Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

"TP'nin özelleştirilmesinde sektör dışından da talip bekliyoruz"

Güncelleme :05.08.2016

Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül ,"Akaryakıt sektöründen olduğu kadar, sektörün dışında faaliyet gösteren şirketlerin de özelleştirme sürecinde talip olacağını düşünüyorum." dedi.

Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül, şirketin özelleştirme sürecinde büyüyebilme ve faaliyet alanlarını genişletme fırsatlarına sahip olduğunu belirterek, "Akaryakıt sektöründen olduğu kadar, sektörün dışında faaliyet gösteren şirketlerin de özelleştirme sürecinde talip olacağını düşünüyorum." dedi.
Gül, Türkiye'nin 6. büyük akaryakıt dağıtım şirketi olan TP'nin özelleştirme süreciyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Geçen yıl bünyesine en fazla bayi kazandıran ikinci dağıtım şirketi olduklarını anlatan Gül, "TP Petrol Dağıtım AŞ'nin ihaleye çıkması kararını, 15 Temmuz'da yapılan darbe girişiminin ekonomik olarak da sonuca ulaşmadığının reel bir göstergesi olarak görüyorum. İhaleye akaryakıt sektöründen olduğu kadar, sektör dışında faaliyet gösteren şirketlerin de talip olacağını düşünüyorum. Hatta bazı yabancı firmaların teklif vermesini bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu.
Sürecin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) sevk ve idare edileceğine dikkati çeken Gül, satış yöntemi olarak şirketin yüzde 100 hissesinin blok satışı yönteminin benimsenmesinin de önemine değindi.
Gül, kamu şirketi olmayı haksız rekabet aracı olarak görmediklerini vurgulayarak, ihaleye girecek firmaların ihtiyaç duydukları bilgilere ÖİB'den ulaşarak, finansal ve yapısal analizleri rahatlıkla yapabileceklerini söyledi.

TP Gaz'a geçen bayiler


Geçen yıl gerçekleştirilen devir sürecini TP olarak iyi değerlendirdiklerini ve toplamda 385 bayi ile sözleşme imzaladıklarını dile getiren Gül, şöyle devam etti:
"Bu yılın ilk yarı faaliyetlerine bakıldığında, bizim için 6 ay TP Gaz'ın kurulumu ve yaygınlaştırılması için yoğunlaştığımız bir dönem oldu. Bayilerimizden 20'den fazlasının TP Gaz'a geçişini sağladık.Yıl sonuna kadar bu sayı 100'u bulmuş olacak. Bununla birlikte petrol fiyatlarının ilk çeyreğin sonuna doğru yukarı yönlü hareketinin karlılıklara katkı sağladığını söyleyebilirim. Ama bununla birlikte bahar aylarında tüketim artışı bu yıl biraz daha düşük seyretti."

"Darbe girişiminin püskürtülmesine destek verdik"


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz akşamındaki darbe girişiminde, yurt genelinde bazı akaryakıt istasyonlarının satış yapmamasını da değerlendiren Gül, "Öncelikle darbe girişimi gecesi kesintisiz ikmal ve satış yapmaya devam ettik. Girişimin püskürtülmesine, akaryakıt sektörünün de gerekli desteği verdiği kanaatindeyim, birkaç münferit olay olduysa da hemen ilgili dağıtım firmalarınca yaptırıma muhatap kalmışlardır. Bu vesileyle de bu darbe kalkışmasını tekrar kınıyorum ve karşında dimdik duran herkese şükranlarımızı sunuyorum." ifadelerini kullandı.
Gül, darbe girişimine karşı ekonomik olarak da bir duruş sergilendiğini ve piyasalarda ciddi tepkiler oluşmadığını belirterek, akaryakıt sektöründe ise rutini bozan bir seyir görülmediğini, bayilerin ikmal ve ödemelerinin bu süreçten etkilenmediğini söyledi.
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, pazartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, TP Petrol Dağıtım AŞ'nin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesinde son teklifleri 30 Eylül'de alacak.

Bu haber 3179 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.