Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji Çerçevesinde Türk – Rus İlişkilerine Yeni Rota

Güncelleme :15.08.2016

Yaklaşık 9 ay önce meydana gelen uçak düşürme hadisesinden sonra Türk-Rus ilişkileri istenmeyen şekilde olumsuz etkilendi. Bu çerçevede iki ülke arasında süregelen enerji projeleri de bilindiği üzere bir müddet yavaşladı. Ancak 9 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanının Rusya ziyareti sonrası taraflar arasında alınan ilişkilerin ve iki ülke arası ticaretin zamanla normalleştirilmesi kararı Türk dış politikası açısından olumlu olarak değerlendirildi.
 

Global Enerji Derneği Başkanı Çiğdem Dilek Rusya ile gelişen enerji ilişkileri hakkında; “İki ülke arasında doğalgaz alışverişi, Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Santral projeleri gibi uluslararası projeler var. Daha evvel çeşitli ortamlarda Türk – Rus ilişkilerinin bir müddet sonra düzeleceğinden umutlu olduğumuzu, doğalgaz tedarikinde bir sıkıntı olmayacağını zaten dile getirmiştik. Keza Rus ekonomisinin büyük kısmı doğalgazdan elde edilen gelirle dönmektedir. Bu nedenle de çok şükür ki Türkiye’nin gaz tedarikinde bir sıkıntı yaşanmadı” dedi.
9 Ağustos’ta Cumhurbaşkanının Rusya’ya yapmış olduğu ziyaretin çok önemli olduğunun altını çizen Dilek; “Zira Rusya’da –Türkiye gibi-  bölgesinde çok önemli bir oyuncudur. Dış politika ile enerji konularının birbirinden ayrılamayacağını düşünürsek bu ılımlı hava enerji projelerine de yansıyacaktır. Türk Akımı projesinin hızlandırılacağı ve Akkuyu NGS projesine tekrar hız verileceği haberleri 9 Ağustos görüşmelerinin hemen ardından geldi zaten. Mesela Gazprom yaptığı açıklamada Türk Akımı için finansman arayışını hızlandırdığını açıkladı. Türkiye enerjinin doğunun batıya iletilmesinde transit ülke olma rolünü bu proje ile güçlendirecektir. Bu minvalde Türk-Rus ilişkilerinin iyileşmesi çok önemlidir” diye konuştu.

Enerji alışverişi iki ülkenin ekonomik bağımsızlığının temeline oturmakta


Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü verilmesi ve Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerinin hızlandırılmasının önemine vurgu yapan Çiğdem Dilek ayrıca şunları kaydetti:  “Akkuyu NGS Türkiye’nin ilk nükleer santral projesidir. Projede bazı gecikmeler olmakla birlikte taraflar bu noktadan sonra sürecin hızlandırılması noktasında karar aldılar. Bu proje Türkiye’nin elektrik ihtiyacını karşılamada çok önemlidir Rusya açısından da büyük ve prestijli bir projedir. Dolayısıyla iki ülkenin de bu projenin hızlanması ve en kısa zamanda tamamlanması noktasında menfaati var. Türk-Rus ilişkilerinde diğer ticaret kalemleri önemlidir; turizm, inşaat, tarım… Ancak enerji alışverişi bunların ötesinde bir öneme sahiptir. Zira Rusya, özellikle Putin’in iktidara gelmesinden sonra enerjiyi politikalarının merkezine koymuş ve ekonomisini enerji ihracına dayandırmıştır. Türkiye ise doğalgaz tedarikine ihtiyacı vardır ve Türk Akımı ve Akkuyu NGS gibi projelerin hayatiyeti söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında enerji alışverişi iki ülkenin ekonomik bağımsızlığının temeline oturmaktadır ve ilişkilerin düzelmesi ihtiyacını en çok enerji temelli projeler doğurmuştur”.

Bu haber 3253 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.