Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Yusuf KAYA: Asis, Otomasyon Sistemlerinde Endüstri 4.0 Devrimi yapıyor..

Güncelleme :21.11.2016

 “Akaryakıt sektöründe her ihtiyaca yönelik %100 yerli teknolojik çözümler sunmaya devam ediyoruz. Türkiye’de 18 dağıtım şirketine ve toplamda 4.000’nin üzerinde istasyona hizmet verdiklerini belirten Yusuf Kaya Türkiye genelinde kamu, kurumsal ve diğer özel projeler ile birlikte 7.000’e yakın çalışan sistemimiz bulunuyor” dedi.
 

Akaryakıt sektörüne yönelik otomasyon alanında yaptığı çalışmalarla sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayan Asis, hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeye devam ediyor. Akaryakıt istasyonlarına, özel ve kamu kuruluşlarına otomasyon sistemleri geliştiren Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri A.Ş. taşıt tanıma, yazılım ve otomasyon ekipmanlarının tamamını üreten ve teknoloji geliştiren %100 yerli bir şirket olan ASİS Genel Müdürü Yusuf Kaya çalışmaları, ürünlerle ve sektörle ilgili açıklamalarda bulundu.  

Asis Ar-Ge’den üretime kadar olan tüm süreçleri kendi tesisleriyle gerçekleştiren, en önemlisi teknoloji üreten bir firmadır.


Asis, başta akaryakıt sektörü olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj, ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak, müşteri talebine bağlı olarak özel projeler de geliştirmektedir.

Asis ’in ithal ettiği bitmiş ürün bulunmamaktadır. Tüm ürünler kendi üretim bantlarında hazırlanmaktadır. Asis Ar-Ge’den üretime kadar olan tüm süreçleri kendi tesisleriyle gerçekleştiren, en önemlisi teknoloji üreten bir firmadır. Çözümünü sunduğumuz tüm ürünler, yazılımlar ve donanımlar, firmamız tarafımızdan geliştirilip üretilmektedir. Ürünlerimizin tamamı akaryakıt, LPG ve filo yönetimine yönelik yenilikçi ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanan ürünlerdir. Bu bağlamda ürünlerimizi üretmeye devam etmekle birlikte butik projeler de üretiyoruz. Yurt içinde belli bir ivmeyi yakaladık, markalaşma sürecimizi tamamladık.
ASİS ’in muhtelif sektörlere ait icat ya da inovasyon nitelikli 16 ürün patenti ve 35 adet ürün marka patenti bulunmaktadır.  Son teknolojik ürünlerimizden biri olan CalibeX® (3D Yakıt Tankı Lazer Kalibrasyon Teknolojisi) PCT (Patent Cooperation Treaty) patenti almış ve yaklaşık 144 ülkede teknolojik fikir hakları korunur durumdadır. Ülke bazında da tüm Avrupa ‘nın yanı sıra, Amerika, Japonya, İsrail, Rusya, Çin, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Almanya v.s. gibi ülkelerde de buluş niteliğinde kabul edilerek patentleri alınmıştır.   
Hem CalibeX®, hem de diğer ürünlerimiz ile yurt içinde göstermiş olduğumuz başarıyı uluslararası platformda da başarmak adına faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

ASİS ‘in gelecekteki tek hedefi ise; alanında Dünya devi bir firma olmaktır. Hem yurtdışı uygulamalarımız, hem de stratejik ortaklıklarımız sayesinde ciddi yol almış durumdayız.

ASİS’in geçmişteki hedefi, ülkemiz sınırları içerisinde alanında lider firma haline gelmekti. Bu hedefimizi gerçekleştirdiğimizi memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Artık otomasyon konusunun gündeme geldiği her noktada; ASİS marka olarak akıllara gelmekte ve projeleri üstlenmesi talep edilmektedir. Tabi ki bu durumu korumak ve daha da iyileştirmek adına her türlü tedbirleri almaya gayret gösteriyoruz.

Ülkemiz haricinde, son 3 yıl içerisinde global pazarlarda da önemli faaliyetler gösterdik. ASİS ve ekiplerimiz ile Dünya’da alanında tercih edilen ve global rakiplerine ciddi anlamda teknolojik üstünlükler sağlayarak aranan bir marka olmak hedeflerimiz arasındaydı. Bu hedefe uygun distribütör ağımızı genişlettik. Birçok ülkede CalibeX®  uygulamasını ve otomasyon sistem projelerini hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz.
 
ASİS ‘in gelecekteki tek hedefi ise; alanında Dünya devi bir firma olmaktır. Hem yurtdışı uygulamalarımız, hem de stratejik ortaklıklarımız sayesinde ciddi yol almış durumdayız. Bugün itibari ile yurtdışı distribütör ağımız 53 ülkeyi kapsamaktadır.


2017 yılı içinde Endüstri 4.0 devrim ruhuna uygun yeni teknolojilerle donatılmış yepyeni sistemlerimizi müşterilerimize ve uluslararası iş ortaklarımıza tanıtmayı düşünüyoruz.
Hem dünyada hem de ülkemizdeki gelişmeleri ve bunların yaptığımız işlerimize yansımalarını dikkatlice izliyor ve gerekli dinamik kararları alarak süreci yönetiyoruz. Hem ülkemiz insanlarına hem de bekamıza inancımız ile yatırımlarımızı hız kesmeden yapmaktayız.
Önemle dikkati çekmek istediğim konu, çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devremi gerçekleşiyor. Diğer adıyla Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen dördüncü sanayi devrimine hazırlık yapılması ve içine girilmesi ciddi anlamda sektörümüz için de kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Teknolojik temellerinde siber-fiziksel sistemler ve internet ağını barındırmaktadır. İçeriğinde 3 temel süreç bulunmaktadır. Bunlar tüm yazılımlar ve servis süreçlerinin iletişimi, makinaların ve cihazların gerçek zamanlı bilgi alışverişinde bulunması (IOT), son basamak ise otonom sistemler ve optimizasyon olarak tanımlanabilir. İşte tam bu gelişme ve gerekçeler ile otomasyon sistemlerimiz ve ürünlerimizde bu 3 ana süreci başlatmış durumdayız.  

2017 yılı içinde Endüstri 4.0 devrim ruhuna uygun yeni teknolojilerle donatılmış yepyeni sistemlerimizi müşterilerimize ve uluslararası iş ortaklarımıza tanıtmayı düşünüyoruz. Projenin ilk fazını yılın 2. çeyreğinde sektörümüzle buluşturmayı hedefliyoruz.

Pazarlama ve lansman planlarımıza göre yurt içinde sektörün en büyük fuarı olan Petroleum İstanbul 2017 Fuarında ürün ve teknolojilerimizi, müşterilerimizin görüşlerine sunmak istiyoruz. Yılın ilerleyen aylarında Avrupa, ABD ve Afrika ’da birkaç fuarda da ürünlerimizi dünyaya tanıtmayı ve uluslararası müşteri ve distribütörlerimizle beraber olmayı planlıyoruz.
Amacımız, tüm ürünlerimizle bir dünya markası haline gelirken 2017 yılı içinde bu hedefe yönelik ciddi adımlar atmaktır.  
Tank ve yeraltı görüntüleme ve inceleme sistemimiz ile araç tanımada devrim niteliğinde gördüğümüz yeni sistemlerimize ait ürünlerimizin Ar-Ge çalışmaları halen devam ediyor. Yakın zamanda sektörümüzün ihtiyacı olan birkaç sorunu bu ürünlerimizin çözeceğini ve ürünlerimizin tanıtımlarını yapmayı planlıyoruz.

Asis olarak her dönemde Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.


 Ar-Ge ASİS ’i ASİS yapan en önemli kavramlardan bir tanesidir. Biz, elde ettiğimiz tüm kazancı direkt olarak yatırıma aktaran bir kuruluşuz. Firmamızın çalışanlarının büyük çoğunluğu da teknik kökenlidir. Asis Grup olarak 500 civarındaki çalışanımızın %30’u Ar-Ge birimlerimizde faaliyet göstermektedir. Asis Otomasyon A.Ş. dahilinde ise 200’e yakın personelimiz olup %30’u yine Ar-Ge personeli olarak görev yapmaktadır.  Asis olarak her dönemde Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.
Ayrılan Ar-Ge bütçesinin toplam ciromuza oranı her yıl ortalama %20 seviyesinde belirlenmektedir. Büyüyen Ar-Ge kadromuzu ve bütçesini 2021 yılına kadar toplam büyüklüğümüzü, ROBOSİS Robot Araştırma Merkezimizle beraber, %160 arttırmayı hedeflemekteyiz. 2021 yılında muhtemel bütçemizin %50’ye yakınını Ar-Ge bütçesinin oluşturacağını planlamaktayız. Ar-Ge çalışmalarımızın maliyetlerinin şirketlerimiz cirolarına yansıması bir takım riskler içeriyor olsa da sonuçlarından oldukça memnun olduğumuzu söyleyebiliriz.
2017 başlarında ASİS Ar-Ge Merkezini açmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.  Yeni Ar-Ge merkezi binamızda elektronik, mekatronik, yazılım geliştirme ve Robot Araştırma grubumuz ile ilgili laboratuvarlarımızı konumlandıracağız. Asis R&D Center,  Akaryakıt sektörümüz için ilk Ar-Ge merkezi olacaktır. Hem kendi projelerimizin çalışmaları yapılırken hem de akaryakıt sektörümüzün Ar-Ge taleplerini değerlendireceğiz.

Sonuç olarak; başarımızın temeli, tüm işlerimizi bilimsel temeller üzerine kurmamız, çok araştırıp çok çalışmamız, akademik faaliyetlerimiz ve kendimize ve yaptığımız işlere inanmamız olarak özetleyebiliriz.

Bu haber 5970 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.