Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Mepsan’dan Türkiye’de Bir İlk! Kendi Elektriğini Güneş Enerjisi ile Üreten Akaryakıt İstasyonu

Güncelleme :22.06.2016

Komple akaryakıt istasyon teknolojileri uzmanı Mepsan, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak güneş enerjisi çözümlerini akaryakıt istasyonlarına entegre ediyor. Akaryakıt istasyonlarının elektrik enerjisi ihtiyaçlarını, tesisleri içinde oluşturacakları güneş enerjisi sistemleri ile üretmelerini ve böylece geleneksel kaynaklarla üretilen elektriğin tüketimini en aza indirmeyi başaran Mepsan Güneş Enerjisi Sistemleri, ilk istasyon uygulaması ile geçtiğimiz günlerde hayata geçirildi.

 

Sınırlı kaynakların sürdürülebilir kullanımı günümüzün en önemli önceliği haline gelirken,Mepsan da istasyon çözümlerine bir yenisini daha ekledi ve istasyonda harcanan elektrik enerjisinin sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesi yolunda büyük bir adım atmış oldu.

Türkiye’nin enerjisini güneşten alan ilk akaryakıt istasyonu hedefini gerçekleştirmek amacıyla; yenilenebilir enerjinin istasyonlara sağlayacağı enerji güvenliği, çevresel katkı ve ekonomik fayda göz önüne alınarak projelendirilen Türkiye Petrolleri Alibeyköy istasyonu, Mepsan tarafından tasarlandı ve uygulandı. 40 kilovat saat elektrik üretme kapasitesine sahip olan bu ilk uygulamayla, ortalama kullanım ömrü 30 yıl olan güneş enerji sistemi, yatırım maliyetini ilk 7 yılda karşılayacak ve sonraki 23 yıl boyunca istasyon tüketimi kadar tasarruf yaratacak, ürettiği fazla elektriği de şebekeye satarak artı bir gelir elde edilmesini sağlayacak.

Böylelikle Mepsan Güneş Enerjisi Sistemleri’ni tercih eden istasyonlarda kâr marjları yükselecek, çevrenin korunmasına katkı sağlanacak ve akaryakıt satarken elektrik de üretebilen tesisler ortaya çıkacak.

 

Bu haber 6945 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
“Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları” açıklandı... 03.12.2021
Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den kamyon modellerinde Aralık ayına özel fırsatlar... 03.12.2021
Çevreci, yenilikçi, genç ve dinamik Milangaz, yenilenen kimliği ile tüketicilerinin karşısında... 03.12.2021
Koç Tora Uşak Bölge Servisini Tanıyalım... 03.12.2021
Rüzgar Enerjisi Başkenti İzmir’de Büyük Buluşma ... 03.12.2021
Karbonsuz ekonomi için ilk adım enerji verimliliğinden geçiyor... 03.12.2021
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi 2026 sonuna kadar yüzde 53 artacak... 03.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.