Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Çin, Üçlü Enerji Açmazı Konusunda Dünya Enerji Konseyi İle Çalışmak İstiyor

Güncelleme :13.10.2016

Global enerji dünyasının oyuncularını buluşturan 23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuşan NDRC Enerji Araştırmalar Enstitüsü Enerji Sürdürülebilirlik Merkezi Direktörü Kang Yanbing, Çin’in üçlü enerji açması konusunda Dünya Enerji Konseyi işbirliği yapmak istediğini söyledi.

 

İstanbul’daki 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında düzenlenen “Enerji Dönüşümünü Sağlamak: 125 Ülkenin Kıyaslaması” başlıklı oturumda konuşan NDRC Enerji Araştırmalar Enstitüsü Enerji Sürdürülebilirlik Merkezi Direktörü Kang Yanbing, sürdürülebilirlikle ilgili politikaların nasıl ve kim tarafından uygulanacağının netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Çin’de düşük karbon, hava kirliliği, yenilenebilir enerjinin izlenmesi zorunlu tutulmuş göstergeler arasında yer aldığını anlatan Yanbing, “Üçlü enerji açmazı, çok kapsamlı bir mesele. Tüm ülkeyi kapsayacak bir çerçeve bulunmalı. Bununla birlikte bölgesel yönetimler de enerji sistemini nasıl daha sürdürülebilir kılabileceğini araştırmalı. Üçlü açmaz, ileride kent ya da eyaletler düzeyinde ele alınabilir. Çin’de üçlü enerji açmazı için Dünya Enerji Konseyi ile nasıl işbirliği içinde olabileceğimizi araştırıyoruz.”

GELECEK KENTLERİN

Birleşik Arap Emirlikleri Masdar Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Steven Griffiths
de konuşmasında, kentleşme artışına dikkat çekerek “2040-50 yıllarda nüfusun çok büyük bir bölümü kentlerde yaşıyor olacak. Bu açıdan üçlü açmaza bakmak önemli. Kentin hükümetle işbirliği içinde, özerk ama merkez yönetimle bağlantılı olmalı” diye konuştu.

İsviçre Teknoloji ve Kamu Siyaseti Enstitüsü Direktörü Matthias Finger, enerjide üçlü açmazı aşmak için özel sektör ve kamunun birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak “Karbon fiyatları ciddi sorunlardan biri. Eğer fiyatlar sabit olursa teşvikler çok yüksek olacak. Devlet koşulları belirlemeli” dedi.

 

 

Bu haber 2644 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.