Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

EPGİS: Vergisini veren kötü istasyoncu, vergi kaçıran iyi istasyoncu oldu!

Güncelleme :27.11.2017

 Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, kamu yöneticilerinin "Maliyet altı satış mümkün. Maliyet altı satışı bir nevi reklam ve marka yatırımı olarak düşünün" açıklamasının, vergisini veren dürüst istasyonları zor durumda bıraktığını belirtti.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), dürüst çalışan akaryakıt istasyonlarını zor durumda bırakan ve devleti vergi kaybına uğradan maliyet altı satışları önlemek için bir öneride bulundu. 

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş yaptığı açıklamada, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın “Serbest piyasada maliyet altı satış mümkün” açıklamasının etkisiyle, vatandaşlarda daha ucuza akaryakıt satışının mümkün olabildiği yönünde bir algı oluştuğunu belirterek şöyle dedi: 

“Maliyet altı olarak tanımlanan, TÜPRAŞ çıkış fiyatının altında satış yapan istasyonlar nedeniyle, olağan fiyattan satış yapanlar bir nevi  ‘kötü çocuk’ yani ‘kötü istasyoncu’ olarak algılanmaya başlandı. Oysa normal şartlar altında, vergisini veren dürüst tüccarın, maliyet altında satış yapması mümkün değildir. Maliyet altı satış, daha önce defalarca belirttiğimiz gibi ancak vergiden kaçınmak yoluyla mümkündür. Maalesef bürokrasi, maliyet altı satışlara ilişkin hatalı açıklamalarıyla, vergisini veren dürüst esnafın ‘kötü istasyoncu’ olarak algılanmasına yol açmıştır.”

ÖTV düşerse akaryakıt ucuzlar

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, vergi vermeyerek maliyetin altına satış yapanların yarattığı adaletsizliği ve devletin vergi kaybını önlemenin tek yolu olduğunu belirterek şöyle devam etti: 

“Bu işin çözümü çok net ve bellidir. Devlet Özel Tüketim Vergisi’nden feragat ederek fiyatları aşağı indirmeli, böylece vergi kaçırmanın cazibesi ortadan kaldırılmalı. Eğer siz millileşmeden, yani ÖTV’sini almadan satılan akaryakıta nasıl kaçak diyorsanız, KDV’siz satılan da kaçaktır. Kaçağa kaçak demek lazım. Bunun öncesi sonrası yoktur. Bunun öncesine EPDK bakar, sonrasına Maliye bakar diye bir kavram kargaşası yaratmaya da gerek yok. Eğer bir ürün vergisiz satılıyorsa, bunun yolu yöntemi her ne olursa olsun o ürün kaçaktır ve mücadelesini devlet yapar.”

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, pompa satış fiyatı içindeki payı yüzde 70’e varan verginin düşürülmesiyle akaryakıt fiyatını ucuzlatmak teknik olarak mümkün olsa da bugünkü ekonomik şartlarda devletin ÖTV'den feragat etmesinin güç olduğunu hatırlattı. Aktaş “Bu durumda tek çare, yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 1'e düşürülüp, aradaki 17 puanlık kısmın ÖTV'ye eklenmesidir. Böylece hem kötü niyetli kişi ve kuruluşlar için vergi kaçırma cazip olmaktan çıkar hem de devlet vergi geliri kaybına uğramamış olur” diye konuştu. 

 “Dağıtıcı lisansı alma şartları sıkılaştırılsın” 

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıttaki vergi kaçağının önüne geçmek için EPDK’nın da üzerine düşen bir görev olduğunu söyledi. EPDK’nın akaryakıt firması kurma şartlarını ağırlaştırması gerektiğini belirten Aktaş, "Bu tarz firma kurmak isteyen yatırımcılar, BDDK'nın bankalar için yaptığı gibi çok detaylı bir inceleme sürecinden geçirilmeli ve kat’i, süresiz, en az 10 milyon dolarlık teminat mektubu alınmalıdır” ifadesini kullandı. 

Bu haber 2006 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Danimarkalı rüzgar enerjisi şirketi, Türkiye'de büyümeye olumlu bakıyor... 22.10.2021
KKTC Benzinciler Birliği: K-PET ve AL-PET akaryakıt satışını durdurdu... 22.10.2021
Türkiye Petrolleri ve Koalay.com İş Birliği ile Artık Sigorta İşlemleri TP Mobil Üzerinden Yapılabiliyor... 22.10.2021
Zorlu Enerji, Karadağ’da Elektirikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Kuruyor ... 22.10.2021
IVECO’dan Ankara’da Daily kamyonet ve kamyon teslimatı... 21.10.2021
Pegasus, 2050'ye kadar sıfır karbon emisyonu taahhüdünde bulundu... 21.10.2021
Dinçer Lojistik, Startup’ları Demo Day’de yarışmaya çağırıyor... 21.10.2021
Türkiye ve Nijerya enerji, hidrokarbon ve madencilik alanlarında 3 mutabakat imzaladı... 21.10.2021
Avrupa'nın gaz depolama seviyeleri Ocak-Eylül döneminde %20'nin üzerinde düşüyor... 21.10.2021
Wallbox Şarj Çözümleri Türk Otomotiv Sektörüyle Buluşmaya Devam Ediyor! ... 21.10.2021
PÜİS’te Yeni Görev Bölümü Yapıldı... 21.10.2021
Elektrikli araçların küresel pazar payının 2025 yılına kadar %29'a ulaşması bekleniyor... 21.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.