Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Goldman Sachs'ın petrol fiyat öngörüsü

Güncelleme :28.09.2016

Goldman Sachs, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrol fiyat öngörüsünün aşağı yönlü revize etti.
 

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'nin Batı Teksas tipi ham petrol fiyat öngörüsünün aşağı yönlü revize edildiğini duyurdu.
Goldman Sachs raporunda, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatının, bu yılın dördüncü çeyreğinde ortalama 43 dolar olmasının beklendiği belirtilirken, bir önceki fiyat tahmininin varil başına 50 dolar olduğu bilgisi paylaşıldı.
Raporda, söz konusu fiyat revizyonuyla ilgili olarak, bu yılın son çeyreğinde küresel piyasalarda petrol arzının artmasının beklendiğine işaret edildi.
Buna göre, Goldman, bu yılın Ekim-Aralık döneminde, küresel petrol arzında bir önceki tahmin olan günlük ortalama 300 bin varillik arz artışı yerine, günlük ortalama 400 bin varil yükseliş olmasını öngörüyor.

'Anlaşma, kısa dönemde petrol fiyatlarını destekleyebilir'
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), Cezayir'de başlayan ve bugün sonlanacak olan gayriresmi toplantısı hakkında da yorumda bulunulan raporda, toplantıdan olumlu sonuç çıkması durumunda bunun etkilerinin kısa süreceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
"Potansiyel bir anlaşma, kısa dönemde petrol fiyatlarını destekleyebilir. Ancak, anlaşmaya dair belirsizlikler hala devam ediyor. Suudi Arabistan ve İran, bu görüşmeyi istişari olarak görürken, Rusya'nın katılı hala belirsiz."
 

Londra Brent türü petrolün fiyatı değişebilir
Öte yandan, Batı Teksas türü petrolün gelecek yılki fiyat öngörüsünün değiştirilmeyerek varil başına ortalama 52 dolar olmasının tahmin edildiği bilgisine yer verilen raporda, Londra Brent türü petrolün fiyatının gelecek sene, Nijerya ve Libya'nın petrol arzına bağlı olarak, varil başına 42 ila 52 dolar arasında değişmesinin beklendiği kaydedildi.
Raporda, gelecek yıl, ABD, Meksika, Venezuela ve Brezilya'nın üretiminde azalış olmasının beklendiği belirtilirken, Kanada, Rusya, Kazakistan ve Kuzey Denizi'nde üretimin artmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Bu haber 2737 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.