nin belge başına ücret alması söz konusudur.”
Sebahittin Korkmaz, Avrupa ülkelerinden ilk belgelendirme başvurusunun da alındığını belirterek; “Yurtdışından gelen bu ilk başvurunun sonuçlandırılması sistemin faydalarının ve katma değerinin Avrupa ülkelerinde de anlaşılması için büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
TSE Başkanı Korkmaz SHELL&TURCAS Petrol A.Ş’nin Müşteri Dostu Kuruluş, Müşteri Dostu Marka belgelerini alarak uluslararası standartlara uygun ve yüksek kalitede hizmet verdiğini tescillemiş olduğunu vurguladı.

Shell&Turcas’tan yine bir ilk!


 “Müşteri Dostu Marka ve Müşteri Dostu Kuruluş” belgelendirmesiyle ilgili görüşlerini ifade eden Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada; “Türkiye’deki faaliyetlerimize 1923 yılında başladık, sunduğumuz hizmet kalitesi ile Shell markası halkımızın gönlünde önemli ve değerli bir yer kazandı ve Türkiye’nin gelişiminin bir parçası oldu. Akaryakıt ve madeni yağ faaliyetlerimiz 2006 yılından bu yana, enerji sektörünün köklü şirketlerinden Turcas ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde Shell & Turcas Petrol AŞ çatısı altında devam ediyor. Bugüne kadar ülkemizi enerji sektöründe bir çok ilkle, yenilikle tanıştırdık. Tüm bunları gerçekleştirirken de müşterilerimizi hizmetlerimizin odağında tutuyor, bu yönümüzle de müşterilerimizin her zaman takdirini kazanıyoruz. Birbirinden farklı zorlu kriterleri yerine getirerek, akaryakıt sektöründe yine bir ilki gerçekleştirerek Shell & Turcas Petrol tarafından alınan, TSE’nin “Müşteri Dostu Marka” belgesi, bugüne dek gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın ve sektöre öncülük eden hem inovasyona hem de müşteri odaklılığa yönelik projelerimizin başarısının bir ispatı olarak öne çıkıyor. TSE’ye, Shell & Turcas’ı bu belgeye layık gördükleri için şükranlarımı sunarım” dedi.

İstasyonlarımıza gelen her müşteri misafirimiz...


Shell & Turcas Petrol A.Ş CEO’su Felix Faber
de “Müşteri Dostu Marka ve Müşteri Dostu Kuruluş” belgeleri ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti;” Shell & Turcas, değişen perakende sektörü ve tüketici beklentileri doğrultusunda hizmetlerini farklılaştırıyor, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına yönelik yenilikleri hayata geçiriyor. 2015 yılı Nisan ayında başlatığımız “Shell’e Hoş Geldiniz” müşteri deneyimi programımız bunun en somut örneklerinden biri. Her gün Türkiye çapındaki 1023 Shell istasyonumuzda 550.000’i aşkın müşterimize, seçkin ve güçlü bayi ağımızın desteği ile gece gündüz; yaz kış demeden hizmet sunuyoruz. En önemli hedefimiz de müşterilerimizin istasyonlarımızda kendilerini misafirimiz gibi hissetmeleri. Onları istasyonlarımızdan uğurlarken, geldiklerinden daha mutlu ayrılacaklarından emin olmak birincil amacımız. Türk Standardları Enstitüsü’nden (TSE) aldığımız Müşteri Dostu Marka ve Müşteri Dostu Kuruluş belgeleriyle tüm bu çalışmalarımızı taçlandırmış olduk.” dedi.

*Capital En Beğenilen Şirketler Araştırması 2014

 

Bu haber 2679 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.