Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Rusya’dan gelen gaz arzında kesinti olmayacak

Güncelleme :10.12.2015

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Öğütçü, "Bence Rusya’dan gelen gaz arzında kesinti olmayacak, arada ciddi hukuksal vaat var" dedi.
 

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, Rusya’dan Türkiye'ye doğalgaz arzında kesinti olmasını beklemediğini belirterek, "Rusya’nın hukuksal çerçeve dışında bir yola gitmesi sadece Türkiye nezdinde değil, Avrupa’daki ve Uzakdoğu’daki diğer müşterilerin gözünde de ciddi bir güvenilirlik bunalımı yaratır" dedi.
Öğütçü, İstanbul'da Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleştirilen Boğaziçi Enerji Kulübü Toplantısı'nda, Türkiye’nin petrol ve doğalgazda büyük oranda dışa bağımlı olduğunu ifade ederek, enerji politikasının iyi yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Rusya için doğalgazda Türkiye'nin Almanya’dan sonra ikinci büyük pazar olduğunu anlatan Öğütçü, "Bence Rusya’dan gelen gaz arzında kesinti olmayacak, arada ciddi hukuksal vaat var. Rusya’nın hukuksal çerçeve dışında bir yola gitmesi sadece Türkiye nezdinde değil, Avrupa’daki ve Uzakdoğu’daki diğer müşterilerin gözünde de ciddi bir güvenilirlik bunalımı yaratır" diye konuştu.
Dünyanın arz ve talep haritasının değiştiğine işaret eden Öğütçü, şöyle devam etti: "Eksiden Sovyet ve Körfez bölgesi enerji deposuydu, şimdi yeni arz bölgeleri oluştu. ABD kaya gazı ve petrolündeki gelişmelerle Suudi Arabistan’ı petrolde, Rusya’yı da gazda tahtından indirebilir. Talep tablosunda ise OECD çok tüketim yaparken şimdi Çin ve Hindistan dünya talebini fişekleyen en önemli bölge olmaya başladı. Suudi Arabistan ve Mısır da yavaş yavaş tüketici hanesine katılıyor."
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yaptığı konuşmada büyük projelerde tehditlerin ve fırsatların beraber olduğunu dile getirerek, "Biz bir büyük projeye başlarken imza töreninde dahi şunlardan bahsettik. Bu tür 10-20 milyar dolarlık projelerin tehditleri hiç bitmez, biz onu 'fırsatlarıyla beraber değerlendirmeliyiz' dedik. Şimdi tehditlerin olduğu bir zamanda, fırsatlardan bahsetmenin zamanı diye düşünüyorum. O yüzden bütün bunları yönetebilecek kabiliyetin, zekanın, birikiminin kurumsal hafızalarla birleşerek ciddi bir dinamizim oluşturacağını görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Bu haber 2196 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.