Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Türkiye enerji güvenliğinde olumlu adımlar attı'

Güncelleme :06.09.2016

Eski CIA Başkan Yardımcısı McLaughlin, Türkiye'nin enerji güvenliği konusunda son zamanlarda olumlu adımlar attığını belirterek, "Türkiye sağlam bir enerji geleceği için Rusya ile yaralarını sarıyor." dedi.
 

 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) eski başkan yardımcısı John McLaughlin, Türkiye'nin bölgedeki enerji güvenliği çalışmalarını  değerlendirdi.
Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya ile ilişkileri geliştirdiğini ve Türkiye'nin İran'la da efektif bir ilişki kurduğunu anlatan McLaughlin, "Bu, Türkiye için olumlu bir şey. Şunu biliyorum ki; Türkiye, Rusya ile derinlemesine ticari ilişkilere sahip. Zaten Rusya, büyük bir enerji tedarikçisi ülke olarak Türkiye için önemli bir bileşen. Öte yandan, Azerbaycan'la Türkiye zaten birbirine çok yakışan iki ülke. Söylendiği gibi iki ülke bir millet durumu söz konusu." diye konuştu.
McLaughlin, Türkiye'nin, enerjide geleceğini güvence altına almak için birçok şey yaptığını dile getirerek, "Türkiye, enerji güvenliğinde olumlu adımlar attı. Şu anda hem NATO'ya karşı yükümlülüklerini yerine getiriyor hem de sağlam bir enerji geleceği için Rusya ile yaralarını sarıyor." diye konuştu.
Türkiye'nin, Suriye'de terör örgütü DAEŞ'e karşı büyük bir mücadele yürüttüğünü belirten McLaughlin, "Türkiye, şu anda çok güçlü bir şekilde DAEŞ'le çarpışarak, ne yapması gerekiyorsa onu yapıyor. Sınırlarının güvenliğini sağlamak ve komşularıyla daha güvenli bir sınıra sahip olmak için çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.
 

 

Bu haber 2730 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.