Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol’den Toprak Kirliliği ve Saha İyileştirme Yöntemi “Pompala ve Arıt”

Güncelleme :08.06.2017

Tora, Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik kapsamında, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘’Yeterlilik Belgesi’’ verilmiş bir Firma olarak; saha kontrol ve iyileştirmesi konusunda en uygun yöntemler ile çalışmalarını yapmakta ve iyileştirme hizmetlerini sürdürmektedir.

Kimyasal ve ağır metal kirlenmesine maruz kalmış topraklarda, canlı (flora ve fauna) yaşamının olumsuz etki altında kalmasını önlemek amacıyla “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik’’ kapsamında belirtilen yöntemlerle ‘’Kirli Toprak İyileştirmesi’’ çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile toprağı verim alınabilir hale getirmek ve onu yeniden kazanmak hedeflenmektedir.

Bu kapsamda Tora, Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik kapsamında, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘’Yeterlilik Belgesi’’ verilmiş bir Firma olarak; saha kontrol ve iyileştirmesi konusunda en uygun yöntemler ile çalışmalarını yapmakta ve iyileştirme hizmetlerini sürdürmektedir.

Saha iyileştirme yöntemlerinden biri olan ‘’Pump & Treat - Pompala & Arıt’’; endüstriyel çözücüleri - solventleri, metalleri ve akaryakıt gibi hidrokarbonları içeren çözünmüş kimyasallar ile kirlenmiş yeraltı suyunun temizlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

‘’Pompala ve Arıt’’ sistemi aynı zamanda kirletici bulutunun daha fazla yayılmasının önüne geçtiği için, kirleticilerin içme suyu kuyularına, derelere, sulak alanlara ve diğer doğal kaynaklara erişimini engellemektedir. 

Bu yöntem ile yeraltı su gözlem kuyularından kirlenmiş yeraltı suyu çekilerek, satıh tesislerinde, arıtımı yapılmaktadır.

Aşağıda verilen resimde görüleceği gibi açılan kuyulardan çekilen kirlenmiş yeraltı suyu bir toplama tankına aktarılmakta, yeterince bekletilmekte, yoğunluk farkı ile ayrıştırılıp üzerinde biriken serbest faz (kirletici) sıyırılarak alınmakta ve arıtma ünitesine geçirilmektedir.  Arıtma ünitesinde havalandırma veya aktif karbondan süzülme gibi tek bir arıtma yöntemi uygulanabileceği gibi, yeraltı suyunun farklı tipte kirleticiler içermesi durumunda, birden fazla arıtma yönteminin uygulanması gerekebilir.  Arıtma sürecinde su içinde kirletici derişiminin - konsantrasyonunun azalmasının ardından, farklı bir arıtma yöntemine geçilebilir.

 Arıtma çıkış suyu deşarj - boşaltım yönetmelik değerlerini karşılaması durumunda tekrar kullanılabilir veya yine boşaltım standartlarına uygun olarak çevreye uzaklaştırılabilir. Arıtma sürecinde ortaya çıkabilecek atıklar ise serbest fazdan oluşan sıvı atık, arıtma çamuru, kirletici ile doygunluğa erişerek ömrünü doldurmuş aktif karbon ve kullanılmış filtrelerdir.

Uygulama sürecinde toplanan kirleticiler ve kullanılmış filtreler, uygun kaplar içinde, ‘’İzaydaş’’ gibi, bir bertaraf noktasına aktarılmaktadır.

 

Bu haber 4322 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.