Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

İnterpet’te SEÇ-G her şeyin üstünde geliyor

Güncelleme :08.01.2016

Son 10 yılda yıllık ortalama %18 büyüdüklerini açıklayan Tüten Aluç, 2015’de kesin sonuçlar henüz belli olmamakla beraber %25’in üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğimizi  düşünüyorum dedi.

     

  Akaryakıt sektörüne yönelik sunduğu pratik çözümler ve katma değeri yüksek ürünleri ile sektörün gelişmesine büyük katkıda bulunan İnterpet, sektörün ihtiyaç duyduğu yeni optimum çözümleri sektöre kazandırmaya devam ediyor. Akaryakıt firmalarının ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli ürünleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da getirmeye devam edeceklerini belirten İnterpet İş Geliştirme Müdürü Tüten Aluç, 18 Eylül süreci, bu süreçte İnterpet olarak yaptıkları çalışmalar ve sektöre kazandırdıkları yeniliklerle ilgili gazetemize açıklama yaptı:   
18 Eylül sürecinin kazasız, iş güvenliği açısından sorunsuz olarak geçmesi bizim açımızdan işlerin yetişmesinden de önemlidir. İş güvenliği ile ilgili son 2-3 yıl içinde çok ciddi adımlar attık. Bu alanda hem içerden hem de dışarıdan istihdam yarattık. Dışarıdan bir uzman firma sahada bize destek veriyor.  Aynı zamanda içimizde de bir uzman arkadaşımız saha denetimlerini birebir yapmakta. Dolayısı ile 18 Eylül sürecine hazırlıklı olduğumuzdan, bu süreci sorunsuz geçirdik. İş yetiştirme açısından da en ufak bir sorun yaşamadık. Bizim açımızdan bu sürecin son derece memnuniyet verici bir sonuçla, en azından 2015 sürecinin kapandığını söyleyebilirim. Stoklarımızı önceden hazırladığımızdan ürün temininde hiçbir sıkıntı yaşamadık. İş güvenliği ve SEÇ-G açısından da yine sorunsuz bir operasyon oldu. Bu konuda çalıştığımız petrol şirketlerinden de teşekkür yazıları da aldık. Biz bundan sonraki çalışmalarımızı da bu doğrultuda devam ettireceğiz. Bizim için İş Güvenliği, SEC-G, bununla doğru orantılı olarak doğru ürünlerin kullanılması, doğru ürünlerin Türkiye’ye getirilmesi veya üretilmesi birinci önceliğimizdir. Biz bugüne kadar Türkiye’ye getirdiğimiz yenilikleri de bu kriteri göz önüne alarak seçmeye çalışıyoruz. Getirdiğimiz ürünün dünyada kendini ispatlamış bir ürün olması gerekir. Aynı zamanda yüksek teknolojili, pratik uygulanabilir, katma değer yaratacak bir çözüm olması da çok önemlidir. Bu sene düzenlenen Petroleum İstanbul Fuarı’nda bu yenilikleri daha fazla vurgulamak istedik. Çok yüksek oranda yenilik getirdik. Hem fuar öncesi hem de fuar sonrası firmaları bilgilendirerek getirdiğimiz yenilikleri tanıtmaya çalıştık. Bu yeniliklerin tanıtımı ile ilgili de önümüzdeki süreçte daha yoğun çalışmalar yapacağız.

Yanlış dolumu engelleme sistemimiz sayesinde benzin tankına dizel, dizel tankına benzin konulması önlenmekte

 
  Petroleum İstanbul Furarı’nda sergilediğimiz yeniliklerimizden birisi olan İngiliz Berry’s firmasına ait yanlış dolumu engelleme sistemimizdir. Bu firmanın çözümü anlattığım kriterlere bire bir uymaktadır. Son derece pratik ve çok yüksek katma değer yaratan, kendini kanıtlamış, çok güzel bir çözümdür. Tak çalıştır modeli olan ve herhangi bir harici güç kaynağına ihtiyaç duymayan bir üründür. Var olan sahalarda dolum ağızlarına bu ürünü monte edip, anında sistemi çalıştırabiliyoruz. Akaryakıt tankeri istasyona geldiği zaman benzin tankına dizel, dizel tankına benzin konulması bu sistem sayesinde önlenmiş oluyor. Bu sistemi kurarken tanker tarafına herhangi bir montaj yapmaya gerek kalmıyor. Sadece dolum ağzına bir ünite konulmakta. Ünite ürünü bire bir tanımlayarak, ürünün doğru ürün olup olmadığına karar verip, ürünün boşaltılmasına izin veriyor veya doğru ürün değil ise izin vermiyor.  Sistemin aynı zamanda başka bir avantajı daha var. Ürünü var olan otomasyon sistemine bağladığınız zaman aşırı dolum valfi görevi görmekte. Dolayısı ile istasyonda aşırı dolum valfi yok ise ya da takılamıyorsa bu sistemi aşırı dolum valfi olarak da kullanmak mümkün. Tankta belirli seviyeye geldiği zaman otomasyondan aldığı sinyalle otomatikmen dolumu kesmektedir. Yine bizim istasyonlarımızda bazı tanklar var ve bunlar gerçekte olduklarından daha az kapasiteli gözükmekte. Dolayısı ile bu kapasitenin üstünde dolum istenmiyor. Bu gibi durumlarda dolum istenilen seviyeye geldiğinde dolumu bu sistem sayesinde otomatikman kesebiliyoruz. Bu sistemi bugüne kadar 2 tane BP, 2 tane Shell ve 1 tane de dışarı olmak üzere toplam 5 istasyona monte ettik. Önümüzdeki günlerde BP’nin yeni bir istasyonuna da bu sistemin montajını gerçekleştireceğiz. Sistemi o kadar basit hale getirmişler ki ürünün sahada montajı çok kısa sürede gerçekleştirilmekte. Harici güç kaynağı olmadığı halde bu sistem nasıl çalışıyor diye bize sorulmakta. Üründe entegre bir pil var ve bu pil sayesinde sistem çalışmakta ve pilin de ömrü 5-6 yıldır. İstasyonları düştükleri beladan kurtardığı için çok katma değerli bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Yanlış dolum çok ciddi maliyetlere neden olabilir. Aynı zamanda imaj kaybına neden olacağı gibi EPDK tarafında da sorundur. Yanlış dolumdan dolayı araçlara yanlış ürünün verilmesi ile çok daha büyük zararlar söz konusu olabilir. Bu ürün sayesinde  sistemin kurulduğu istasyonlar aynı zamanda sigorta açısından da büyük fayda sağlamakta.

İnterpet olarak bütün petrol şirketleri ile çalışıyoruz. 2014 yılına kadar akredite olmadığımız tek şirket Shell firmasıydı. 2014 yılında Shell’e de akredite olduk. 2015 yılında artık operasyonel olarak da Shell’e hem altyapı alanında, hem de tank testleri alanında hizmet vermeye başladık. 2016’da Shell’le daha yoğun çalışacağımızı düşünüyorum.

  İstasyonlarda yaşanan su problemlerini hiçbir kırım-döküm yapmadan çözüyoruz

 
  2015’te getirdiğimiz yeniliklerden bir tanesi de bir Amerika firması olan Icontainment firmasının su problemleri olan istasyonlar için pratik çözümüdür. Akaryakıt istasyonlarında tankların bağlı olduğu haznelere aşırı derece su girmekte. Bu su problemi özellikle tanklarda tank sumplardan tankların içine girdiği için istasyonlarda büyük sorunlara sebebiyet vermekte. Bu sorunun olduğu yerlerde betonun kırılıp, soruna müdahale edilmesi çok ciddi maliyetlere neden olmakta. Bu soruna pratik çözüm için Icontainment firması ile ortak bir çalışma yaptık. Icontainment firması hem belirli kimyasallar ve hem de özel yapım ürünlerle su problemlerinin yaşandığı yerlerde hiçbir kırma dökme olmadan sorunları çözen sistemler geliştirdi. Kullanılan kimyasallarla sumpın içine, aktif su girişi olan yere bir aşı yaparak sumpın arkasında bir bariyerin oluşması sağlanmakta. Bu sayede aktif su girişi tamamen durdurulmakta. Sumpın içini temizledikten sonra işlevini yitirmiş körükleri çıkartıp bunların yerine üsten giydirilebilir ve alttan yapıştırılabilir körükler kullanıyoruz. Kalıp halinde olan bu ürünlerin içini de tamamen kimyasalla doldurup, sumpı tamamen sızdırmaz hale getiriyoruz. Bu  firmadan ayrıca getirdiğimiz özel M-Way Pro marka manhole kapaklarımız var. Bizce sektörün en önde giden kapağıdır. Sektörde 15 yıllık garantiye sahip tek kapaktır. Çok hafif, sızdırmaz ve mükemmel bir tasarıma sahip bir kapaktır. Bu kapakları bütün petrol şirketleri kullanmaya başladı. Bu firmanın bir başka çözüm de fiber tank sump kapaklarıdır. Tank sumplarının kapakları zamanla işlevlerini yitirmekte. Icontainment firması sayesinde var olan sumplara özel üretim, kilitlenebilir ve sızdırmaz contalı fiber sump kapakları temin edebiliyoruz. Bu firmanın ürünü sayesinde tank sahasındaki sızdırmazlığı hiçbir kırma dökme yapmadan yapabiliyoruz. Bu ürünün de 2016’da çalışmasını daha yoğun yapıyor olacağız.

    Tanknology ile akaryakıt tanklarının vakum akustik testlerini yapıyoruz. Burada çok yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu alanda  3. aracımızı da aldık. 2016’da 4. aracımızı almayı planlıyoruz. Hemen hemen her gün testlerimiz var. Bu alandaki raporlamalarımız düzenli olarak petrol şirketlerine ulaşmakta.

Yenilik olarak 2015’te Franklin’in 2 yeniliğini daha getirdik. Bir tanesi elektronik hat kaçak dedektörüdür. Bu dedektörler, mekanik olanlara göre, 30 kat daha hassas ölçüm yapabilmekte. Çok hassas olan bu cihazlar bir sızıntıyı yakaladıkları anda hemen dalgıç pompayı durdurur. Bu ürünün tanıtımını yaptık ve Omv Petrol Ofisi’nin istasyonlarına bu sene montaj yapmaya başladık. Diğer akaryakıt firmaları da bu ürünümüzle  ilgilenmeye başladı. Yine Franklin’e ait altyapı tesisat grubunda komple çift cidar çözümlerinin tanıtımlarını yaptık. Altyapı tesisat grubuna ait özel körükleri var. Bunlar hem sumpa hem de boruya kaynayan ve tamamen sızdırmazlığı sağlayan, kurulum esnasında kullanılması gereken körüklerdir. Bu körüklerin tanıtımını yaptık ve bu körükleri Opet’te ve Petrol Ofisi’nde kullanmaya başladık. 2015 yılı ekstra distribütörlükler aldığımız, bunları da faaliyetsel olarak satışa döndürdüğümüz, katma değer yarattığımız bir yıl oldu.
 
Bu sene %25’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz

Son 10 yılda ortalama %18 büyüdük. Bu sene önceki yılların üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğimizi, kesin sonuçlar henüz belli olmamakla beraber  %25’in üzerinde bir büyüme elde edeceğimizi düşünüyorum. 2016’da 18 Eylül’ün biraz yansımasının olacağını,  bundan dolayı belirli oranda hareketliliğin devam edeceğini düşünüyorum.
  İş güvenliğine bütün firmaların önem vermesi gerekir. Biz çalışanlarımıza sahada çalışırken bir risk görürseniz hemen çalışmayı durdurun ve bunu bize bildirin diyoruz. Sorun çözüldükten sonra işe devam edilmesini söylüyoruz. Biz bu sene ISO 9001’imizi yeniledikten sonra yeni katılan uzman arkadaşımızla beraber OHSAS 18001 İş Güvenliği ve ISO 14001 Çevre Güvenliği ile ilgili şirketimize sertifikalandırma yaptık.
 
Akaryakıt sektörüne yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz

Sektöre yenilikler getirmeye devam edeceğiz. Şu an bir firma ile görüşüyoruz. Bu firmanın distribütörlüğünü de alarak bu firmanın yeni çözümlerini petrol sektörüne sunmaya devam edeceğiz. Bu sene getirdiğimiz yenilikleri 2016’da da devam ettirerek, bu yeniliklerimizin tanıtımlarına daha fazla ağırlık vereceğiz.
    Sektörümüzde kurallar ve yönetmelikler çok fazla. Çok hızlı yeni kurallar getirilirken aynı zamanda mevcut kurallar çok hızlı bir şekilde değişmekte. Bu durum işleyişi olumsuz yönde etkiliyor. Sektörün daha stabil, daha öngörülebilir bir yapıya kavuşması lazım. Akaryakıt şirketlerinin yatırım yapar hale gelebilmesi için karlılıklarını arttırmaları gerekir. Bugünkü karlılıklar ve tavan fiyat uygulamaları ile sektörün kalkınması mümkün değil. Düzenlemelerin daha dikkatli ve daha hassas yapılması sektörün geleceği açısından çok önemlidir.
 

 

Bu haber 3392 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.