Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Avrupa Standartlarına Uymayan Fazla Kirli Yakıtlar Afrika’da Satılıyor

Güncelleme :19.09.2016

İsviçreli sivil toplum kuruluşu Public Eye’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre  Avrupa Standartları’na göre kullanılmayacak kadar kirli yakıtların Afrika ülkelerinde satıldığı tespit edildi.
 

Avrupa standartlarına göre kullanılamayacak kadar kirli olan yakıtların Afrika ülkelerine satıldığı ortaya çıktı.
İsviçreli sivil toplum kuruluşu Public Eye, yürüttüğü araştırma sonucunda bazı perakendecilerin ülkelerin zayıf mevzuatlarını kullanarak standarıntları istismar ettiğini belirtti.
Yayımlanan raporda,  Avrupalı akaryakıt dağıtım şirketleri ve petrol üreticilerinin Afrika’ya sülfür oranları AB standartlarının çok üzerinde dizel yakıt satışı yaptığı iddia ediliyor.
Uluslararası standartlardaki farklılardan kaynaklanan bu ticaret fırsatı eleştiri konusu oluyor. Uzmanlar etik dışı uygulamalara son verilmesi için küresel yakıt kalitesi standartlarının belirlenmesi gerektiği görüşünde.
Raporda İsviçre’den akaryakıt üreticileri Vitol, Trafigura ve Addax & Oryx’in Afrika’ya ‘kirli dizel’ satan firmalar arasında olduğu belirtiliyor.
Trafigura ve Vitol ise raporun yanlış anlaşıldığını ve perakendecilerin ülkelerinde uygulanan yasal sınırlar içinde çalıştıklarını söylüyorlar.
Raporda belirtilen üç dağıtım şirketi ise, pazarın düzenleyici gereksinimlerini karşıladıklarını ve gerekenden daha yüksek kükürt seviyeleri tutmaktan hiç bir çıkarları olmadığını savunuyorlar.

Bu haber 2465 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.