Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tanker Kazaları

Güncelleme :09.05.2017

Tanker kazaları, bu kazalar içinde en ölümcül olan ve çevreye en fazla zarar veren kaza türleridir.

                                                                                                                                     

 KAMİL GENCEL
PROJE MÜHENDİSİ
Türkiye’de başlıca ulaşım yolu olarak karayollarının kullanılması trafik yoğunluğunda hızlı bir artışa neden olmaktadır. Mevcut altyapının hızla artan bu yoğunluğa karşılık vermekte zorlanmasına ek olarak sürücü ve yayalar tarafından yapılan trafik ihlalleri sonucunda ülkemizde her yıl çok sayıda trafik kazası meydana gelmektedir.
Tanker kazaları, bu kazalar içinde en ölümcül olan ve çevreye en fazla zarar veren kaza türleridir.
Tanker Nedir?
Tanker, sıvı veya gaz halde bulunan akışkan yüklerin taşınması sürecinde kullanılan bir araçtır. Taşıdığı tehlikeli madde yüküne göre petrol tankeri, kimyasal tanker ve gaz tankeri gibi türlere ayrılır.
Ham petrol ve petrol ürünleri, kimya endüstrinin gelişimine bağlı olarak ürünler ve hizmetlerin çeşitlenmesiyle, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır olmuştur. Petrol, doğası gereği dünyanın belirli bölgelerindeki rezervlerinden çıkarılmakta ve bu merkezlerden çeşitli taşıma yöntemleriyle sevk edilmektedir. Çoğunlukla karayolları ve denizyolu kullanılmaktadır.
Taşıma süreçlerinin genellikle uzun olması ve taşınan yük miktarlarının da yüksek olması beraberinde riskleri de getirmektedir. Bu riskler arasında, tankerlerin kazalara karışması en büyük risk olarak göze çarpmaktadır.  
Her yıl, milyonlarca tonluk petrol, rutin karayolu tankeri ve gemi kazalarından, denizlerdeki petrol platformlarından, gemilerden toprağa ve denize akmaktadır. Bir petrol sızıntı¬sının miktarının yanı sıra zararın büyüklüğü dökülen petrolün cinsi, yeri, hava sıcaklığı, mevsim ve rüzgâr gibi etmenlere de bağlıdır. Dünya'da petrolün taşınmasında en büyük pay kara ve deniz taşımacılığına aittir. Bu nedenle karayollarında ve denizlerde büyük tan¬ker kazaları olmakta ve bu kazalar sonucu toprağa ve denize sızan petrol canlı ekosistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir.
Tehlikeli maddeler ile kirlenmiş toprak ele alındığında, kirliliğin yeraltı suyuna ulaşmadığı durumlarda en etkili yöntem kirlenmiş toprağın kazı çalışması ile yerinden alınması ve bertarafının gerçekleştirilmesidir.
Bu çalışma kapsamında kirliliğin gerçek boyutlarının belirlenmesi ve bu boyutlara göre bir çalışmanın planlanması, kirliliğin tamamen ortadan kaldırılması hususunda önemli rol oynamaktadır.
Kazı çalışması, kirlenmiş toprağın yerinden alınması, geçirimsiz malzeme üzerine istiflenmesi, uygun tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlara yüklenmesi ve atığın durumuna göre bertaraf veya düzenli depolama yapılacak tesise kadar doğru şekilde taşınması işlemlerinden oluşmaktadır.
Tora Çevre olarak, tanker kazaları sonrasında gerekli aksiyonların hızlı ve doğru bir şekilde alınmasına gereken önemi vermekteyiz. Kaza sonucunda, kirlilik yayılımı her geçen süre artmakta ve yayılımın önüne geçmek için acil müdahale çalışmasının zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir.
Tanker kazalarına müdahale konusunda hali hazırda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kabul edilen “Temizleme Faaliyeti Uygulama, İzleme ve Sonlandırma Raporu” çalışmalarımız olduğu gibi, yine aynı konuyla ilgili devam eden çalışmalarımız da bulunmaktadır.
İçinde bulunduğumuz yüzyıl, birçok teknolojik imkânı insanlığın hizmetine sunarken, bir yandan da insanlığın ortak mirası olan çevreye çok büyük zararlar vermektedir. Esas olan, kirlenme gerçekleştikten sonra aksiyonların alınması değil, kirlenmenin önüne geçebilecek ve çevremizi korumaya yardımcı olacak aksiyonların alınmasıdır. 

Bu haber 3534 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.