Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora’dan Kompresör ve Hava Su Saatinin Çalışma Prensipleri

Güncelleme :27.11.2017

“Teknoloji ilerledikçe, bizler de kendimizi geliştirmekteyiz. Müşteri ihtiyaç ve isteklerine göre hava su saati ünitelerimizi ve kompresörlerimizi son teknoloji ile tasarlanmıştır.”
 

Teknoloji her alanda kullanılmaktayken bizler sadece akıllı telefon, TV, bilgisayar ve benzeri popüler olanlarla ilgilenmekteyiz. Özellikle üretim alanlarında da sıkça kullanılan teknoloji sayesinde üretim eskilere göre çok daha kolay. Peki, ilerlemeye son hız devam eden teknolojiyi birçok alanda kullanılan kompresör ve hava su ünitelerine nasıl uyarlayabiliriz?

Hava Su Saati nedir ve kullanım alanları nerelerdir?


Günlük yaşamımızın bir parçası olan araç lastiklerini, üretici ve güvenli sürüş talimatlarına uygun olarak şişiren aletlere Hava Su Saati denilmektedir. Üzerinde bulunan elektronik ve mekanik aksam birbirleri ile uyum içerisinde çalışarak kullanıcının isteği doğrultusunda hareket etmektedir. Uygun olmayan lastik basıncında oluşabilecek riskler sizlere, ailenize ve çevrenize büyük zararlar yaratabilmektedir. Bu aşamada uygun basınç değerlerinin lastiklere basılması konusunda güvenebileceğimiz cihazların olması büyük önem taşımaktadır. Uzun yıllar kullanım ömrü bulunan hava su saati üniteleri üretici firma garantisi ile birlikte satışa sunulmaktadır ve kullanım alanları çeşitlilik göstermektedir. Akaryakıt istasyonları, plaza otoparkları, bağımsız araç yıkama merkezleri gibi alanlarda hava su saati üniteleri oldukça kullanışlıdır. Kısacası akaryakıt istasyonlarının vazgeçilmezi, hava su saati ünitesini ihtiyaç anında ulaşabileceğimiz her noktada bulabilmekteyiz.  

Nasıl çalışır?


Bir hava ve bir su çıkışı olan hava su saati ünitemiz, kompresörden almış olduğu havayı valf ve anakart yardımıyla kullanıcının ayarlamış olduğu basınç değerinde tekerleğe basar. Eğer lastik basıncı istenilen değerin üstünde ise cihazımız yine kullanıcının belirtmiş olduğu bar basıncına lastiği getirmek amacıyla fazla havayı indirir. Su tutucu valfi sayesinde hava hattından gelebilecek olan suları tutarak anakartın ve cihazın zarar görmesini engellemektedir. Uzun ömürlü su tabancası yardımıyla aracınızın su miktarını kontrol edip eksiği tamamlamanıza yardımcı olur. Giriş nüvelerinin düzgün olması halinde sorunsuz şekilde çalışabilen harika hava su üniteleridir.


TORA Petrol uzun yıllardır satışını yapmakta olduğu PCL hava su üniteleri, akaryakıt istasyonları ve plaza otoparkları gibi yerlerin vazgeçilmezi olmuştur. TORA Petrol, satış sonrası montaj ve servis anlamında Türkiye’nin her noktasına hizmet vermektedir. 10 yılı aşkın sürede 6.000’i aşkın ünitenin tedarikini sağlayarak müşterilerinin memnuniyetini esas almıştır.

Kompresör nedir ne işe yarar ve nerelerde kullanılır?


Kompresör tanım gereği gazları ve havayı daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu bir makinedir. Daha farklı bir şekilde tanımlayacak olursak atmosferden elde edilen havayı sıkıştırarak basıncını arttıran bir alettir. Kompresör pnömatik çalışma sistemiyle ve basınçlı havanın gerekli olduğu ortamlarda hava desteği sağlamak amacı ile çalışan motorlu makinedir.

Hava Kompresörü


Kompresör Fransızca kökenli bir kavramdır, sözlükteki anlamı sıkıştırmaktır. Gazı ve havayı sıkıştırmaya yarayan motorlu bir aygıttır. Birçok çeşidi olmasına karşın pistonlu hava kompresörü hakkında şunları söyleyebiliriz.


Hava Kompresörü aracılığıyla sıkıştırılan hava birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Günlük hayatta en çok karşılaştığımız, arabaların lastiklerini şişiren alet hava kompresörüdür. Bu kompresörlerin çalışma sistemi pnömatik olarak bilinir. Kompresörlerin boyutları çeşit çeşittir. Üretici firmalar ihtiyaçlara göre kompresörü farklı debilerde üretmektedir. Akaryakıt istasyonlarında ki kompresörler genellikle 500 litrelik depoludur. Debiden kısaca bahsedecek olursak, kompresörün sisteme veya akaryakıt tankına dakikada gönderdiği hava miktarının ölçüsü demektir. Bu ölçü kompresörün boyutunu belirler, debi hesaplamalarında zaman birimi olarak dakika veya saat, hava akış miktarının birimi olarak ise litre veya metreküp(m3) kullanılır. Örnek verecek olursak 1.000 litrelik debisi olan bir kompresör, 1.000lt/dk ya da 60m3/saat şeklinde ifade edilir.


TORA Petrol olarak satışını yapmakta olduğumuz kompresör serisi profesyonel olarak sanayi ve otomotiv ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunmak için tasarlanmıştır. Ürünlerimizde kalite, güvenilirlik ve verimlilik garantisi sağlamaktayız. Akaryakıt istasyonlarında kullanılan hava su saatleri için en ekonomik çözüm için tercih edilebilen kompresörler, yedek parça, yaygın servis ağı ve 2 yıl fabrika garantilidir.

Kaynak:  http://www.torapetrol.com/haber/kompresor-ve-hava-su-saatinin-calisma-prensipleri

 

 

Bu haber 3689 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Türkiye Rüzgar Enerjisinde Rekor Bir Yılı Daha Geride Bırakıyor... 02.12.2021
Petrol Ofisi’nde CHRO’luk görevine Burcu Yüksel Kocagöz atandı... 02.12.2021
Castrol Ford Team Türkiye’den kırılması zor bir rekor daha…... 01.12.2021
Lojistik Sektörünün Geleceğini Etkileyecek Temel Trendler Açıklandı... 01.12.2021
Saygı Otomotiv İle Renault Trucks’ın Bayi Ağına Kayseri de Katılıyor... 01.12.2021
Kent Electra İtalya toplu ulaşımında test edildi... 01.12.2021
Temsa’nın Çevreci Otobüsleri İsrail Yollarındaki Sayısını Artırıyor... 01.12.2021
Henkel, üçüncü çeyrekteki güçlü satış artışı ile büyüme hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor... 01.12.2021
Enerjisa, güvenli ödeme altyapısı için Akbank’la iş birliğine imza attı ... 01.12.2021
Asis Yeni Nesil Orbit MTS Terminallerini Kullanıcılarına Sundu ... 01.12.2021
Küresel yenilenebilir enerji kurulumları bu yıl 290 gigavatla rekor tazeleyecek... 01.12.2021
Petrokimya Tesislerinde Güç Aktarım Ürün Seçimi... 01.12.2021
ESS Otomasyon Tora Samsun Bölge Servisini Tanıyalım... 01.12.2021
OPEC+ grubunun petrol üretimi artışında 'temkinli' yaklaşımını sürdürmesi bekleniyor... 01.12.2021
Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Enerji İhtiyacını Artıracak!... 01.12.2021
Akkök Holding’den “Kadın Enerjisi’’ projesi ... 01.12.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.