Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Goldman Sachs'ın petrol fiyat öngörüsü

Güncelleme :28.09.2016

Goldman Sachs, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrol fiyat öngörüsünün aşağı yönlü revize etti.
 

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrol fiyat öngörüsünün aşağı yönlü revize edildiğini duyurdu.
Goldman Sachs raporunda, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatının, bu yılın dördüncü çeyreğinde ortalama 43 dolar olmasının beklendiği belirtilirken, bir önceki fiyat tahmininin varil başına 50 dolar olduğu bilgisi paylaşıldı.
Raporda, söz konusu fiyat revizyonuyla ilgili olarak, bu yılın son çeyreğinde küresel piyasalarda petrol arzının artmasının beklendiğine işaret edildi.
Buna göre, Goldman, bu yılın Ekim-Aralık döneminde, küresel petrol arzında bir önceki tahmin olan günlük ortalama 300 bin varillik arz artışı yerine, günlük ortalama 400 bin varil yükseliş olmasını öngörüyor.

'Anlaşma, kısa dönemde petrol fiyatlarını destekleyebilir'
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), Cezayir'de başlayan ve bugün sonlanacak olan gayriresmi toplantısı hakkında da yorumda bulunulan raporda, toplantıdan olumlu sonuç çıkması durumunda bunun etkilerinin kısa süreceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
"Potansiyel bir anlaşma, kısa dönemde petrol fiyatlarını destekleyebilir. Ancak, anlaşmaya dair belirsizlikler hala devam ediyor. Suudi Arabistan ve İran, bu görüşmeyi istişari olarak görürken, Rusya'nın katılı hala belirsiz."
 

Londra Brent türü petrolün fiyatı değişebilir
Öte yandan, Batı Teksas türü petrolün gelecek yılki fiyat öngörüsünün değiştirilmeyerek varil başına ortalama 52 dolar olmasının tahmin edildiği bilgisine yer verilen raporda, Londra Brent türü petrolün fiyatının gelecek sene, Nijerya ve Libya'nın petrol arzına bağlı olarak, varil başına 42 ila 52 dolar arasında değişmesinin beklendiği kaydedildi.
Raporda, gelecek yıl, ABD, Meksika, Venezuela ve Brezilya'nın üretiminde azalış olmasının beklendiği belirtilirken, Kanada, Rusya, Kazakistan ve Kuzey Denizi'nde üretimin artmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Bu haber 2189 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Akaryakıtta indirim müjdesi... 03.06.2020
PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, “İntifa Döneminde Tavan Fiyat Uygulaması Söylemi Doğru Değil”... 03.06.2020
Bakiler Lojistik, Tenteli Taşımalarını Renault Trucks İle Yapacak ... 03.06.2020
Doğalgazlı Jeneratörle Yakıt Maliyeti Yüzde 70 Azalıyor ... 03.06.2020
Tırsan, Sektörün İlk Dijital Teslimat Törenini Eyüp Lojistik İle Gerçekleştirdi... 03.06.2020
EPDK Başkanı açıkladı: Akaryakıt fiyatlarına indirim geliyor... 03.06.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.