Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora'dan Tank Vakum Akustik Test ve Sızdırmazlık Kontrol Yöntemleri

Güncelleme :02.08.2017

Belçika merkezli ITM TECHNOLOGIES firmasının da distribütörlüğünü alan Tora Petrol, ITM firması ile Türkiye’de akaryakıt istasyonlarına ve test talebi olan özel tesislere vakum akustik yöntemi ile 1 yıldır hizmet vermekte.
 

Tora Petrol’ün distribütörleri arasında bulunan Belçika merkezli ITM TECHNOLOGIES firmasının akaryakıt sektörüne yönelik sunduğu ürünlerle ilgili görüşlerini aldığımız Tora Petrol’ün Alt Yapı Tesisat Proje Müdürü Barış Şirin, depolama yapılan tankların test konusu veya kontrol yöntemleri günümüzde daha da önemli bir duruma gelmiştir diyerek akaryakıt sektörüne yönelik sundukları çözümlerle ilgili açıklama yaptı:

TORA olarak distribütörlerimiz arasına Belçika merkezli ITM TECHNOLOGIES firmasında eklemiş bulunmaktayız.  İşbirliği yaptığımız ITM firması ile TORA olarak Türkiye’de akaryakıt istasyonlarına ve test talebi olan özel tesislere vakum akustik yöntem ile 1 yıldır hizmet vermekteyiz. ITM TÜRKİYE dışında birçok Avrupa ülkesinde de hizmet vermektedir. Depolama yapılan tankların test konusu veya kontrol yöntemleri günümüzde daha da önemli bir duruma gelmiştir. Sektörle ilgili birçok yönetmelik başta TSE 12820 olmak üzere akaryakıt test konularını ayrı bir başlıkta ele almaktadır. Sistem dünya çapında 19 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Dünya genelinde 30.000’e yakın noktada test işlemi yapılmış durumdadır.


Patentli test sistemi ülkemizde de uygulamaya sokulmuştur. TORA yer altı tesisatları ve depolama tanklarının sızıntı testi konusunda ISO 17020 akreditasyonuna sahip olup birçok yenilik getirdiği sistemle sektörde çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedir. Sistem aynı zamanda ATEX akreditasyonuna sahip vakum akustik test sistemidir. Klasik akla gelen basınçlı test sistemi veya hidrostatik yöntem haricinde sıvı ve gaz faz sensörleri ile daha hassas ölçümler yapılabilmektedir. Akaryakıt seviyesi ölçülürken akustik ses dinleme ile kaçaklar tespit edilebilmektedir.
      

 SİSTEMİN GENEL ÇALIŞMA PRENSİBİ


Otomasyon yapılacak akaryakıt tankının içindeki boş alana (gaz fazı) ve yakıt bulunan alana (sıvı fazı) sesleri dinleyen 2 adet yüksek hassasiyetli sensör indirilmektedir. Tankta kademeli olarak 250 mbar vakum uygulayarak sensörler aracılığı ile sistem ses ve grafiksel veriler oluşturmaktadır. Test için geliştirilmiş yazılım aracılığı ile programda tüm toplanan ve tank için girilen veriler kaydedilmektedir. Aynı ana 4 adet tankın otomasyonu gerçekleştirilebilmektedir. Sistem testi mevcut tank ve tesisatlar üzerinde herhangi bir demontaj veya tesisat ayrılması gerekmeksizin, komple kendi ekipmanları ve mevcut bağlantıları ile yapılmaktadır. Tüm dinleme kayıtları test boyunca kaydedilip, test sonucunda oluşturulan resmi rapora grafikleri ile birlikte basılarak sonuç raporu oluşturulmaktadır.  
 
Sistem tehlikeli alanların test edilmesi ve sıkılık kontrolü için son derece profesyonel bir atölye çalışması içermekte ve bilgisayar destekli sızdırmazlık testi için bir bilgisayar istasyonu barındırmaktadır. Veri toplama yapan TODA Ünitesi - 8 kanal ATEX ve 10 akustik sensör bağlantı kapasitesindedir. Vakum testi esnasında akış yönetimi egzoz gazları için bir filtre sistemi ve ürün aspirasyonuna karşı emniyet sistemi ile donatılmıştır. Kabin içinde gaz dedektörü barındırmaktadır.


Otomasyon sistemindeki veriler sensörlerden direkt bilgisayara aktarılmaktadır. Tank ile araç arasındaki mesafe 40 metreye kadar uzayabilir ve etkili veri toplama yapılabilmektedir. Çıplak gözle zor görünen küçük sızıntılar tamamen saptanabilmektedir. Vakum yöntemi ile test yapıldığı için çevresel kirlenmeye sebep olmadan emniyetli bir şekilde operasyon tamamlanmaktadır.


Sensörler 10 veya 20 m kablo uzunluğuna sahiptir ve yeni noktalara göre, çeşitli mesafe ve deriliklere ulaştırılabilmektedir. Farklı sıvılar ve tehlikeli bölgelerdeki uygulamalar için ATEX onayına sahip bu sistem avantajları kapsamaktadır. Manyetik sensörlerin verilerini aynı anda görselleştirip kaydedebilir. Akaryakıt depo ve boru hattı arasındaki problemleri ayırt etme imkânı sunmaktadır. Tekrar incelemede tüm görsel işitsel parametreleri ve analizi kaydetme olanağı sağlamaktadır.
 
   
AKUSTİK TESTİN GENEL AVANTAJLARI


1- Klasik manometre yöntemi ile görülemeyen kaçakların tespiti mümkündür
2- Sahada test faaliyeti kapsamında yapılan tüm hareketler kayıt altına alınır
3-Teste başlamak için gerekli olan izolasyon oldukça kolaydır.
4- Basınç yöntemi ile yapılan testlerde ki çevre ve emniyet riskleri ortadan kalkar


Tank otomasyon sistemi bir araç içerisinde kuruludur ve kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Kurulu olan bu sistem vasıtası ile geriye dönük veriler kontrol edilebilmektedir.  Akaryakıt tankının yeraltındaki durumuna göre en emniyetli ve isabetli sonuçları veren bu yöntem akılcı ve pozitif yarar sağlamaktadır. Ayrıca emişli sistemdeki hatlar da bu yöntemle test edilebilmektedir.


Sistem bazı istasyonlarda tesisat yapısından ötürü tanktan ayrılamayan dolum ve nefeslik hatlarının da tankla birlikte test edilmesini çözüm olarak sunması, sektör için çok avantaj sağlamakta ve zaman kayıplarının önüne geçmektedir. Bu avantaj sayesinde kapalı olan dolum ve nefeslik hatları da tankla birlikte test edilebilmektedir.  Ana dağıtım firmalarının talep ettiği bu yöntemle sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Kaçak yerinin belirlenmesinde daha isabetli karar verebilmekte. Sektörde yeniliklerimiz ve çözüm önerilerimiz artan bir hızla ve verimli olarak devam etmektedir. Geleceğin umutlu başarılı ve güvenli olması dileğiyle sektörün tüm çalışanlarına yönetici ve emekçilerine teşekkür ederim.                                                                                                                               

 

Bu haber 4192 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.