Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol'ün ekibi sayesinde yanan aracın çevreye zarar vermesi önlendi

Güncelleme :20.11.2015

Samsun’un Terme ilçesinde akaryakıt istasyonu sınırları içinde bir araçta meydana gelen yangına olay yerinde bulunan Tora Petrol’ün bakın ekibi tarafından müdahale edilmesi olası can ve mal kaybını önlemiştir.
 

Samsun’un Terme İlçesinde bir akaryakıt istasyonun da istasyon sınırları içerisinde araçta yangın çıktı. Olay 14.11.2015 tarihinde saat 10.00 sularında gerçekleşti. Bir anda aracın ön kaput kısmında elektriksel bir ark duman çıktığı görüldü. Dumanlarla birlikte aracın yandığı fark edildi. Aracın sahibi panik içerinde aracı terk etmiştir. Bu esnada istasyonda elektriksel bakım işlemleri için bulunan TORA bakım ekibi olayı anında fark etmiştir. İlk tespitlerde Olayın aracın kaput kısmında elektriksel bağlantılarından çıktığı belirlenmiştir.
Tora Bakım ekibi Elektrik Mühendisi, Elektrik Teknisyeni ve Mekanik teknisyeni olmak üzere 3 kişiden oluşmaktadır. Olayı fark eden ekip anında organize ve kontrollü bir şekilde durumu tahlil etmişlerdir.  Araç en yakın Dispenser Pompa 30mt. mesafede bulunmaktadır. Dolum ve ön saha kısmında bulunan olası akaryakıt tehlikesini göz önünde bulundurmuş. Akaryakıt ve LPG Acil Stop butonlarına basarak istasyon içerisindeki elektriğin kesilmesini sağlamış ve  yanlarında bulunan yangın söndürme tüplerini boşaltarak oluşum safhasındaki yangını kontrol altına almışlardır. Diğer ekip çalışanı ise aracın kontağını kapatmıştır. Kaput açık vaziyette yangının söndüğünden emin olana dek kontrolleri sürmüştür. Araç ön kaputunda LPG ve akaryakıt kontrolleri yapılarak Portatif Gaz Dedektörü ile LEL Ölçümleri yapılmıştır. Kontak kapalı olarak araç istasyonun çıkış bölgesindeki ACİL DURUM TOPLANMA Noktasına itilerek götürülmüştür. Olay sonrası hemen itfaiye ve polis ekiplerine haber verilmiş ve akabinde itfaiye ekipleri olay yerine gelerek  gerekli  incelemelerde bulunmuşlardır.
Olayı yaşayan ekip şefi Ahmet İlker Şin, elektrik teknisyeni Emrah Kaplan, mekanik teknisyeni Mehmet Göçmen olayla ilgili ilk izlenimlerini paylaşmışlardır. Gerekli soğukkanlılığı göstererek paniğe mahal vermeden olayı emniyete almışlardır. Tecrübeli ekip deneyimlerini aktarırken soğukkanlı bu uygulamayı alınan teorik pratik eğitimler çerçevesinden oluştuğunu belirtiyor. Her yıl periyodik olarak SEÇ eğitimleri, Acil Durum eğitimleri, İlkyardım ve Yangın Eğitimlerinin faydalarına değinmişlerdir. İstasyonda iş öncesi oluşturulan Acil Durum Plan Krokisinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Kroki içerisinde Çalışma alanı, İstasyon sahası, Acil Stop butonu,  Yangın söndürücülerin konumu, Acil durum toplanma noktaları çizilerek belirtilmiştir. Bu sayede Acil durumlarda anında müdahale için ekipman ve tesis yerleri akılda kalıcı olarak farkındalık uyandırmaktadır.Tora Petrol Ekibinin olaya anında müdahalesi Yangın oluşum safhasında can kaybı olmaksızın sonuçlanmıştır. Detaylı bilgi :  www.torapetrol.com

 

Bu haber 4231 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.