Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Ticari Araçlar Başlıkları

Mercedes-Benz’i Dengede Tutan Türk

Güncelleme :12.05.2016

Demir-Çelik sanayinin önde gelen temsilcilerinden Çemtaş,  Mercedes-Benz’in Türkiye ‘deki Kamyon ve Otobüs Fabrikalarından sonra Almanya, Fransa ve İspanya’daki fabrikalarına da denge çubuğu tedarik ediyor.
 

Mercedes-Benz’in Aksaray’da üretimini gerçekleştirdiği kamyonlarda kullanılan denge çubuğu üretimini 2013 yılı itibariyle yerlileştirerek bir ilke imza atan Çemtaş, Mercedes-Benz’in Hoşdere fabrikasında ürettiği otobüslerin denge çubuğunu da yerlileştirdi. Daimler ile iş birliğini geliştiren Çemtaş, Avrupa’da Mercedes-Benz’in otobüs üretim fabrikalarındaki tek denge çubuğu tedarikçisi olmayı da başardı.
Bursalı girişimcilerin bir araya gelerek 1970 yılında kurduğu alaşımsız ve düşük alaşımlı vasıflı çelik üreticisi olan Çemtaş, bugün başta Mercedes-Benz olmak üzere dünyanın önde gelen otomotiv markalarına üretim yapıyor.
Üretimimizin %45’ini ihraç ediyoruz…
Çemtaş Genel Müdürü Nuri Özdemirel, yüzde 100 otomobil sektörüne üretim yaptıklarını belirterek, “Çemtaş’ın üretmiş olduğu çelik ürünler dünyada kabul görmüş bir kaliteye sahip.  Çünkü sıfıra yakın bir fire ile çelik üretimi yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 45’ini ihraç ediyoruz. İhracatımızın %55’i Almanya olmak üzere; Mısır, Brezilya, İspanya, Romanya, ABD, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine de ihracat yapıyoruz. Vasıflı çelik üretimimize ek olarak 2011 yılı itibariyle kendi ürettiğimiz çelik hammaddesinden denge çubuğu üretmeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada başta Daimler grubu firmaları Mercedes-Benz ve Evobus olmak üzere; Iveco, Ford, Karsan ve Isuzu gibi dünyanın önde gelen otomotiv markalarının üretim hatlarına denge çubuğu sağlıyoruz. Denge çubuğu, araçların virajlarda aşırı savrulmasını ve devrilmesini engellemek amacıyla kullanılıyor. Denge çubuğu özellikle otobüs ve kamyon gibi büyük araçlarda hayati önem taşıyor. 2013 yılında denge çubuğunu yerlileştirerek Mercedes-Benz Türkiye için üretim yapmaya başladık. Bu alandaki başarılı çalışmalarımız sonrası Mercedes Benz firmasının Almanya, Fransa ve İspanya fabrikaları için de üretim yaparak denge çubuğunun ihracatını yapmaya başladık” dedi.
Vasıflı çelik sektöründe Türkiye’nin ilk AR-GE merkezini kurdu…
Vasıflı çelik üretiminde başta otomotiv sanayii olmak üzere birçok sektöre hizmet veren Çemtaş şimdi nükleer santraller, savunma sanayi, havacılık ve demiryolu gibi sektörlere yönelik de vasıflı çelik geliştirilmesi amacıyla vasıflı çelik sektöründe Türkiye’nin ilk AR-GE merkezini kurdu. Ülkemiz demir-çelik sektörünün şu anki konumunun korunabilmesi için, maliyetlerin düşürülmesi, katma değeri yüksek ürün üretimi ve Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini belirten Özdemirel “Brezilya gibi ülkelerin ithalata yönelik aldıkları tedbirler Türkiye’nin bu ülkelere ihracat miktarlarını azaltmakta. Demir çelik sektöründe her geçen gün kendini daha fazla hissettiren Çin rekabetine karşı alınacak benzer tedbirlerin ülkemizde çelik ithalatının kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlaması adına önemli olduğunu düşünmekteyiz. Ana avantajımızın kısa sürede teslimat yapabilmek olduğu vasıflı çelikte en kalitelisini en verimli şekilde üreterek üstünlük sağlamak için Ar-Ge faaliyetlerimizi ve yatırımlarımızı gerçekleştirdik” dedi.  
AR-GE yatırımlarıyla ihracat rakamlarını yukarılara taşıyacağız…
Türk demir-çelik sektörünün ülke ihracatı içinde % 10’a yakın orana sahip olduğunu söyleyen Özdemirel, 2015 yılında yaşanan düşüşe rağmen demir-çelik sektörünün 12 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, AR-GE yatırımları ve demir-çelik sektöründe atılması gereken adımların gerçekleşmesiyle birlikte sektörün ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını belirtti.

 

 

Bu haber 2282 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Motul Madeni Yağları Sağladığı Yakıt Tasarrufu ve Verimlilik İle Araç Sahiplerinin Yanında... 30.05.2020
Koronaya çözüm bulunduğunda ve bugünler bittiğinde, ne olacak?... 30.05.2020
Pirelli'den 4 lastik alana 400 TL’ye varan OPET Yakıt Puan Hediyesi... 30.05.2020
Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz'e uğurlandı... 30.05.2020
Enerji sektöründe 11,6 milyon yeni iş imkanı ... 29.05.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.