Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

PÜİS tankerlerin ADR’ye uygun hale getirilmesi için süre uzatımı talebinde bulundu

Güncelleme :20.12.2015

 PÜİS Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Sayın İzzet Işık’ı ziyaret ederek tankerlerin ADR’ye uygun hale getirilmesi için erteleme talebinde bulundu.

16 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette, tankerlerini henüz ADR’ye uygun hale getiremeyen binlerce bayinin bulunduğunu, 31.12.2015 tarihinde sona erecek olan uygulamaya geçiş süresinin uzatılmaması halinde bu bayilerin büyük bir mağduriyet yaşayacağı ifade edildi.

PÜİS bu konuda daha önce Genel Başkan İmran Okumuş başkanlığında bir heyetle  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın’ı ziyaret ederek ayrıntılı bir raporla erteleme talebinde bulunmuştu. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Sayın Müsteşarımıza ve Sayın Genel Müdürümüze yaptığımız ziyaretlerde ADR uygunluk belgesinin süresinde bir uzatmaya gidilmediği takdirde bayilerimizin yaşayacağı mağduriyeti çok net olarak kendilerine anlattık.

Bugüne kadar sektörümüzde mevcut araçların yalnızca yüzde 20’sine ADR uygunluk belgesi alınabilmiştir. Dolayısıyla ülkemizdeki araçların yüzde 80’i henüz ADR’ye uygun değil. Bu nedenle öngörülen sürede bu araçların ADR’ye uygun hale getirilmesi imkansız. Zira hem süre kısıtlı, hem de TSE’den yetki almış ADR dönüşümü yapabilecek firma sayısı çok az. Bu nedenle ülkemizdeki 2006-2014 model tankerlerin 31.12.2015 tarihine kadar ADR’ye uygun hale getirilmesi mümkün değil.

Konunun bir diğer önemli yönü ise dönüşümü yapabilecek yetkili firma sayısının azlığı nedeniyle bu konuda bir rekabet de oluşmuş değil. O nedenle istenen bedeller de çok yüksek. Bayilerimizin bugün için dile getirilen bedelleri ödemeleri mümkün değil. Bizim Müsteşarımız Sayın Talat Aydın ve Sayın İzzet Işık’tan talep ettiğimiz hususlardan biri de gerekli rekabetin oluşarak fiyatların minimum seviyelere inebilmesini teminen dönüşümü yapan firma sayısının arttırılması için yönetmelikte öngörülen sürenin en az iki yıl ötelenmesidir.

Gerek Sayın Müsteşarımızın, gerekse Sayın Genel Müdürümüzün erteleme talebimize olumlu baktıkları inancındayım. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde ertelemeye ilişkin bir mevzuat değişikliğine gidileceğini düşünüyorum” dedi.

Genel Başkan Okumuş, son olarak bayilere şu mesajı verdi: “Değerli meslektaşlarım, Sayın Müsteşarımız ve Sayın Genel Müdürümüz sektörümüzün gerçeklerini çok iyi biliyorlar. Sektörde bir mağduriyet yaşanmasını kesinlikle istemiyorlar. Bu bakımdan kendilerine şükranlarımızı sunuyorum. Bir süre uzatımına gidileceğini düşünüyorum. O yüzden süre çok azaldı diye endişelenmeyin” dedi.

Bu haber 2625 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.