Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Turpak ile Cardtek Yeni Nesil Pompa Yazar Kasa İçin Güçlerini Birleştiriyor

Güncelleme :26.04.2016

Bankacılık sektörünün lider ödeme sistemleri çözüm sağlayıcısı, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi CARDTEK ile akaryakıt sektöründe teknolojik çözümlerin bir numaralı adresi TURPAK, yeni nesil pompa yazar kasada iş ortaklığı anlaşması imzaladı.

 

Akaryakıt sektöründe 18 dağıtım şirketinin 7 bin 500 istasyonuna kesintisiz hizmet sağlayan, sektörün en büyük teknoloji hizmeti sağlayıcısı Turpak ile bankacılık sektörünün lider ödeme sistemleri çözüm sağlayıcısı Cardtek, akaryakıt alımlarında hayatı kolaylaştıracak ve kayıt dışı ile mücadele ederek ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni nesil pompa ÖKC için güçlerini birleştiriyor.

2013 yılında çıkan mobil ödeme kaydedici cihazlar (ÖKC) tebliği üzerine Türkiye’nin ilk yeni nesil yazar kasa pos uygulamasında teknoloji tedarikçisi olan ve bu alandaki hizmetine Türkiye’nin en büyük bankalarının da katılımıyla devam eden Cardtek, bu konudaki uzmanlığını Turpak’ın üreteceği yeni nesil pompa yazar kasalar üzerinden de vermeye hazırlanıyor. Cardtek, yeni iş ortağı Turpak ile birlikte yeni nesil pompa ÖKC’lerden anında gönderilecek online bilginin Maliye Bakanlığı’na ulaştırılarak kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesini sağlayacak ve pompada yakıt alımı sonrasında pompa ÖKC üzerinden kartlı ödeme ile araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak.

İlk pompa yazar kasanın Türkiye’deki yapılandırılmasında önemli rol üstlenen Turpak CEO’su Tamer Şengönül, Turpak’ın, 2003 yılından beri pompa yazar teknolojisinde, akaryakıt sektörünü ve Maliye Bakanlığı’nı destekleyen birçok çalışma yaptıklarını, bugün sektörün en çok tercih edilen pompa yazar kasası üreticisi olduğunu belirtiyor. Tamer Şengönül, "Pompa ÖKC’ler diğer kasalardan farklı uzmanlık alanı gerektirir. Pompa ÖKC’ler, akaryakıt istasyonlarındaki patlayıcı ortamlarda çalışan cihazlardır, pompacıların her satış için plaka girişi yapması ve onlarca farklı pompa çeşidi ile haberleşmesi gerekmektedir. Ayrıca bu cihazlara hizmet veren servislerin, gerekli emniyet ve çevre eğitimleri alarak, petrol şirketleri tarafından patlayıcı ortamlarda çalışmaya yetkilendirilmelidir.’’ dedi.

İşbirliği ile ilgili konuşan Cardtek CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü, Türkiye’nin ilk uygulamaya alınan yazar kasa pos projesinde teknoloji tedarikçisi olduklarını belirterek; “Yürürlüğe giren yazar kasa POS geçişiyle, büyük oranda kayıt dışı ekonominin önüne geçildi. Böylesine büyük bir projede geliştirdiğimiz Paycore ürünümüz ile tüm bankalara standart bir yapıyla hizmet sunmaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. 2015 itibariyle üzerinden 200 milyonu aşkın finansal işlem gerçekleşen Cardtek ile akaryakıt sektöründe de yeni nesil pompa yazar kasa geçişiyle ülkemiz için yeni bir dönem daha başlıyor. Yeni pompa ÖKC’ler üzerinden yapılan her işlemin kayıt dışı ile mücadelenin yanı sıra verginin tabana yayılması, denetimde etkinliğin artırılması, denetim standartlarının geliştirilmesi ile bu dönemin Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.” dedi.

'Yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlar', her satışta bireysel araç plaka bilgisinin girilmesini zorunlu tutması ile dünyada eşi benzeri olmayan bir teknolojik altyapıya sahip. Taşıt tanıma teknolojisine sahip araçların plaka bilgisini otomatik olarak pompa ÖKC ile paylaşan sistem, ancak plaka bilgisini aldıktan sonra satış yapıyor. Taşıt tanıma teknolojisi ile taşıtın plakası, taşıtın deposundaki RF çipten otomatik olarak okunuyor; plaka, pompa ÖKC’ye direkt olarak gönderiliyor. Ayrıca kilometre bilgisi de otomatik olarak kayıt altına alınıyor.

 

Bu haber 6535 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Pirelli’den Lastiklerinizi Soğuk Havalara Hazırlamak İçin Öneriler... 01.12.2020
MEPSAN MARWIZ Otomasyon Sistemi, OPET Ultramarket’lerde!... 01.12.2020
'Otomotiv şehri' Sakarya'da 5,4 milyar liralık yeni yatırım teşvik edilecek... 01.12.2020
IVECO Otomotiv’de S-WAY teslimatları hız kesmiyor... 01.12.2020
Araç Değer Kaybı Tazminatı Konusunda TÜSED'den Uyarı!... 01.12.2020
Mercedes-Benz eActros ve Mercedes-Benz GenH2 Kamyon, 2021 Kamyon İnovasyon Ödülü’nü kazandı... 01.12.2020
Enerya: Konyalılar doğal gaz kullanarak yılda 3 bin 95 lira tasarruf edebilir... 01.12.2020
Yenilenebilir enerji teşvikinden yararlanma telaşı yatırımlarda rekor getirdi... 01.12.2020
Hidrojen yakıtlı Toyota Mirai'nin 2. nesli tanıtıldı... 01.12.2020
Total, EV Fluids ürün gamıyla elektrikli araç sıvılarında da öncü... 01.12.2020
Maxima, Akdeniz'den Ege'ye uzanan rotada test edildi... 01.12.2020
Enerji ithalatı faturası ekimde yüzde 37,2 azaldı... 01.12.2020
Eurasia Airshow 2020 bu yıl online yapılacak... 01.12.2020
Ekonomik reformlar cari açığı azaltacak enerji yatırımları için fırsat oluşturacak... 01.12.2020

 


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.