Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Transfer öncesi istasyon keşifleri

Güncelleme :09.05.2017

Ana dağıtım firmalarının üzerine düşen yük müşterilerinin güvenli bir şekilde istasyon sahası içerisinde ihtiyaçlarının karşılaması ve müşterilerini güvenle uğurlamasıdır.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Fatih Karaman
Bakım Sorumlusu

İstasyon keşif amaçlarını temelde 2 madde de sıralayabiliriz. Birincisi istasyonun emniyet gerekliliklerinde eksiklik olup olmadığının kontrolü, ikincisini dağıtım firmalarının transfer yapacakları istasyonları kendi bünyesine katması halinde oluşacak maliyetler.
Ana dağıtım firmaları arasındaki transfer istasyonları ve sıfırdan kurulan istasyonlar baz alındığında bir yıl içerisinde firmanın kendi bünyesindeki toplam istasyon sayısının yaklaşık %10’u kadar daha bünyesine yeni istasyon katılımı gerçekleşmektedir. Bunların içerisinde  Seç(Sağlık,Emniyet,Çevre) kültürü gelişmiş bayiler ile birlikte bu kültüre henüz haiz olmayan bayilerde bulunmaktadır. Bu istasyonların keşif ve sonrası uygunluk giderimi yapılmadan transferleri yaşanılabilecek büyük tehlikeleri de koşulsuz kabul etmektir.  
Emniyet gerekliliklerinin eksikliğinden kaynaklı tehlikeler;
Türkiye’de yaklaşık 12000 akaryakıt istasyon bulunmaktadır ve hizmetleri sadece yakıt satışı değildir. Akaryakıt istasyonları Market, kafe, restoran, dinlenme tesisi ve araç yıkama hizmetlerini de müşterilerine sunmaktadırlar dolayısıyla araç sürücüsü olsun olmasın hepimiz istasyonlarda oluşabilecek tehlikelerle iç içeyiz.
Müşteriler istasyonlarda bulunan temasa açık ekipmanlarından yada ekipman/sistem kaynaklı emniyetsiz durumlardan dolayı geri dönüşü olmayacak büyük zararlar görebilirler.
Kısaca örnekleyecek olursak müşteri teması olan makinelerdeki(yıkama makineleri, hava su saatleri, Akaryakıt pompaları, Kahve – Çay makineleri – Market içi /dışında bulunan elektrikli dolaplar) elektrik kaçaklarından kaynaklı elektrik çarpılması.
Yaşanmış olay,
Antalya’da yaşanan olay 21 yaşındaki müşterinin aracını yıkmak için gittiği istasyonda elektrik akımına kapılarak ölümü.
Ekipmanların sistem kaynaklı oluşabilecek emniyetsiz durumlardan dolayı sebep olabileceği etkenleri kısaca örnekleyecek olursak,
Yer altı tankları ve mal hatlarında oluşabilecek kaçaklardan kaynaklı akaryakıt sızıntılarının çevreyi kirletmesi, yakıtların belirli bir noktada birikerek istasyon patlamalarına sebebiyet vermesi. Genel emniyet kesici sistemlerin olmaması veya devre dışı olmasından kaynaklı geri dönüşü olmayacak kazalar.
Geçmişte zemin seviyesindeki düşük kotlarda biriken patlayıcı gazlar sebebiyle patlama, Akaryakıt istasyonunda elektrik panosunun patlaması sonrası çıkan yangın gibi
Ana dağıtım firmalarının üzerine düşen yük müşterilerinin güvenli bir şekilde istasyon sahası içerisinde ihtiyaçlarının karşılaması ve müşterilerini güvenle uğurlamasıdır.
Bu sebeple istasyonların emniyet gereklerini karşılaması gerekmektedir ve bünyelerine katmayı planladıkları istasyonlarda mutlaka emniyet gerekliliği sistemlerini kontrol ettirmeli ve istasyonun bütün ayrıntılarıyla resmini ortaya koymak durumundadırlar. Ebetteki bu işlemler uzman bir ekip tarafından yapılmalı ve raporlanmalıdır.

 Tora Petrol olarak istasyon transfer keşiflerini uzman ofis kadromuz, merkez saha ekipleri ve Türkiye’nin dört bir yanında bulunan uzman bölge servislerimizle Türk Standartları (TS12820), Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği, Elektrik Tesislilerinde Topraklamalar Yönetmeliği ve  Ana dağıtım iç prosedürlerinde yer alan emniyet gerekliliklerine göre yapmaktayız.
 Tamamlanan keşif ’e ilişkin raporlar departman sorumlusunun onayının ardından dağıtım firmasına nihai rapor olarak maliyetleri ile birlikte sunulmaktadır.

 

 

Bu haber 3241 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
TOTAL İstasyonları’ndan Hakkari Yüksekova’da yeni istasyon yatırımı... 30.11.2020
Limak Enerji Balıkesir Bölge Müdürlüğünün yeni binası açıldı... 30.11.2020
Sürdürülebilirlik Akademisi’nden OPET’e iki ödül birden ... 30.11.2020
Elektrik üretimi Eylül ayında yüzde 9 arttı... 28.11.2020
Rüzgardan elektrik üretimi, ilk kez tüm yenilenebilir kaynakların toplamını geçti... 28.11.2020
Pandemi elektrik tüketicilerinin öncelik ve beklentilerini değiştirdi... 28.11.2020
Trafiğe son 10 ayda 850 bin 969 aracın kaydı yapıldı... 28.11.2020
Elektrikli Araç Endüstrisi Petronas’ın Konferansında Masaya Yatırıldı!... 28.11.2020
Türkiye’nin Petrol ithalatı Eylül ayında yüzde 14 arttı... 28.11.2020
Tesla, “süper şarj kolonları” için Çin’de yeni bir fabrika kuruyor ... 28.11.2020
LNG zengini Katar’ın yurt dışı yatırımları hız kesmiyor... 28.11.2020
QNB Finansbank ve Petrol Ofisi'nden akaryakıt indirimi ve ParaPuan imkanı... 28.11.2020
TEST İSTASYONU’nun 34.sü Haber Ekonomi’nin Kasım sayısında yayınlandı... 28.11.2020
2020’de Afrika ve Suudi Arabistan’da Mepsan Rüzgarı Esti!... 28.11.2020
Atık Yönetimi ile Sürdürülebilirliğe Bakış... 28.11.2020
ASİS Otomasyon’a Kocaeli Sanayi Odasından Yazılım Ürünleri Sanayi Ödülü… ... 28.11.2020
TEMSA’nın ilk elektrikli otobüs ihracatı İsveç’in çevreci adasına! ... 28.11.2020

 


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.