Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Shell Eco-Marathon Londra için geri sayım başladı!

Güncelleme :02.05.2017

Shell Eco-marathon Londra heyecanı başlıyor. Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı yarışmada, 27 ülkeden toplam 192 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katedebilmek için yarışacaklar. Türkiye, son 2 yıldır olduğu gibi yarışmada en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak.

 

Shell’in 32 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmek üzere teşvik ettiği uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 25-28 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da Kraliçe Elizabeth Olimpiyat Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Shell'in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye, bu yıl 13 takımla katılacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Bursa, Manisa ve Kırıkkale’den 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. Hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

Shell Eco-marathon Londra, bu yıl Shell’in inovasyon festivali “Make the Future” Festivali’nin bir parçası olarak gerçekleştirilecek. “Make the Future” Festivali, dünyanın giderek artan enerji ihtiyacına inovatif ve daha düşük karbonlu enerji çözümleriyle cevap verecek yeni teknolojilere ve girişimcilere ev sahipliği yapacak. Festival, 4 gün sürecek ve Shell Eco-marathon yarışmasına katılan öğrenciler de dahil olmak üzere enerji verimliliği ve inovasyon alanında çalışan öğrencileri, akademisyenleri, girişimcileri, STK’ları, kamu kuruluşlarını ve enerji sektörünün önemli paydaşlarını “enerjinin geleceği”ni keşfetmek üzere biraraya getirecek.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem
konuyla ilgili olarak; “Shell olarak inovasyon DNA’mızda var, olmazsa olmazlarımızdan. İnovasyona dair bilgi birikimimizi Türk gençlerinin mühendislik zekalarıyla birleştirmekten, onları global platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak 12. kez bu yarışmaya katılıyoruz. En fazla takımla katılan 2. ülke olmamız gençlerimizin bu alandaki heves ve heyecanlarının ne ölçüde büyük olduğunu gösteriyor. Son iki yıldır Shell Eco-marathon’u Türkiye’de düzenleyerek Türk öğrencilerimizin Avrupa’daki başarısının daha da artırmasına katkıda bulunuyoruz. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyorlar” diye konuştu.

“Shell Eco-marathon Türkiye”nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak!


“Shell Eco-marathon” yarışması, 2016 yılında yıl ikinci kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle İstanbul’da düzenlenmişti. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Shell Eco-marathon Türkiye’nin dereceye giren takımları, 22-25 Mayıs tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Londra’da Türkiye’yi temsil edecek.

Shell Eco-marathon 2017’ye Türkiye’den Katılacak Takımlar:

Takım Adı

Okul Adı

Şehir

Araç Kategorisi

Enerji Kaynağı

Hidroket

Ankara Üniversitesi

Ankara

Şehir Konsepti

Hidrojen

HIDROKET JR

Kalaba Lisesi

Ankara

Prototip

Elektrikli Batarya

Team UMAKİT

Uludağ Üniversitesi

Bursa

Şehir Konsepti

Hidrojen

Hidroana

Anadolu Üniversitesi

Eskişehir

Prototip

Hidrojen

BuAlert

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Elektrikli Batarya

Facilis

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Benzin

HIDROIST

İstanbul Üniversitesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Hidrojen

Team TERAKKI

Şişli Terakki Lisesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

Yeditepe Raptors

Yeditepe Üniversitesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

AE2 PROJECT TEAM

Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Elektrikli Batarya

HidroKale

Kırıkkale Üniversitesi

Kırıkkale

Prototip

Hidrojen

EcoMagnesia

Celal Bayar Üniversitesi

Manisa

Şehir Konsepti

Benzin

Enerji Teknolojileri Topluluğu

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 2400 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.