Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuşan Suudi Enerji Bakanı: Petrol fiyatı 60 dolara yükselecek

Güncelleme :10.10.2016

İstanbul’da devam eden 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ilk gününde konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid Al-Falih ham petrol fiyatlarının yıl onunda 60 doları bulacağı tahmininde bulundu.

 

Global enerji dünyasının geleceğinin belirlendiği 23. Dünya Enerji Kongresi devam ediyor. Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Halid Al-Falih, kongrenin ilk gününde sabah oturumunda yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarını kendilerini belirlemenin kendi işleri olmadığını söyledi. Fiyatların piyasada belirlendiğini vurgulayan Al-Falih, petrol üreticileri olarak arz ve talebi dengelemeye yoğunlaştıklarını ifade etti.

Kuzey Amerika'da petrol arzının hızlı büyüdüğünü belirten Al-Falih, buna karşın talepte bir daralma olduğunu anlattı. Son dönemde 40 dolardan 50 dolarlara yükselen ham petrol fiyatlarının yıl sonunda 60 doları bulacağı görüşünü dile getirdi.

Petrol üretimini kısma kararına değinen Suudi Bakan, OPEC ve OPEC dışı bütün paydaşların çıkarlarını dengeleyecek adımlar attıklarını vurguladı.

Al-Falih şunları söyledi: "Rusya ile G20'de imzalanan üretimin sınırlanması dahil olmak üzere petrol piyasasında işbirliği anlaşması önce tartışılacak. Meslektaşımla burada, önümüzdeki günlerde görüşeceğim. İki grup (OPEC ve OPEC dışı üreticiler) arasında arz-talep ve bu işbirliği anlaşmasının rolü tartışılacak. Rusya’nın da yapıcı bir rol oynamaya devam etmesini bekliyorum. Viyana’da 20 Kasım'da toplantı var ve orada komple bir paket oluşturulacağı konusunda iyimserim."

EN BÜYÜK DEVLET FONU


Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid Al-Falih, geleceği geçmişle bir arada değerlendirmek gerektiğini ifade ederek yakın gelecekte alternatif enerji ve enerji depolamanın önemli konu başlıkları olarak gündemde yer alacağını vurguladı.

Suudi Bakan Al-Falih, ülkesinin petrol üretim kapasitesine yatırım yapmaya devam ettiğini belirterek “Beklediğimiz talep artışı için bu gerekli. Düzenli petrol arzının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Güneş enerjisini de ülkemizde beş yıl içinde 10 gigavata çıkaracağız. Ayrıca nükleer enerjiyi de enerji üretimi bağlamında geliştirmeye başlayacağız.”

Al-Falih’in öncesinde konuşan Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-José Nadeau ise şunları kaydetti: “Tüm şirketler, tüm ülkeler, tüm tüketici yaşadığımız değişimden etkilenecek. Biz buna büyük dönüşüm diyoruz. Hiçbirimiz işimizi eskiden olduğu gibi sürdüremiyoruz. Enerji dünyasının gelecek 40 yılını en iyi tarif eden iki kelimeyse değişim ve hız. Değişime uyum sağlayamayanlar muhtemelen kaybetmeye mahkum olanlar. Peki biz yaşanan değişime ne kadar çabuk ayak uydurabileceğiz?”

“Yeni Ufukları Kucaklamak” başlığıyla İstanbul Kongre Vadisi’nde düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi 13 Ekim’e kadar devam edecek.
 

 

Bu haber 2610 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.