Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Çevre Dostu Otomasyon

Güncelleme :16.05.2017

Depolanan ürünün toprağa sızmasını önlemek birincil amaç olmalıdır.

 

Depolanan tüm akaryakıt ürünlerinin, çevreye sızmasının engellenmesi için azami önlemin alınması gerekmektedir. 2015 yılında yürürlüğe giren “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik” depolanan ürünün toprağa sızması durumunda toprağın temizlenmesini zorunlu kılmaktadır. Temizleme işlemi hem karmaşık bir işlemdir hem de temizleme maliyetleri oldukça yüksektir.

Depolanan ürünün toprağa sızmasını önlemek birincil amaç olmalıdır. Akaryakıt İstasyonlarında tankların ve ürün hatlarının uygun kaçak önleme sitemleri ile donatılması, meydana gelecek bir sızıntıyı haber verir. Bu donanım ve uygulama alanları izleyen tablodaki gibi sıralanabilir.

Donanım  
                                     Uygulama Alanı
Mekanik Kaçak Dedektörü           Basınçlı Ürün Hattı
Elektronik Kaçak Dedektörü        Basınçlı Ürün Hattı
Cidar Arası Basınç Dedektörü      Çift Cidarlı Tank ve Ürün Hatları
Cidar Arası Sıvı Sistemi                 Çift Cidarlı Tank
Cidar Arası Sıvı Gaz Dedektörü    Çift Cidarlı Tank

Amerika Birleşik Devletleri, Enviromental Protection Agency (EPA) kurumu tarafından yayınlanan “Standard Test Procedures For Evaluating Leak Detection Methods - Statistical Inventory Reconciliation Methods” (1990) referans kitabı, İstatistiksel Envanter Kontrolü (Statistical Inventory Reconciliation, SIR)  yöntemini, bir kaçak belirleme sistemi olarak tanımlamaktadır.

Bu yöntem, her gün aynı saatte olmak şartı ile; tanktaki ürün miktarını, son 24 saat içinde bu tanktan yapılan satış miktarını ve son 24 saat içinde söz konusu tanka yapılan dolum miktarını kullanmaktadır. Her bir gün için satış – stok arasında oluşan fark hesaplanmakta, son 30 gün içinde nasıl bir seyir izlediği analiz edilmektedir. Bu analiz sonucunda, söz konusu tankta sistematik bir kayıp/kazanç olup olmadığına karar verilmektedir. EPA, söz konusu standartta, bu tür bir analizin, saatlik 0,1 galon/saatlik (0,38 litre/saat) kayıp veya kazancı tespit edebilme yeteneğini şart koşmaktadır.

2,5 metre çaplı bir tankın atında 2 mm çapında bir delik oluştuğunu varsayalım. Bu tankın ortalama olarak yarısını dolu kabul edelim. Bu şartlar, akaryakıt cinsine ve deliğin şekline bağlı olarak saatte 0,38 ila 0,4 litre arasında akaryakıt kaybı oluşturur. Bir gün içinde 9,12 – 9,6 litre, bir ay içinde 273 – 288 litre ve bir yıl içinde 3.328 – 3.504 litre akaryakıt kaybolmakta ve çevreyi kirletmektedir. Bu kaçak, bu bir yıllık süre içinde tespit edilemez ise, mali kayıp 18.000 TL’yi bulmaktadır. Yaratılan kirliliğin maliyeti ise bu rakamın daha üstünde olacaktır.

Böyle bir deliğin varlığı yeterliliğini ispatlamış bir SIR yöntemi ile, 2 hafta ila 1 ay içerisinde fark edilebilmektedir.

Otomasyon verilerinin çevre dostu olarak kullanımını sağlamak, istasyon yetkililerinin elindedir.

http://www.torapetrol.com/haber/cevre-dostu-otomasyon

 

Bu haber 2887 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mepsan, Yunanistan’da Büyümeye Devam Ediyor... 23.11.2020
Enerjinin Kahramanları Her Koşulda Sahada... 22.11.2020
LPG’li Araç Sahipleri Kış Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?... 21.11.2020
Aydem ve Gediz Perakende, Müşterilerine Bir WhatsApp Mesajı Kadar Yakın... 20.11.2020
PÜİS Sokağa Çıkma Yasağında Nöbetçi Olmayacak İstasyonlarla İlgili Duyuru Yayınladı... 20.11.2020
İlklerin merkezi Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası 25 Yaşında!... 20.11.2020
OMV, üst üste üçüncü kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ... 20.11.2020
CW Enerji Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren bayilerini ağırladı... 20.11.2020
Tank Temizliği Neden Yapılır ?... 20.11.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.