Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

İmran Okumuş'tan Palandöken’e yanıt

Güncelleme :27.09.2017

PÜİS Genel Başkanı Okumuş’tan TESK Başkanı Palandöken’e yanıt verdi
 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in, 26 Eylül Ocak 2017 tarihinde yaptığı açıklamaya ilişkin PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş bugün bir basın açıklaması yayınladı.


PÜİS Genel Başkanı Okumuş’un açıklaması şu şekildedir:
“Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in, motorinde meydana gelen 13 kuruşluk fiyat artışına ilişkin olarak yaptığı açıklamayı hayret ve esefle karşılıyoruz. TESK gibi güçlü bir sivil toplum kuruluşunun başında olan Sayın Bendevi Palandöken’in ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının nasıl oluştuğunu bilmemesi affedilir bir şey değildir. Hepsinden önemlisi bilmediği bir konuda hem de temsil ettiği önemli bir kuruluşun başkanı olarak kamuoyunu yanlış yönlendirecek açıklamalarda bulunmasıdır.
Sayın Palandöken’in açıklamalarında Sendikamızın ismini kullanması nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilerle aydınlatılması için ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının oluşumu konusunda bu açıklamayı yapmamızın gereği doğmuştur.
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, akaryakıt fiyatlarının oluşumunda akaryakıt bayilerinin en küçük bir iradesi, katkısı, müdahalesi ya da söz hakkı bulunmamaktadır.
Ülkemizdeki pompa satış fiyatları şu şekilde oluşmaktadır.  Akaryakıt fiyatları;  ürün fiyatı (rafineri veya ithal ürün fiyatı), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), toplam dağıtım payı (dağıtıcı+bayi karı) ile Katma Değer Vergisi’nin (KDV) toplamından meydana gelmektedir.
Rafineri fiyatı, ham petrol ve döviz kuruna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. ÖTV ise maktu yani sabit bir rakamdan oluşmaktadır. Dağıtım şirketi ve bayi karı da çok az değişkenlik göstermektedir. KDV ise fiyatı oluşturan bu dört unsurun toplamı üzerinden yüzde 18 olarak hesaplanarak toplama ilave edilmektedir.
Görüldüğü üzere, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarındaki zamlar dünya petrol piyasalarındaki petrol fiyatlarının ve rafineri edilmiş ürünlerin maliyetinin yükselişi ve ülkemizdeki döviz kurlarındaki artışlar sebebiyle yapılmaktadır.
Bu nedenle dağıtım şirketlerinin ve akaryakıt bayilerinin pompa satış fiyatlarının artışlarında herhangi bir iradeleri, müdahaleleri veya katkıları bulunmamaktadır. Özellikle son dönemde kar paylarında artışlar olmamış, aksine ürün fiyatında ve döviz kurlarındaki artışlar olurken, kar payları reel olarak gerilemiştir. Kaldı ki akaryakıt fiyatlarındaki artışlar dağıtım şirketleri ve bayilerin operasyonel ve finansal maliyetlerini de arttırmaktadır.

Öte yandan üyeleri ticaret erbabından oluşan bir sivil toplum örgütü başkanının popülist bir yaklaşık sergileyerek başka bir sektörde faaliyet gösteren tüccarların kar paylarının yüksek olduğunu ifade etmesi ve ülke genelinde 13 bin akaryakıt istasyonunda istihdam edilen yaklaşık 500 bin kişinin ekmek kapısı olan bir sektöre tavan fiyat uygulaması getirilmesini talep etmesi de anlaşılması zor bir yaklaşımdır.
TESK üyesi olan fırıncıların un fiyatlarında artış olduğu gerekçesiyle ekmeğe zam yapmaları halinde fırıncılar için de tavan fiyat uygulaması getirilmesini talep etmek ne kadar yanlışsa, dünya ham petrol fiyatlarının ülkemize yansıması ve özellikle dolar kurundaki artış sonucunda akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle akaryakıt sektörüne tavan fiyat uygulaması getirilmesini talep etmek de o kadar yanlıştır.
Ayrıca ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan akaryakıt sektörünü mesnedi olmayan iddialarla tüketicilere şikayet etmek yerine, Ülkemizin içinde bulunduğu bugünkü durumu dikkate alarak Sayın Bendevi Palandöken’in söylemlerini buna göre belirlemesini ve bilmediği konuları araştırmadan açıklama yapmamasını öneriyoruz.
Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Bu haber 2349 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.