Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Taşıt Tanıma Sisteminde Son Teknoji, Kadomatik

Güncelleme :17.11.2017

 Gelişen yeni teknoloji ve değişen sektör ihtiyaçlarını sunduğu bütün hizmet alanlarında ön planda tutan Kadoil, şirket filolarına özel geliştirdiği taşıt tanıma sistemi Kadomatik ile her yıl büyüyen pazarda gücünü hissettiriyor. 

Müşterilerine üstün hizmet sunmayı hedefleyen taşıt tanıma sistemi Kadomatik ile, filoların akaryakıt alımlarında kontrolünü kolaylaştırırken, işletmelerin yakıt harcamalarını da doğru planlamasına yardımcı olduğunu belirten Kadoil Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Teközgen ile Kadomatik’i konuşmak üzere bir araya geldik. 

 Kadomatik nedir, müşterilerinize ne gibi avantajlar sağlıyor?

Kadomatik, herhangi bir Kadoil istasyonundan temin edilerek araca monte edilebilen ve o araca ait bilgileri içeren bir ünite aracılığıyla, yakıt alışverişi, ödemesi ve muhasebeleştirilmesine büyük kolaylıklar getiren bir taşıt tanıma sistemi. Akaryakıt dolumu anında çalışmaya başlayan sistem, araca akaryakıt ikmalini ve ödeme yapılmasını pratikleştirerek hız kazandırıyor. Kilometre ve litre takibini kolaylaştırarak akaryakıt giderleri üzerinde tam ve detaylı bir kontrol sağlanıp, olabilecek kayıpların engellenmesine yardımcı oluyor. Kadomatik ile şirket filo araçlarının yakıt alım yer ve zamanlaması, ürün seçimi, kilometre, ve litre kontrollerinin yapılması kolaylaşıyor.

 Kadomatik ile taşıt bilgilerini okumak için hangi yöntemler kullanılıyor?

 Kadomatik; kart, dolum takip sistemi ve taşıt kimlik ünitesi olmak üzere üç şekilde çalışması mümkün. İçerisinde akıllı bir çip bulunan kart şeklindeki cihaz için hiçbir montaj gerekmediği gibi cüzdanda bile taşınabiliyor. Aracın depo kapağına takılan seramik çip ya da etiket şeklindeki elektronik bir anten olan diğer aparat da çok kısa bir sürede monte edilebiliyor. Taşıt kimlik ünitesi ise aracın iç sistemlerine bağlı çalışan ve depo kapağına takılan antenle, iç bagaja monte edilen bir ana üründen oluşuyor ve detaylı montaj gerektiriyor. Bu ünite kilometre okuyabilme yeteneğine sahip.

 Kadoil istasyonlarında Kadomatik kullanımı nasıl gerçekleşiyor ?

Araç istasyona geldiğinde aracın bilgilerinin yüklü olduğu ünite, akaryakıt dolum anında pompa ile haberleşerek araç bilgilerini Kadoil otomasyon sistemine aktarıyor. Kadomatik’e sahip Kadoil istasyonlarında pompa tabancasının, taşıtın deposuna yerleştirilmesi ile haberleşme gerçekleşiyor. Taşıta ait bilgiler taşıt kimlik ünitesi ve depo anteni vasıtasıyla, istasyon kontrol ünitesine aktarılıyor. İstasyon kontrol ünitesinden onay alınca, pompa dolum yapmaya başlıyor. Dolum sonunda, doluma ait, litre, birim fiyat, ürün cinsi, tarih, saat, taşıt plakası, kilometre gibi bilgiler istasyon kontrol ünitesi hafızasına alınıyor. Tüm bu bilgileri içeren bir dolum fişi otomatik olarak yazıcı tarafından basılarak bilgi için sürücüye verilirken, aynı bilgiler iletişim hattı vasıtası ile gerçek zamanlı olarak merkezi bilgi toplama bilgisayarına da gönderiliyor. Müşterilerin kendileri için tanımlanan kullanıcı şifreleriyle araçlarının yakıt alımlarını online olarak 7 gün 24 saat anında takip edebilmesi mümkün.

 Müşteriler yakıt alımlarını online olarak 7/24 anında takip edebilir dediniz, müşterileriniz online olarak ne tür bilgilere ulaşabiliyor, bunu biraz daha açar mısınız?

Kadomatik ile aynı araç takip sistemlerinde olduğu gibi araç hareketleri ve yakıt alımları da internet üzerinden online bir şekilde izlenebilir, kontrol edilebilir. Müşterilerimiz akaryakıt tüketimlerine, akaryakıt alım sürelerine, ödenen ücret ve diğer detaylara 7 gün 24 saat online olarak internet sitesi üzerinden ulaşabiliyorve böylece yakıt alımlarını kontrol altına almaları kolaylaşıyor. 

 Peki,  Kadomatik ile ödemeler nasıl gerçekleştiriliyor? 

Yakıt alımı anında bilgisayara kaydedilen alım bilgileri gerçek zamanlı olarak Kadoil Genel Müdürlüğü’ne iletiliyor. Kadoil, tüm istasyonlardan gelen bu bilgilerle 15 günde bir faturalama yaparak faturayı, fatura görüntüsünü ve tüketim raporlarını ayda iki defa müşteriyle paylaşıyor. Müşterilerimiz Kadomatik ödemelerinde kullanılmak üzere açtırdığı ve DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) olarak tanımlanan banka hesabı üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde ödemelerini gerçekleştiriyor.

Muhasebe işlemlerinde Kadomatik ne gibi kolaylıklar sağlıyor? 

Faturalama toplu olarak belirli dönemlerde yapıldığı için Kadomatik kullanan şirketlerin muhasebe işlemleri eksiksiz ve sorunsuz şekilde giderilebiliyor. Kadoil anlaşması olan bankalarda Kadomatik için açtırılacak bir DBS’li kredili hesapla tüm ödemeler otomatik olarak yapılabiliyor. Ayrıca ayda yalnızca iki defa gelen faturalar sayesinde muhasebe işlemleri kolaylaştığı gibi her akaryakıt dolumu sonrasında ödeme ve fatura için beklemek gerekmiyor. Bu sayede zamandan da tasarruf sağlanmış oluyor.

 Kadomatik otomatik ödeme kolaylığı ile şirket giderlerinde nasıl bir tasarruf sağlıyor?

Kadomatik, şirket filo araç ihtiyaçlarına uygun olarak üretildi. Kadomatik sayesinde şirketlerin giderlerinde ciddi düşüşler tespit edildiği gibi şirket giderlerinde tasarruf sağlıyor. Birçok avantaj ve imkanı ile Kadomatik kullanan şirketlerin giderleri kolay bir şekilde kontrol altında tutulmakla birlikte iş yükü de ciddi oranda azalıyor.

 Kadomatik ile müşteriler yakıt tüketimlerini kontrol altına alabiliyor mu?

 Kadomatik ile araç ve dönem bazında yakıt tüketim kontrolü sağladığı gibi araca eksik ürün verilmesi de engelleniyor. Taşıtın nereden, ne zaman, ne kadar hatta kaç kilometrede yakıt aldığını Kadomatik sayesinde kontrol edilebiliyor. Kadomatik’e dahil olan  müşterilerimiz Kadoil istasyonlarında yakıt alımı sırasında otomatik olarak araç tipine uygun yakıtı hızlı ve sorunsuz alıyor. Dolum sırasında sisteme kayıtlı olandan farklı bir yakıt istenirse ise sistem uyarı vererek bu durumun önüne geçiyor. Böylece müşterilerimiz aracına doğru tipte yakıt alımını daima garantiye alıyor. 

 Kadomatik’e dahil olmak  isteyen müşteriler nasıl bir yol izlemeli?

 Müşterilerin Kadomatik’e  dahil olabilmeleri için müşteri temsilcilerimiz ile iletişim kurmaları yeterli oluyor.  Müşteri temsilcilerimizden istenilen bilgiler doğrultusunda kayıt işlemleri hızlı ve sorunsuz gerçekleşiyor. 

 Son olarak, inovasyon ve Ar-Ge Çalışmalarınız ile dikkat çekiyorsunuz çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 Akaryakıt sektöründeki tüm gelişmeleri takip ederek müşteri ve bayilerimize katkı sağlayacak ayrıcalıklı projeler geliştirerek inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımıza yön veriyoruz. İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına yatırımlarımız devam ediyor. Kadoil teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, insana değer katan yeni inovatif fikirleri hayata geçirmek, müşteri odaklı çözümlerle büyümek, müşterilere inovatif, özel hizmet ve çözümler sunmak için teknolojik ürünler geliştirmeye önem veriyor. 

 KADOMATİK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI (Bu bölüm için çalışma dosyası paylaşacağım. İkonik bir şekilde yer vermenizi rica ediyorum)

 MAKSİMUM TASARRUF

Sadece alınan akaryakıt bedeli sisteme kaydedilir, başka bir ürün alınması mümkün değildir.

Beşeri hatalardan doğabilecek olası maddi kayıplar tamamen ortadan kalkar.

Araç ve dönem bazında yakıt tüketim kontrolü sağlanır.

Sürücüye para veya kart verilmesi gerekmediğinden, bunların çalınma riski ortadan kalkar.

Hem alışverişte hem de filo yönetiminde her aşamada zamandan tasarruf edilir.

Aracın deposuna eksik ürün verilmesi engellenir.

Başka bir araca yakıt alınması engellenir.

 MAKSİMUM KONTROL

Sürücüye nakit veya kredi kartı vermeye ihtiyaç kalmaz. 

Taşıtın doğru zamanda doğru yerde olup olmadığı kontrol edilebilir.

Taşıtın seyahat programı günlük olarak izlenebilir.

Aracın deposuna yanlış ürün verilmesi engellenir.

Akaryakıt tüketimleri en etkili ve güvenilir şekilde yönetilir.

 MAKSİMUM KOLAYLIK 

Türkiye genelinde istasyon ağından hizmet alınır

İstasyonda fatura almak için beklemeye gerek kalmaz.

Sürücünün masraf fişi hazırlamasına gerek kalmaz.

Tek merkezden fatura ve tüketim raporları gelir.

Yüzlerce istasyon yerine tek bir noktaya ödeme yapılır.

Bu haber 2245 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.