Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol, saha denetlemenin önemini vurguluyor

Güncelleme :19.11.2017

Saha denetlemelerindeki önemli kriterlerden biri, tüm personellerin ve araçların belirli periyotlar içerisinde saha denetlemesine tabi tutulmasıdır.

Saha denetlemeleri, sahada çalışan personellerin aşağıdaki kriterlere uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek için yapılan bir faaliyettir;

1- İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyum

2- Kaliteli iş 

3- Çevreye duyarlı çalışma

Saha denetlemelerindeki önemli kriterlerden biri, tüm personellerin ve araçların belirli periyotlar içerisinde saha denetlemesine tabi tutulmasıdır. Her personel açılan iş emirlerine göre farklı işlerde denetlenmelidir. Saha denetlemelerini Kalite & SEÇ Departmanı personellerine ek olarak tüm proje müdürleri de gerçekleştirebilmektedir. Denetleyecek kişilerin aylık ve yıllık denetleme kotaları önceden belirlenebilmekte, bu sayede saha çalışmaları sürekli kontrol altında tutularak iyileştirmeler yapılabilmektedir.

Saha denetimleri sonucunda, saha ekipleri denetleme formlarını doldurmaktadır. Doldurulan bu formdaki uygunsuzluklar ekibe anlatılmakta, personellerden imza alınmakta ve puanlama yapılmaktadır. Rapor haline dönüşen formlar proje müdürlerine ve şirket yönetimine sunulur. Uygunsuzlukların giderilmesi takip edilerek süreç tamamıyla kontrol altına alınmaktadır. Saha denetlemeleri esnasında tespit edilen uygunsuzluklar iyileştirilinceye dek çalışma durdurulmakta fakat iyileştirmeler saha çalışması esnasında yapılır ise çalışma devam edebilmektedir. Akaryakıt bulunan alanlarda yapılan tüm çalışmalarda akaryakıt dökülmelerinin ve damlamalarının çevreye zarar vermemesi, toprağa karışmaması için spill kit yakıt döküntü seti (emici bez, absorban malzeme) kullanımının kontrolleri de eş zamanlı yapılmaktadır.

Denetlemelerin İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uygunluğunun ve yapılan işin kalitesinin kontrolünü sağlamak SEÇ kültürünce önem taşımaktadır. 6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununun İkinci Bölümünde de bu maddeleri bulabiliriz; 

İşverenin genel yükümlülüğü MADDE 4 – (1,b) “İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.” 

Çalışanların bilgilendirilmesi MADDE 16 – (1, a) “İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren, çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir: İşyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri, koruyucu ve önleyici tedbirler.”

 Kazaların önlenmesi, kalitenin arttırılması, yanlış uygulamaların önüne geçilebilmesi ve bunların daimî kalabilmesi adına tüm akaryakıt bulunan alan ve tesislerde düzenli olarak saha denetlemesi yapılması gerekmektedir.

                                                                                                                        OĞUZ TÜRKMEN

                                                                                                                     Kalite & SEÇ Sorumlusu

                                                                                                                 C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

 

Bu haber 2876 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Scania Servislerine Kadın Eli Değiyor... 26.11.2021
Motul Motosiklet Yarışlarına Damga Vurmaya Devam Ediyor... 26.11.2021
Petrol Ofisi’nin Covid-19 ile Mücadeleye Verdiği Destek Felis Ödülü aldı... 26.11.2021
Ford Otosan’dan hafif mobilite çözümleri sunan yeni girişim: “Rakun”... 26.11.2021
Mercedes-Benz Otomotiv Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin STAR HACK hackathonu için başvurular devam ediyor... 26.11.2021
Schneider Electric, Fortune’un her yıl yayınlanan Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi... 26.11.2021
SEDAŞ, İKİGAİ projesiyle müşteri memnuniyetini artırıyor... 26.11.2021
ÇEVKO Kazakistan'a Yeşil Enerji İçin Know-How İhraç Edecek... 26.11.2021
Limak Enerji Uludağ Elektrik, ‘Sıfır Atık Belgesi’ Almaya Hak Kazandı... 26.11.2021
TPAO açıkladı! Türkali-2 kuyusunda akış testi tamamlandı... 26.11.2021
Bakan Dönmez açıkladı! Kapatılan kuyudan petrol fışkırdı... 26.11.2021
Sustainable Bus Award’da Seyahat Otobüsü kategorisinde MAN Lion’s Coach ‘Sustainable Bus of the Year 2022’ seçildi... 26.11.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.