Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Shell Eco-marathon, ikinci kez Türkiye'de

Güncelleme :09.10.2016

Shell Türkiye , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomobil İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle, dünyanın en önemli mühendislik yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon´un Türkiye´deki ikincisi 7-8-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul´da TİM Dış Ticaret Kompleksi´nde gerçekleştirilecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü açılış konuşmasında; geçen yıl AR-GE konusunda yapılan 18 milyar lira yatırımla tarihimizde ilk kez milli gelirin yüzde birinin üzerine çıkıldığını belirtti.

 

Shell´in 31 yıldır, tüm dünyadan gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye için teşvik etmek amacıyla küresel ölçekte düzenlediği "Shell Eco-marathon", bu yıl ikinci kez, 7-8-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul´da TİM Dış Ticaret Kompleksi´nde gerçekleştiriliyor. Yarışmaya, Türkiye´nin farklı lise ve üniversitelerinden 13 takım ve yaklaşık 200 öğrenci katılıyor.

 Yarışma öncesi düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü"Türkiye gibi yoğun genç nüfusa sahip bir ülkede bu yarışmanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Teknoloji kullanma konusunda çok başarılı olan gençlerin teknoloji üretme konusunda da başarılı olacağına inanıyorum. Ülke olarak, inovasyon konusunda söz sahibi olmak istiyoruz. Bilim ve teknoloji alanında büyük yatırımlar yaptık. Ar-GE konusunda geçen yıl 18 milyar lira yatırım yaptık ve tarihimizde ilk kez bu oran milli gelirin yüzde birinin üzerine çıktı" dedi.

 Basın toplantısında konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise; "Gençlerimizin teknoloji ve inovasyon alanındaki gelişimine katkı sağlamak üzere bu yıl ikinci kez Shell Eco-marathon´u Türkiye´de düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından birini, TİM ve OİB´in desteğiyle, Türkiye´ye taşıyarak gençlerimizin geleceği için çok önemli bir sosyal yatırıma imza attık. Desteklerinden dolayı TİM´e ve OİB´e teşekkür ediyorum. 11 yıldır Türkiye´den gençlerimiz, Avrupa´da düzenlenen Shell Eco-marathon´a katılıyor ve ülkemizi temsil ediyor. Bu yıl Londra´da düzenlenen yarışmaya 16 takımımız katıldı ve önemli başarılara imza attı, hepimizi gururlandırdılar. Global yarışmayı Türkiye´de gerçekleştirmenin gençlerimizin Avrupa´daki başarılarına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sadece elde ettikleri dereceler ile değil, Shell Eco-marathon´un gençlerimize yetenek gelişimi anlamında sağladığı katkılar ile de gurur duyuyoruz. Aracın dizaynı ve imalatı için geliştirdikleri teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerilerinden ekip çalışmasına ve proje yönetimine kadar birçok farklı alanda tecrübe ediniyorlar. Büyük bir azim ve gelişim örneği gösteren gençlerimize destek veren tüm akademisyenlere ve kurumlara teşekkür ediyorum ve tüm genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum." diye konuştu.

 Araçların imalatından ve tasarımından tamamen öğrencilerin sorumlu olduğunu ifade eden Erdem: "Shell Eco-marathon, aracın tasarımındaki ve imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerileri ve ekip çalışmasından proje yönetimine ve tüm emniyeti kurallarına kadar birçok alanda gençlerimiz için çok önemli bir tecrübe. Bu yıl 16 takımımızla Shell Eco-marathon Avrupa´ya en fazla takımla katılan ülkelerden biriydik. Shell Eco-marathon´a gençlerimizin büyük ilgi gösterdiğini görüyorum" dedi.

 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuyla ilgili olarak "Türkiye olarak nüfusumuzun yüzde 16´sından fazlasını 15-24 yaş arası genç bireyler oluşturuyor. Yani neredeyse 13 milyon genç nüfusumuz var. Bu çok büyük bir oran. Ülke bazlı baktığımızda; 20 AB üyesi ülkenin her birinin nüfuslarından daha fazla bir rakam karşımızda. Bu demek oluyor ki, teknolojik üretkenliği yüksek ve dinamik bir nüfus, ülke ekonomimizin güçlenmesinde kritik öneme sahip. Gençlerimize buradan seslenmek istiyorum: Durmayın! Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma çerçevesinde teknolojik üretkenliği artırın" dedi.

 Uludağ Otomobil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Güven Özyurt ise bu yıl 23 milyar Dolar ihracat geliri beklediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: " Bir çok ihracatçımız, yeni araç projesi yapıyor, ağırlıklı Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında müşterilerine ulaşıyor. Türk otomotivinin ulaştığı kalite seviyesi, üretimdeki teknik seviye, gerçekten önemli bir yere geldi. İhracata daha yüksek katma değer katmanın yolu da Arge ve İnovasyondan geçiyor. Biz bu yıl ikincisi düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye´ye çok önem veriyoruz, çünkü tıpkı sizlerin farklı yakıtlarla daha uzun mesafeye gitme arayışınız gibi biz de ihracatta daha uzun mesafelere ulaşmak için sizlere ihtiyaç duyuyoruz. Bizim de yakıtımız sizlersiniz. Üstelik bizim daha çok enerjiye, bu alanda çalışacak daha çok gence ve mühendise ihtiyacımız var."

 Türkiye´de inovasyon alanındaki çalışmaların gelişmesi ve yaygınlaşması için önemli projelere imza atan Türkiye İhracatçılar Meclisi ile enerji sektörünün inovasyona en fazla yatırım yapan şirketlerinden biri olan Shell, küresel bir öğrenci-inovasyon yarışmasını Türkiye´ye taşıyarak gençlerimiz için çok önemli bir katkı sunuyor. Yarışmanın ülkemizde düzenlenmesi, Türk gençlerinin mühendislik, inovasyon, enerji ve otomotiv teknolojileri konusunda gelişimini ve küresel düzeyde düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasında daha başarılı sonuçlara imza atmasını sağlıyor.

 Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında başarı elde eden takımlar, Haziran 2017´de Londra´da düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa´ya katılım hakkı elde ederek Avrupa´nın 26 ülkesinden gelen akranlarıyla yarışma imkanına sahip olacaklar. Yarışlar 8 ve 9 Ekim tarihlerinde devam edecek. Yarışmayı kazananlar ödüllerini, 8-9-10 Aralık tarihlerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenecek olan İnovasyon Haftası´nda alacaklar.

 Shell Eco-marathon Türkiye ödüle doymuyor

Shell Eco-marathon Türkiye projesi, geçtiğimiz aylarda iş dünyasının uluslararası platformda en prestijli ödüllerinden biri olan ve yaklaşık 60 ülkeden 3000´den fazla adayın yarıştığı Stevie Uluslararası İş Ödülleri´nde "Yılın İletişim/PR Kampanyası - Etkinlikler ve Törenler" kategorisinde Altın Ödül´e layık görüldü. Shell Eco-marathon Türkiye projesi Stevie Ödülleri´nden önce de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) tarafından 26 yıldır geleneksel olarak düzenlenen ve "halkla ilişkiler sektörünün Oscarları" olarak bilinen Altın Küre Ödülleri´nde pek çok uluslararası markayı geride bırakarak Etkinlik Yönetimi kategorisinde "Altın Küre" ödülünü almıştı.

Shell Eco-marathon hakkında:

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

 Takımlar yarışa Prototip ve Şehir Konsepti adlı iki araç kategorisi altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Yarışma kapsamında takımlar, Tasarım, İnovasyon, İletişim, Emniyet ve Takım Ruhu kategorilerinde pist dışı ödüller kazanma fırsatına da sahip oluyorlar.

 Avrupa'da ilk kez 1985 yılında Fransa'da düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasını o yıl kazanan araç 1 litre benzinle 680 kilometre yol kat etmeyi başarmıştı. Günümüzde ise takımlar, verimliliği kat be kat artırmanın yanı sıra 3 boyutlu yazıcılarla araç tasarlayıp üretmek gibi çok çeşitli yaklaşımlar sergiliyorlar. Öyle ki Shell Eco-marathon Avrupa´nın son şampiyonu, 1 litre benzinle 3,771 kilometre yol kat edebiliyor. Başka bir ifadeyle, rekorun sahibi olan şampiyon araç, Londra´dan Antalya´ya gidebilecek kadar yakıt verimliliğine sahip.

 Shell Eco-marathon Türkiye 2016 takımları:

Takım Adı Okul Adı İl Araç Kategorisi Enerji Kaynağı

Facilis Electric Vehicle Group İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Benzin

Turbo Terakki Terakki Vakfı Okullari İstanbul Prototip Benzin

Hidroana Anadolu Üniversitesi Eskişehir Prototip Elektrikli Batarya

AE2 Project Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya

Hidroket JR Kalaba Lisesi Ankara Prototip Elektrikli Batarya

Temiz ve Yen. Enerji Kay. Kulübü Erciyes Üniversitesi Kayseri Prototip Elektrikli Batarya

HidroKale Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Prototip Elektrikli Batarya

Boğaziçi University Racing Team Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya

METU-CET Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara Prototip Elektrikli Batarya

HİDROİST İstanbul Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Hidrojen

Hidroket Ankara Üniversitesi Ankara Şehir Konsepti Elektrikli Batarya

Team TERAKKİ Terakki Vakfi Okullari İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya

YUEMT-Fluxus Yeditepe University İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya

Bu haber 2997 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak Seç Konusundaki Duyarlılığını 4 Ekim Vontier Emniyet Günüyle Bir Kez Daha Gösterdi... 18.10.2021
Bakan Dönmez: Azerbaycan'la 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı... 17.10.2021
Enerya Enerji, Denizli'de 300 bininci abonesine elektrikli bisiklet hediye etti... 17.10.2021
Castrol Ford Team Türkiye, Ege Rallisi ile 2021 ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı... 17.10.2021
Doğalgaz faturasında tasarruf için Multipor ile doğru yalıtım ... 17.10.2021
OEDAŞ’tan Plastik Kapak Seferberliği... 17.10.2021
Elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında azami fiyat limiti yükseltildi... 17.10.2021
Ali Osman Ulusoy Turizm’den Trabzonspor’a özel tasarım Mercedes-Benz Tourismo 16 2+1 ... 17.10.2021
Hibrit Satışları Artıyor Toyota Liderliğini Sürdürüyor... 17.10.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüsleri Karsan Atak ile Yenileniyor!... 17.10.2021
Anadolu Isuzu, Vodafone Busıness’ın Red Kontrol Çözümüyle Ticari Araç Sektöründe Bir İlki Gerçekleştirdi... 17.10.2021
Logitrans’a İlgi ve Katılım Artarak Sürüyor ... 17.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.