Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

PÜİS bayilerini uyardı

Güncelleme :17.12.2015

PÜİS, bayilerin lisans başvurularıyla ilgili önemli duyuru yaptı
 

EPDK LPG Piyasası Dairesi Başkanlığı’nın Sendikamıza gönderdiği yazıda, bayilerin lisans başvurularındaki gecikmenin en önemli sebebinin sigorta poliçelerindeki bilgilerin ilgili mevzuata uygun olmayan bir şekilde düzenlendiği belirtilerek, Sendikamızca bayilerimizin bu konuda bilgilendirilmesi talep edilmiştir.
Bu bağlamda, bayilerimizin gerek lisans başvurularında, gerekse genel sorumlulukları kapsamında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları açısından, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde sigorta poliçelerinde;
- Poliçe bölümüne; “Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atıklar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçesi” ifadesinin yazılması,
- Ürün sınıfı bölümüne; “Sıvılaştırılmış Petrol Gazları” ifadesinin yazılması,
- Riziko Adresi bölümüne; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatındaki adresin yazılması,
- Poliçeye yazılan unvanın, Oda Sicil Kaydında yazılı unvanla aynı olması,
- Poliçenin her sayfasının poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin yetkilisi tarafından imzalanması ve sigorta poliçesinin ıslak imzalı aslının EPDK’ya gönderilmesi gerekmektedir.
Öte yandan,  EPDK Petrol Piyasası Dairesi ile yapılan görüşmelerde de benzer sıkıntıların yaşanmakta olduğu ifade edilerek, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi istenmiştir.
-  Poliçe bölümüne; “Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atıklar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçesi” ifadesinin yazılması,
- Ürün sınıfı bölümüne; “Petrol ve Petrol Ürünleri” ifadesinin yazılması,
- Riziko Adresi bölümüne; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatındaki adresin yazılması,
- Poliçeye yazılan unvanın, Oda Sicil Kaydında yazılı unvanla aynı olması,
- Poliçenin her sayfasının poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin yetkilisi tarafından imzalanması ve sigorta poliçesinin ıslak imzalı aslının EPDK’ya gönderilmesi.
Bunların yanı sıra, Sendikamızın EPDK Petrol Piyasası Dairesinin Sayın yetkilileri yaptığı görüşmelerde bayilerin lisans süre uzatımı veya dağıtıcı tadili işlemleri sırasında istasyonlarının herhangi bir ikmal kesintisine mahal bırakmamak için bayilerin sözleşmelerinin sürelerinin bitiş tarihini beklemeden EPDK’ya başvurularını yapmalarını, bu başvurular sırasında sadece dağıtıcılarla yaptıkları sözleşmelerdeki yürürlük tarihini lisanslarının bitiş tarihini takip eden günden itibaren başlatmaları önerilmiştir.
Ayrıca, EPDK yetkililerince bayinin yetkilisine ait imza sirkülerindeki imza ile diğer belgelerdeki imzaların uyuşmamasının da ciddi bir sorun teşkil ettiği ifade edilerek bu hususa dikkat edilmesi istenmektedir. Yetki belgesinin ise son altı ay içinde alınmış olması gerekmektedir.
Lisans başvurularında herhangi bir gecikmeye mahal vermemek için, bayilerimizin yukarıdaki hususlarda gerekli titizliği göstermesi ve lisans başvurusunun takibi için EPDK yetkilileri ile yapılan görüşmelerde mümkün olduğunca ılımlı davranmaları önem arz etmektedir.
Bayilerimize önemle duyururuz.

 

Bu haber 2641 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.