Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

23. Dünya Enerji Kongresi’nin150. konuşmacısı StriveMasiyiwa

Güncelleme :25.02.2016

 2016’nın en önemli global enerji etkinliği olan 23. Dünya Enerji Kongresi’nin 150. konuşmacısı, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla tanınanGüney Afrikalı ünlü milyarderStriveMasiyiwaoldu. Sabancı Holding CEO’su Güler Sabancı’nın da konuşmacıları arasında olduğu kongrede dikkat çeken bir diğer isim iseİran Enerji Bakanı Hamid Chitchian…

 

Enerji dünyasını 9-13 Ekim’de İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan 23. Dünya Enerji Kongresi’nekonuşmacı olarak katılacak isimlere yenileri eklendi. Kongrenin 150. konuşmacısıGüney Afrikalı ünlü milyarder StriveMasiyiwaoldu. Güney Afrika ve Kenya’da yenilenebilir enerji yatırımlarıyla bilinen Econet’in sahibi Masiyiwa,enerjinin geleceği konusunda bir sunum yapacak.Masiyiwa, WEC2016’ın önemine değinerek şunları söyledi: “Dünya Enerji Kongresi 2016’ya konuşmacı olarak katılmaktan çok memnunum. Paris’te düzenlenen COP 21 ardından böyle bir kongre düzenlenmesi ivmeyi devam ettirecek.

Afrika enerji pazarının gelişimini nasıl devam ettireceğimiz, yatırımlarımızı nasıl hızlandıracağımız konusunda yapılacak konuşmaları merakla bekliyorum ki bunlar bizi ‘düşük karbon iz’liienerji geleceğine taşıyacak. 

 ENERJİNİN DEVLERİ İSTANBUL’DA BULUŞACAK

50’nin üzerinde ülkeden 250 konuşmacının beklendiği kongreye katılımı netleşen diğer isimler şöyle: Çin devlet enerji şirketi SPIC’in Başkanı WangBinghua, BP Grubu İcra Kurulu Başkanı BobDudley, E.ON Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su JohannesTeyssen, Gazprom CEO’su Alexey Miller, OMV CEO’su RainerSeele ve TANAP CEO’su Saltuk Düzyol. Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol ve son yıllarda enerji yatırımlarıyla dikkat çeken Sabancı Holding’in CEO’su Güler Sabancı da kongre konuşmacıları arasında.

Total, Tokyo Gaz, DHL, Nestle, Siemens gibi şirketlerin CEO’ları da kongredeki farklı oturumlardaki sunumlarıyla enerji dünyasının gündemini İstanbul’a taşıyacak. Politika, iş ve akademi dünyasının ünlü isimlerini buluşturacak olan kongrede enerji sektörünün tüm dallarındaki etkin isimler sunumları ve enerji dünyasının geleceğine dair görüşleriyle yer alacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleşecek kongreye farklı ülkelerden enerji bakanı düzeyinde katılımlar olacak. Kongreye katılması netleşen devlet adamları arasında ise İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian’ın yanı sıra Irak, Ürdün, Belçika, Senegal, Somali, İsveç ve Çad enerji bakanları yer alıyor.  

ENERJİ SEKTÖRÜ GEÇİŞ SÜRECİNDE

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri ChristophFrei, kongreye katılacak yeni isimlerin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Enerji sektöründe kritik zamanlara tanıklık ediyoruz. 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılacak çok sayıdaki enerji sektörü lideri, yeni enerji sınırları üzerindekidiyaloğa katkı sağlayacak.Enerji sektörü geçiş döneminde olduğu bir süreçte İstanbul’da yapılacak 23. Dünya Enerji Kongresi, enerji sektörünün geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacak.”

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan ise“Enerji piyasalarında çok ciddi değişimlerin tartışıldığı bir dönemde Türkiye, enerjide kavşak noktasında yer alıyor. Bu nedenle 23. Dünya Enerji Kongresi'ne ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu. 

“Yeni Ufukları Kucaklamak (Embracing New Frontiers)” temasıyla yola çıkan kongreye 10 binin üzerinde delegenin katılması bekleniyor. 30 Nisan’dan önce kayıt yaptıran delegelere yüzde 10 indirim sağlanacak olan kongrenin online medya kayıtları da Şubat ayının ilk haftası başladı.

Bu haber 2138 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
DFDS Akdeniz İş Birimi, Mersin-Trieste hattındaki 3. gemisini hizmete sunarken, lojistik sektörünün ve iş dünyasının liderleriyle buluştu ... 19.10.2021
Aydem Perakende ve Gediz Perakende Tasarruf Sağlayan Enerji İzleme Ürünlerini Tanıttı! ... 19.10.2021
Enerjisa Enerji, 800 milyon liralık tahvil ihracın Ak Yatırım aracılığıyla başarı ile gerçekleştirdi... 19.10.2021
Koç Topluluğu Geleneksel ‘Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusunu düzenledi... 18.10.2021
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Otomotivde talep artışı çip sorununa takıldı... 18.10.2021
Çoruh EDAŞ uyarıyor: “Elektrik Hattına Müdahale Etmeyin”... 18.10.2021
Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor... 18.10.2021
Motorin fiyatı 23 kuruş arttı ... 18.10.2021
Gazprom, 1 Ocak-15 Ekim döneminde 152,2 milyar metreküp doğal gaz ihraç etti... 18.10.2021
Doğal gaz, enerji ve LPG sektörleri yeşil dönüşümü konuştu... 18.10.2021
TPAO 6 ayrı paftada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı... 18.10.2021
30.Ege Rallisi'ni Çukurova-Bostancı Ekibi Kazandı... 18.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.